Papierowe oświadczenia po kolizji drogowej odejdą do przeszłości. Dzięki zmianom w aplikacji mObywatel, kierowcy zyskają nowoczesne narzędzie do zgłaszania stłuczek.
Już wkrótce kierowcy będą mogli zgłaszać drobne kolizje drogowe bez konieczności wzywania policji czy ręcznego wypełniania papierowych oświadczeń. Sejm przyjął z poprawkami projekt zmian w ustawie dotyczącej aplikacji mObywatel, który otwiera drogę do cyfrowego zgłaszania stłuczek.
Dzięki nowelizacji, w rządowej aplikacji pojawi się nowy moduł – umożliwiający elektroniczne sporządzanie dokumentów po kolizji. Ma to znacząco przyspieszyć i uprościć procedury, które dotąd wymagały pisemnego oświadczenia lub interwencji funkcjonariuszy.
Rozwiązanie to jest szczególnie przydatne w sytuacjach, gdy nikt nie został poszkodowany, a strony nie mają wątpliwości co do winy.
Choć szczegóły działania tej funkcji nie są jeszcze znane, aplikacja mObywatel już teraz pozwala użytkownikom udostępniać informacje o pojeździe, polisie OC, a także dane z dowodu osobistego i prawa jazdy. Potencjalnie więc cały proces zgłoszenia kolizji będzie mógł przebiegać automatycznie, bez potrzeby ręcznego wpisywania danych. Jeżeli do tego zostanie wykorzystany GPS, system wskaże też dokładną lokalizację zdarzenia.
Nowelizacja przewiduje również wprowadzenie rozwiązań opartych na sztucznej inteligencji. W przyszłości AI może pomagać w przygotowaniu gotowych dokumentów związanych z kolizją, które kierowcy będą mogli zatwierdzić lub skorygować.
Zgłoszenia napływające przez aplikację mają trafiać do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, który przekaże je dalej do odpowiednich ubezpieczycieli. Oznacza to znaczące ograniczenie formalności – w praktyce kontakt z firmą ubezpieczeniową może ograniczyć się do minimum.
Nowe przepisy zaczną obowiązywać po 30 dniach od publikacji w Dzienniku Ustaw. Jednak zanim kierowcy skorzystają z tej funkcji, aplikacja musi zostać odpowiednio dostosowana. Prace nad jej rozbudową już trwają i mają być zakończone w nadchodzących miesiącach.
Stanowisko Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego w sprawie
Do wielbicieli tego tęgiego umysłu Bosaka.Zadajcie mu pytanie.Dlaczego ten erudyta od wszystkich problemów Polski,nie skończył żadnych studiów magisterskich,tylko błąkał się po krzakach edukacji,na przykład w Kolegium dla tumanów?On tych pytań bardzo nie lubi....
Logan
16:26, 2025-07-12
Stanowisko Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego w sprawie
Wreszcie wypowiedział się w sprawie emigracji fachowiec.Brawo!!! Jako tzw imigrant ekonomiczny,kilkanaście lat pracujący legalnie w UE, mogę tak sądzić i też uważać się za fachowca w tej sprawie.Najgorzej jest,jak o emigracji, wypowiadają się amatorzy polityczni,typu fachowiec od środków ochrony roślin i narzędzi ogrodniczych,lub tzw gadające głowy od wszystkiego,czyli wcześniej Rychu Czarnecki,czy teraz Krzysztof Bosak.Oni sieją strach i nienawiść w głowach zwykłych Polaków, kierując się zasadą im mniej wykształcony odbiorca,tym głupszy.Problem emigracji,to temat dla fachowców,nie dla fanatyków politycznych i bezmozgowcow na granicy,którym świadomość poszła w bicepsy zamiast w mózg....
Logan
16:07, 2025-07-12
Protest "Stop imigracji" odbędzie się w Biłgoraju
W Biłgoraju nie ma gdzie wyrzucać odzieży i obuwia. Powinna być możliwość przy posesjach składnia w worek i niech PGK łaskawie to zabiera. Przy blokach powinien być na to specjalny kontener. Lublin tak to rozwiązał. A jeśli w Biłgoraju w ten sposób jw. nie zostanie rozwiązany ten problem, to wcale nie zdziwi jak ludzie zaczną to wyrzucać gdzie popadnie. Należy tym pilnie się zająć . A już ten pomysł z ew/. wywożeniem do określonego punktu ze skomplikowaną biurokracją to kompletna bzdura. Kontener powinien być na szmaty przy blokach a worki przy posesjach. Tego mieszkańcy oczekują. To pilne, zanim szmaty wylądują na ulicach!
Apel do władz miasta
11:40, 2025-07-12
Protest "Stop imigracji" odbędzie się w Biłgoraju
"Ciemny lud " - jak mawiał klasyk, łatwo ulega manipulacji podłych obłudników.
łatwo
20:23, 2025-07-11
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz