Uczniowie z całej Polski poznali wyniki egzaminu ósmoklasisty. Sprawdzian, który ma kluczowe znaczenie przy rekrutacji do szkół średnich, już za nimi. Jak im poszło?
To jeden z najważniejszych sprawdzianów na etapie szkoły podstawowej. W piątek (4 lipca) uczniowie poznali wyniki egzaminu ósmoklasisty. Jak poradzili sobie w skali kraju?
W piątek (4 lipca) Centralna Komisja Egzaminacyjna ogłosiła wyniki egzaminu ósmoklasisty 2025. To ważny moment dla uczniów kończących szkołę podstawową – zdobyte punkty mają bezpośredni wpływ na proces rekrutacji do szkół średnich.
Wynik egzaminu stanowi połowę maksymalnej liczby punktów, jakie można uzyskać przy przyjęciu do liceum, technikum czy szkoły branżowej.
Z danych opublikowanych przez CKE wynika, że średni wynik z języka polskiego wyniósł 64 procent. Z matematyki uczniowie uzyskali średnio 50 procent punktów możliwych do zdobycia. Najwyższy średni wynik osiągnięto w przypadku języka angielskiego – 70 procent.
W przypadku innych języków nowożytnych uczniowie poradzili sobie różnie. Z niemieckiego uzyskali średnio 61 procent, z rosyjskiego 65 procent, z hiszpańskiego 67 procent, z włoskiego 60 procent, a z francuskiego aż 87 procent.
W arkuszu z języka polskiego największym wyzwaniem okazały się zadania sprawdzające poprawne użycie znaków interpunkcyjnych. W przypadku matematyki trudność sprawiły zadania z geometrii płaskiej, wymagające m.in. obliczania pola przez podział figury na mniejsze elementy.
Z kolei na egzaminie z języka obcego nowożytnego uczniowie najlepiej poradzili sobie z rozumieniem tekstów pisanych, najtrudniejsze okazały się zadania otwarte.
Do egzaminu w terminie głównym (13–15 maja) przystąpiło około 362 tysiące uczniów z klas ósmych. Wśród nich było około 13 tysięcy obywateli Ukrainy, którzy – zgodnie z przepisami – mogli, ale nie musieli przystępować do egzaminu z języka polskiego.
Najlepsze wyniki, czyli w przedziale 90–100 procent, osiągnęło ponad 15 tysięcy uczniów z języka polskiego, prawie 47 tysięcy z matematyki i aż 127 tysięcy z języka angielskiego.
Wynik powyżej 90 procent ze wszystkich trzech przedmiotów uzyskało 8252 uczniów – to około 2,5 procent wszystkich zdających.
Źródło zdjęcia głównego: Obraz F1 Digitals z Pixabay
Placówka w Biłgoraju pod szczególną ochroną? Chce tego
Wyszło na jaw jakimi potworami i kim są ą osoby atakujące te dzieci. Żałosne , że mają się za katolików. Księża powinni przemówić im do sumienia. Milczenie kościoła będzie po nim źle świadczyło.
katolik
23:14, 2025-07-04
Biłgoraj w kręgu zainteresowań Konfederacji. Powodem...
Te dzieci znajdują się we placówce dla dzieci. I nic ci do tego obrzydliwcu w nic:i do tego : hejterze z nickiem weź do domu".
czytelnik
22:57, 2025-07-04
Uczczą pamięć ofiar rzezi wołyńskiej. Przed Starostwem
Dramat Wołynia to dowód do czego prowadzi nacjonalizm. Kochać naszą ojczyznę to być patriotą, czyli przyzwoitym człowiekiem, szanującym godło, barwy narodowe i ludzi, być patriotą to gotowość do obrony kraju , dobrze wykonywać pracę, po prostu być dobrym człowiekiem, dobrym Polakiem. Nacjonalizm i szowinizm jest potwornym złem, o tym zostawił nam przekonanie św.JP II . Zatem bądźmy patriotami ale rzeczywistymi, nie dla poklasku.
z Biłgoraja
22:52, 2025-07-04
Uczczą pamięć ofiar rzezi wołyńskiej. Przed Starostwem
Pomnik ten to trafna inicjatywa, czas najwyższy na dowód pamięci o naszych rodakach, którzy na Wołyniu stracili życie w straszliwy sposób, tylko dlatego, że byli Polakami. Potworne zbrodnie banderowców także na tych Ukraińcach, którzy nie chcieli zabijać sowich sąsiadów Polaków. Nigdzie nie powinno być pomników Bandery , tempo ekshumacji też powolne. brak należytych przeprosin władz Ukrainy za rzeź wołyńską.
punkt widzenia
22:42, 2025-07-04
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz