Dla tej grupy zawodowej zmienia się wszystko. Praca do 70. roku życia? Sejm przegłosował kontrowersyjne zmiany, które wzbudzają wiele emocji.
Pracowali jak inni, ale na emeryturę musieli iść wcześniej. Teraz to się zmienia. Sejm przyjął nowelizację ustawy, która przesuwa wiek obowiązkowego zakończenia pracy do 70. roku życia – ale tylko dla jednej konkretnej grupy zawodowej.
Chodzi o komorników sądowych, których – zgodnie z obowiązującym do tej pory prawem – obejmował bezwzględny obowiązek przejścia w stan spoczynku w wieku 65 lat. Teraz przepis ten znika, a ich sytuacja zostaje zrównana z innymi zawodami prawniczymi.
Nowelizacja ustawy o komornikach sądowych przewiduje, że granicą wieku, po której osiągnięciu komornik może, ale nie musi zakończyć pracę, będzie 70 lat. Nie oznacza to obowiązku pracy aż do tej granicy, ale znosi dotychczasowy przymus odejścia po 65. urodzinach.
Wiceminister sprawiedliwości Arkadiusz Myrcha tłumaczył, że wcześniejsze przepisy były dyskryminujące wobec tej grupy zawodowej i wymuszały decyzje administracyjne niezależnie od zdrowia, kompetencji czy chęci dalszej pracy.
Nowelizacja reguluje również kwestie asesury. Dotąd asesor komorniczy miał maksymalnie 6 lat na zdobycie doświadczenia i złożenie wniosku o powołanie na stanowisko komornika. Po zmianach termin ten znika, co oznacza więcej elastyczności i mniej presji.
Nie będzie więc już „granicznej daty”, która zmusza asesora do decyzji, nawet jeśli nie jest jeszcze gotowy na objęcie urzędu.
Za nowelizacją zagłosowało 234 posłów, przeciw było 174, a 19 wstrzymało się od głosu. Teraz projekt trafi do Senatu, który może wprowadzić poprawki lub przyjąć ustawę w obecnym kształcie.
Zmiana ta – choć dla jednych to tylko korekta przepisów – dla środowiska komorników oznacza powrót do równego traktowania i zakończenie dyskusji o zawodowej nierówności.
Źródło zdjęcia głównego: Obraz autorstwa fabrikasimf na Freepik
Nielegalnie przekroczyli granicę. Straż Graniczna...
I co Pani Starosta proponuje? Zagazować ich? Czy tylko jest okazja żeby błysnąć przy chodliwym temacie, przyćmić Anżeja starostę z którym się bardzo delikatnie mówiac się nie ...
Mieszkaniec
15:22, 2025-07-01
Nielegalnie przekroczyli granicę. Straż Graniczna...
Rzeczywiście coś jest na rzeczy. W całym kraju powinny być głosy jeszcze raz policzone dokładnie, czas najwyższy. Te wszystkie uniki, ba ataki na zwolenników sprawdzania głosów - nasuwają podejrzenia, że PiS obawia się prawdy.
boją się prawdy?
15:21, 2025-07-01
Nielegalnie przekroczyli granicę. Straż Graniczna...
Jak PiS szukał dowodu na zamach smoleński to nie wahał się otwierać trumien ze zwłokami ofiar. Teraz boi się otworzyć worki z głosami. Czyżby byli niepewni wygranej swojego, niektórzy mówią szemranego, kandydata?
No właśnie.
15:13, 2025-07-01
Nielegalnie przekroczyli granicę. Straż Graniczna...
Prace komisji wyborczych nie dopilnowane, stąd te cyrki z nienależnym przypisywaniem głosów, za błędne informacje winnych powinno się ukarać. Inna sprawa to beznadziejna decyzja o rentach wdowich, dyskryminująca znaczną część społeczeństwa. Skargi już w UE, słuszne skargi. Niby dlaczego de facto wszyscy mają finansować niektóre osoby. Totalna bzdura i dyskryminacja.
uwagi
15:11, 2025-07-01
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz