Zamknij
REKLAMA

W biłgorajskim Muzeum kolejna wystawa. Prezentowane są prace malarskie, fotografia oraz rzeźba. To dzieła młodej artystki

11:11, 27.07.2022 | bilgoraj.com.pl
Skomentuj
REKLAMA

Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju zaprasza do zwiedzania wystawy Olga Waleczko. Ekspozycja prezentuje przekrój prac pochodzącej z Krasnegostawu Artystki.

Olga Waleczko to malarka, rzeźbiarka, twórczyni urodzona w 1994 roku  w Krasnymstawie. Studentka Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, absolwentka Liceum Plastycznego im. Bernarda Morando w Zamościu. Zawodowo fotografka produktowa, prywatnie poszukiwaczka trendów w mediach społecznościowych. Zauroczona designem PRL-u, miłośniczka filmu i literatury z motywem realizmu magicznego.

W swojej twórczości najczęściej porusza motyw człowieka. Kilka obrazów przedstawionych na wystawie Olga Waleczko w Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju pochodzi z cyklu “Zauważeni”, który powstał w pracowni obrazu prof. Aleksandry Gieragi. Jego genezę stanowią podróże Artystki komunikacją miejską, podczas których obserwowała ona otoczenie, w tym współpodróżnych, wyszukując obiekty, które można przenieść na płótno.

W pracach malarskich prezentowanych podczas biłgorajskiej ekspozycji dostrzec można dążenie Artystki do "dekonstrukcji" przedstawionych postaci. Autorka swobodnie posługuje się plamą barwną i linią za pomocą których buduje twarz czy sylwetkę modela sprowadzając je jednocześnie do uproszczonej, zsyntetyzowanej formy.

Malując swoje obrazy Olga używa kolorów w impulsywny sposób, zupełnie zaś inaczej pracuje z aparatem fotograficznym. Zdjęcia wykonane są w sposób uprzednio przemyślany - Autorka, tworząc więź z fotografowanym modelem, stara się uwiecznić na kliszy ten chwilowy, intymny moment.

Podczas studiów na łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych, Olga współpracowała z Fundacją Urban Forms, dzięki czemu miała możliwość stworzyć mural w przejściu podziemnym przy Atlas Arenie w Łodzi.

Olga Waleczko niejednokrotnie prezentowała swoją twórczość na wystawach zbiorowych i indywidualnych w Zamościu, Łodzi, Poznaniu, Warszawie i Sopocie. Jej dzieła znajdują się w kolekcjach prywatnych m.in. w Polsce, Anglii i Norwegii.

Podczas wystawy Olga Waleczko w Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju eksponowane są prace malarskie (akryl na płótnie i ceramice, tusz na papierze), kolaż, fotografia oraz rzeźba.

Wystawa prezentowana jest od 25 lipca do 30 września 2022 roku w Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju przy ul. Kościuszki 87.

Kuratorką ekspozycji jest Adiunkt w Dziale Sztuki Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju Maja Wal.

(bilgoraj.com.pl)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (3)

czytelnikczytelnik

0 1

Interesują nas prace malarskie artystów z Biłgoraja i powiatu biłgorajskiego, np. Ireny Zając, Stefana Szmidta, Urszuli Olczyńskiej, śp. Stanisława Pokryszki, Anny Świcy i innych. Warto w powiatowym muzeum wystawiać prace plastyczne ludzi stąd. 19:44, 28.07.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

pre01pre01

0 1

podzielam takie stanowisko mamy w Biłgoraju wielu bardzo zdolnych uznanych artystów posiadam dwa świetne obrazy Pani Urszuli Olczyńskiej chętnie obejrzymy prace naszych mieszkańców 12:51, 29.07.2022


M. Wal M. Wal

0 0

Szanowni Państwo, w Muzeum obecnie trwa wystawa artystki z Biłgoraja, Pani Marii Majki Zuzańskiej :) Zapraszam do zwiedzania - ekspozycja w zespole młyńskim :) Warto otwierać się też na artystów spoza regionu ;) 17:36, 05.08.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%