19 listopada br., odbyły się uroczystości z okazji 30-lecia Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży przy parafii Trójcy Przenajświętszej Wniebowzięcia NMP w Biłgoraju. Punktem centralnym była Msza święta, której przewodniczył pochodzący z Biłgoraja, były członek KSM, ks. Maciej Nizio.
Po Eucharystii była czas na spotkanie, czas na wspomnienia i integrację byłych członków tej katolickiej organizacji.
Pierwsze spotkanie KSM "Serce" przy parafii Trójcy Przenajświętszej Wniebowzięcia NMP odbyło się 3 września 1992 roku. Na spotkanie przyszło około 50 młodych ludzi. Pierwszymi liderami, którzy odbyli kurs formacyjny KSM-u byli: Maciej Nizio, Anna Krawczyk, Mirosław Kita i Ewa Ćmiel.
Poza "Ruchem Światło - Życie", KSM "Serce" był najbardziej rozwijająca się grupa nie tylko na terenie parafii, ale również w diecezji. Już w 1993 roku KSM "Serce" liczył około 100 osób, stając się wówczas największą grupa w parafii.
W związku z tak liczna grupa liderzy wraz z opiekunem duchowym ks. Tadeuszem Czukiem postanowili podzielić cały KSM na dwie grupy: grupę "A", do której należały osoby młodsze i grupę "B" ze starszą młodzieżą.
Spotkania - w znajdujących się przy parafii salkach katechetycznych - odbywały się w każdy piątek po Mszy świetej, około godziny 19.00. Celem spotkań było m.in.: pogłębienie życia religijnego, rozwój własnej osobowości; szerzenie chrześcijańskich zasad etycznych, akcji charytatywnych i samopomocowych, pielęgnowanie i propagowanie chrześcijańskiej kultury oraz organizowanie wolnego czasu.
Do największych działań KSM "Serce" należy zaliczyć: zorganizowanie festiwalu piosenki religijnej, założenie wkładki młodzieżowej w lokalnej gazecie samorządowej "Tanew", pomoc w organizowaniu "choinki" i Dnia Dziecka dla dzieci niepełnosprawnych, utworzenie grup Katolickiego Stowarzyszenia Dzieci "Serduszko" i "Skałka".
Członkowie organizowali kiermasze książek religijnych, kursu gry na gitarze, utworzyli scholę KSM-u; zorganizowali wielu dyskotek bezalkoholowych, wspólnego Sylwestra, pielgrzymki, rajdy i wspólne ogniska.
To wszystko integrowało młodych ludzi wokół hasła jakie towarzyszy Katolickiemu Stowarzyszeniu Młodzieży „Gotów!”. Hasło ma ono głęboką treść ideową. KSM-owicz jest gotów oddać wszystkie siły na służbę Bogu i Ojczyźnie; jest gotów do wysiłku i trudu dla osiągnięcia celu organizacji; jest gotów do stałego rozwoju duchowego przez ciągłe dokształcanie religijne; jest gotów ponieść upokorzenie i niewygodę, byle nie zaprzeć się swoich ideałów; jest gotów do wysiłku fizycznego i wstrzemięźliwości; przez sumienną naukę stara się przygotować do pracy dla dobra Ojczyzny w dorosłym życiu. W oparciu to słowo zbudowane jest zawołanie „Przez cnotę naukę i pracę służyć Bogu i Ojczyźnie - Gotów?” Odzew: „Gotów!”.
Osoby, które 30 lat temu zaczynały przygodę z KSM w biłgorajskiej parafii Trójcy Przenajświętszej Wniebowzięcia NMP to dziś przedsiębiorcy, urzędnicy, nauczyciele, duchownymi, ludzie różnych profesji, którzy odnaleźli się w życiu dorosłyśmy i tworzą przyszłość miasta i Polski.
Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży to ogólnopolska organizacja skupiające młodych katolików świeckich w wieku 14 - 30 lat. Stowarzyszenie pozostaje pod zwierzchnim kierownictwem Konferencji Episkopatu Polski, która czuwa nad jego formacją i działalnością przez generalnego asystenta kościelnego. W swoich ideach, zadaniach i sposobach działania jest kontynuatorem Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Męskiej i Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Żeńskiej, będących przed II wojną światową częścią Akcji Katolickiej, uwzględniając potrzeby obecnej katolickiej młodzieży polskiej. Wspólnota ta w pełni posiada prawną osobowość kościelną i cywilną.
Foto: Parafia Trójcy Przenajświętszej Wniebowzięcia NMP w Biłgoraju
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu bilgoraj.com.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz