Jednak jak malować ściany wałkiem bez powstawania smug i zacieków? W tym artykule znajdziesz odpowiedź na to pytanie. Zapraszamy do lektury!
Jaki wałek do malowania ścian wybrać?
Wybór odpowiedniego narzędzia do pracy to kluczowa kwestia. Dzięki temu praca będzie o wiele prostsza, zwłaszcza jeśli dopiero uczysz się samodzielnie wykańczać ściany. Zapobiegnie to także powstawaniu smug i zacieków podczas malowania. Poniżej podajemy 3 kluczowe kwestie, o których należy pamiętać przy wyborze wałka do malowania ścian.
Długość włosia
Jednym z głównych parametrów, na które trzeba zwrócić uwagę, wybierając wałek, jest długość włosia. Zwykle rozróżnia się wałki malarskie o trzech długościach włosia w zależności od rodzaju powierzchni, jaka ma być malowana:
- wałki o krótkim włosiu (6–10 mm) do malowania powierzchni gładkich (np. gładzi gipsowych),
- wałki o średniej długości włosia (13–15 mm) świetnie sprawdzą się do malowania tynków mineralnych oraz tapet strukturalnych,
- wałki o długim włosiu (19–30mm) najlepiej pomalują powierzchnie chropowate lub tynki strukturalne.
Rada ekspertów: Przy malowaniu ścian wałkiem zwykle sprawdza się zasada – im bardziej nierówna i chropowata powierzchnia, tym dłuższe włosie powinno mieć narzędzie.
Materiał włosia
Kolejnym istotnym czynnikiem przy wyborze wałka jest materiał, z jakiego został on wykonany. Twój wybór powinien zależeć od rodzaju farby. Często zdarza się, że na opakowaniu danego produktu lub w katalogu producenta znajduje się informacja, jakiego wałka do malowania należy użyć.
- Do farb wodorozcieńczalnych najlepiej wybrać wałek do malowania z mikrofibry.
- Farby ścienne lateksowe i dyspersyjne świetnie rozprowadzi wałek sznurkowy; powinien mieć poszycie (runo) z tworzywa syntetycznego: poliestru, poliakrylu lub poliamidu. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, polecamy artykuł Jaki wałek do farby lateksowej wybrać?
- Do farby olejnych polecamy wałki gąbkowe.
- Wałki wełniane, akrylowe i welurowe warto użyć przy malowaniu farbami rozpuszczalnikowymi.
Wielkość wałka
Tutaj należy kierować się względami praktycznymi – do malowania dużych powierzchni wybierz wałek szeroki i gruby, przy mniejszych lub bardziej skomplikowanych – krótszy i bardziej poręczny.
Malowanie ścian wałkiem – dobre praktyki
Kiedy masz już wybrany wałek, czas poznać najlepsze i sprawdzone techniki poprawnego nakładania farby. Poniżej podajemy 5 zasad, których musisz się trzymać, aby Twoje ściany były wykończone bez zarzutu!
Oczyść wałek przed użyciem
Na początku zwróć uwagę na przygotowanie wałka. Nowy wałek do malowania może pozostawiać na ścianie resztki runa. Dlatego powinien on być wolny od drobinek kurzu, nitek i zabrudzeń. Możesz go szybko oczyścić za pomocą rolki do ubrań lub taśmy samoprzylepnej. Następnie zamocz go w wodzie oraz mocno odsącz – pozwoli to na wyrównanie jego chłonności.
Nakładaj odpowiednią ilość farby
Po nabraniu farby na wałek odsącz jej nadmiar za pomocą kuwety lub kratki. Staraj się nie nakładać na ścianę zbyt dużej ilości produktu. Z kolei zbyt cienka warstwa farby będzie szybko wysychać, co znacznie utrudni malowanie metodą na mokry brzeg. Prowadź wałek swobodnie. Nie dociskaj go zbyt mocno do ściany – farba może się rozpryskiwać lub po malowaniu będą widoczne odciśnięte brzegi.
Stosuj metodę mokrego brzegu
Wiele osób zastanawia się, jak pomalować ściany, aby uniknąć smug, nierówności oraz uzyskać jednolitą powłokę. Wykorzystaj sprawdzony sposób – w trakcie malowania stosuj metodę mokrego brzegu, aby kolejne pasy nachodziły na siebie.
Nie maluj kolejnej warstwy na mokrej ścianie
Malowanie ścian wymaga czasu i cierpliwości – nie nakładaj kolejnej warstwy farby, kiedy poprzednia jest jeszcze mokra. W przeciwnym razie straci ona przyczepność w wilgotnych miejscach i utworzy plamy lub smugi.
Trzymaj się jednego kierunku malowania
Bardzo ważny jest kierunek malowania. Niezależnie od tego, jakich farb lub wałków używasz, podczas nakładania jednej warstwy trzymaj się tego samego kierunku, np. od góry do dołu. Pamiętaj, aby nie przerywać malowania, dopóki nie pokryjesz farbą całej powierzchni, inaczej dany punkt będzie wyróżniał się na ścianie.
Nie nanoś punktowych poprawek
Jeśli chcesz uzyskać nieskazitelne ściany bez plam czy nierówności, nie nanoś poprawek na pomalowaną powierzchnię! Aby usunąć przebarwienia, musisz pomyśleć o kolejnej warstwie farby.
Jak pomalować sufit wałkiem bez smug?
Wałkiem można malować także sufit. Na samym początku jednak trzeba skorzystać z bardziej precyzyjnego narzędzia – pędzelkiem pomalujesz narożniki oraz miejsca dookoła lamperii czy innych mniejszych elementów. Wielu ekspertów radzi, aby farbę nakładać względem umiejscowienia okna. Jeśli więc nakładasz farbę tylko dwa razy, zacznij od nanoszenia jej równolegle do okna, a następnie zmień kierunek na prostopadły do okna.
Malowanie ścian wałkiem – podsumowanie
Sztuka malowania ścian wałkiem nie jest zarezerwowana tylko dla fachowców w dziedzinie wykończenia wnętrz. Możesz zrobić to samodzielnie, jeśli znasz dobre praktyki i odpowiednio dobierzesz wałek malarski. Zrezygnuj z farb słabej jakości, które mogą dać niezadowalający efekt, nawet jeśli Twoja technika nakładania farby będzie bez zarzutu. Pamiętaj, że bardzo ważne jest także prawidłowe przygotowanie podłoża. Czy wiesz, że za pomocą wałka możesz nakładać również różnego rodzaju farby dekoracyjne?
*Artykuł sponsorowany
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz