Na granicach z Niemcami i Litwą rozpoczęto wyrywkowe kontrole. Funkcjonariusze mają prawo zatrzymywać pojazdy, a za złamanie przepisów grożą wysokie kary.
Od północy obowiązują nowe, tymczasowe zasady kontroli na wybranych odcinkach granic Polski z Niemcami i Litwą. Na wyznaczonych trasach patrole Straży Granicznej, wspierane przez policję oraz żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej, zatrzymują do sprawdzenia wybrane pojazdy. W szczególności uwagę zwracają na busy i samochody przewożące większą liczbę pasażerów, zwłaszcza z przyciemnionymi szybami.
Na granicy zachodniej kontrole prowadzone będą w 52 punktach, przy czym w 16 z nich działania są ciągłe. Na odcinku z Litwą wskazano 13 miejsc kontroli, z czego stałe posterunki funkcjonują w rejonach dawnych przejść granicznych Budzisko i Ogrodniki.
Przekroczenie granicy w sposób niezgodny z przepisami może skutkować mandatem w wysokości 500 zł – przewiduje to artykuł 49a Kodeksu wykroczeń. W sytuacjach, gdy osoba przekraczająca granicę posłuży się siłą, groźbą, podstępem lub działa w porozumieniu z innymi, może odpowiadać karnie. Wtedy zastosowanie ma artykuł 264 §2 Kodeksu karnego, który przewiduje karę do 3 lat pozbawienia wolności.
Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Tomasz Siemoniak podkreślił, że działania podejmowane na granicach należą wyłącznie do państwowych służb. – To miejsca objęte szczególną ochroną i tylko odpowiednie formacje mają prawo do legitymowania osób i prowadzenia kontroli – zaznaczył.
Szef resortu dodał również, że w związku z rozpoczęciem kontroli, obywatele zostali poinformowani poprzez alert RCB. – Chcemy zminimalizować niedogodności, zarówno dla mieszkańców przygranicznych terenów, jak i przedsiębiorców. Liczymy też na dobrą współpracę z samorządami – powiedział.
Uczczą pamięć ofiar rzezi wołyńskiej. Przed Starostwem
W kwestii rzezi wołyńskiej nie powinno być podziałów politycznych. Dobrze, że będzie w Biłgoraju W pomnik w hołdzie pamięci ofiar. I nie ma co się boczyć na tych, którzy podjęli się tej inicjatywy. Jeśli utarczki polityczne , to na inne tematy, a na pewno nie o ludobójstwie na Wołyniu. Polska wykazuje się ogromnym wsparciem dla uchodźców z Ukrainy, mimo tamtej strasznej historii. Sprawcy rzezi wołyńskiej zapewne już nie żyją, ale to nie zwalnia z odpowiednich przeprosin władz Ukrainy za te zbrodnie. Wprawdzie jakieś tam lakoniczne słowa ze strony niektórych polityków były, ale też zgorszenie tym innych. Chwała pomysłodawcom pomnika w Biłgoraju. Za za pozytywne działania warto cenić,a za negatywne ganić. jeśli takie się zdarzają. Za pomnik bardzo dobra ocena.
obywatel
13:25, 2025-07-06
Otwarcie Autodromu Biłgoraj – nowoczesny tor (FOTO)
kto to jest?
a kto to macha?
13:06, 2025-07-06
Uczczą pamięć ofiar rzezi wołyńskiej. Przed Starostwem
Polska racja stanu to jedno a biłgorajska racja stanu (tj.Pisowska) to drugie i my se tu robimy co chcemy! Nieważne, że Europa i USA wspierają Ukrainę by ruski nie dobrał się do Polski bo my to swoje politykę mamy. Gdzie były władze przez tyle lat? Krzyż Katyński nie wystarcza - trzeba się wykazać?
Colt
12:59, 2025-07-06
Uczczą pamięć ofiar rzezi wołyńskiej. Przed Starostwem
Warto byłoby ogłosić publiczna zbiórkę na pomnik i ogłosić konkurs na zaprojektowanie symbolu straszliwej zbrodni.
Pomnik
08:01, 2025-07-06
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz