Zamknij

Kładki pieszo - rowerowe - zalety i stosowanie

13:00, 29.03.2022
Skomentuj
W trakcie remontów mostów lub dróg bardzo ważne jest zachowanie płynności ruchu pojazdów. Nie można jednak zapominać o pieszych lub rowerzystach. Najlepszym sposobem na zapewnienie im bezpieczeństwa jest stosowanie kładek pieszo rowerowych.

Kiedy w lokalnym ruchu następują szczególne utrudnienia, priorytetem jest usprawnienie transportu wykonywanego przez pojazdy mechaniczne. Rozwiązaniem takiego problemu są mosty tymczasowe. Jednakże najczęściej w tym samym miejscu odbywa się dodatkowo ruch pieszych. Dlatego budowa mostów tymczasowych powinna iść w parze z powstaniem kładki pieszo-rowerowej.

Do czego służą kładki pieszo - rowerowe?
W ruchu publicznym, poza dużymi pojazdami mechanicznymi, uczestniczą rowerzyści oraz piesi. Zapewnienie bezpieczeństwa w trakcie ich przemieszczania się jest bardzo ważne. Częstym rozwiązaniem stosowanym w miejscach kryzysowych są kładki pieszo-rowerowe. Dzięki nim możliwe jest przejście z jednego punktu do drugiego, omijając przy tym wzmożony, niekontrolowany ruch pojazdów.

Kładki stosowane są również tam, gdzie występuje remont nawierzchni pewnego odcinka drogi, istnieją uskoki w terenie lub konieczne jest pokonanie cieku wodnego. Można je także zobaczyć na placach budowy, gdzie powstają bloki mieszkalne. Umożliwiają one swobodnie przejść nad wykopami oraz łączą wejście budynku z chodnikiem.

Jak budowane są kładki pieszo - rowerowe?
Kładka pieszo-rowerowa musi bezwzględnie zapewniać bezpieczeństwo osób z niej korzystających. Dlatego jej wykonanie powinno uwzględniać materiały gwarantujące jakość i wytrzymałość. Najczęściej w tym celu wykorzystywana jest stal niskostopowa, beton, klejone naturalne drewno, stal nierdzewna oraz szkło laminowane. Dzięki zastosowaniu wielu różnorodnych materiałów budowlanych można tworzyć konstrukcje o nowoczesnych i innowacyjnych rozwiązaniach.

Budowa kładki jest często testem nowego pomysłu konstrukcyjnego, z którego w późniejszym czasie może powstać większy most. Dzięki temu nowe rozwiązanie ma szanse sprawdzenia się w warunkach realnych, gdzie jest szansa na dokonanie szczegółowych pomiarów. To również świetny test na to, czy pomysł powinien być kontynuowany.

Kładki pieszo - rowerowe - ułatwienia i korzyści
Stosowanie kładek dla pieszych niesie za sobą wiele ułatwień komunikacyjnych. Ich montaż jest szybki i bardzo prosty. Producenci konstrukcji tymczasowych oferują duża różnorodność pod względem długości i szerokości kładki co sprawia, że to rozwiązania bardzo elastyczne. Najczęściej spotykane są jednak kładki o szerokości od 2 do 4 m. Ich długość może wynosić nawet kilkadziesiąt metrów.

Tego typu rozwiązania to przede wszystkim duże udogodnienie dla pieszych i rowerzystów, którzy muszą przemieścić się w rejonach, gdzie trwa remont lub jest duże natężenie ruchu. Kładki służą często jako bezpieczna przeprawa przez ruchliwą ulicę oraz umożliwiają swobodne pokonanie torów. Dodatkowo architekci przykładają coraz więcej uwagi do estetyki powstających konstrukcji. Gwarantuje to swobodne wpasowanie się do otaczającego terenu.

*Artykuł sponsorowany

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%