Godziny czarnkowe obowiązują od 2022 r. Swoją nazwę zawdzięczają ówczesnemu ministrowi edukacji i nauki Przemysławowi Czarnkowi. To jedna godzina tygodniowo, podczas której nauczyciel prowadzi konsultacje dla uczniów lub ich rodziców.
Tzw. godziny czarnkowe będą zlikwidowane - wynika z założeń projektu nowelizacji ustawy Karta Nauczyciela. Resort edukacji chce odstąpienia od regulacji dotyczącej godzin dostępności nauczyciela w szkole. Argumentuje, że to odpowiedź na wnioski nauczycieli i nauczycielskich organizacji związkowych.
Informacja o szykowanej przez resort edukacji zmianie przepisów pojawiła się we wtorek w wykazie prac legislacyjnych rządu. Planowany termin przyjęcia projektu przez Radę Ministrów to lipiec 2025 r. Osobą odpowiedzialną za opracowanie projektu jest wiceminister edukacji Henryk Kiepura.
W projekcie noweli proponuje się odstąpienie od regulacji dotyczącej godzin dostępności nauczyciela w szkole. Zgodnie z nią "nauczyciel jest obowiązany do dostępności w szkole w wymiarze 1 godziny tygodniowo, a w przypadku nauczyciela zatrudnionego w wymiarze niższym niż 1/2 obowiązkowego wymiaru zajęć - w wymiarze 1 godziny w ciągu 2 tygodni, w trakcie której, odpowiednio do potrzeb, prowadzi konsultacje dla uczniów, wychowanków lub ich rodziców".
Zmiana ma znieść "nadmiar legislacyjny", bowiem "obowiązek prowadzenia przez nauczycieli konsultacji dla uczniów, wychowanków i ich rodziców" wynika z innych zapisów ustawy i "mieści się w ramach realizowanych przez nauczycieli zajęć i czynności wynikających z zadań statutowych szkoły, w tym zajęć opiekuńczych i wychowawczych uwzgledniających potrzeby i zainteresowania uczniów".
Zmiana ma zapewnić nauczycielom "korzystniejsze warunki organizacji pracy, tj. przywrócić bardziej elastyczne zasady w zakresie czasu pracy przez odstąpienie od sztywnych regulacji dotyczących godzin dostępności nauczycieli m.in. w przedszkolach, szkołach i placówkach".
Projekt noweli jest "odpowiedzią na wnioski kierowane do ministra edukacji przez nauczycieli i nauczycielskie organizacje związkowe".
Tzw. godziny czarnkowe od samego początku krytykowane są m.in. przez Związek Nauczycielstwa Polskiego. Z ankiety przeprowadzonej przez ZNP wśród nauczycieli na początku maja br. wynika m.in., że według zdecydowanej większości godziny dostępności nie ułatwiły kontaktu między szkołą a rodzicami i należy je zlikwidować. W badaniu wzięło udział prawie 12,5 tys. nauczycieli; 96 proc. z nich opowiedziało się za likwidacją istniejącego rozwiązania.
Pod koniec maja likwidację godziny dostępności nauczyciela w szkole zapowiedziała ministra edukacji Barbara Nowacka. Podkreśliła wówczas, iż wie, że nauczyciele są dostępni dla rodziców i są w kontakcie z uczniami, więc ta jedna "pusta godzina" nie ma najmniejszego sensu.
W 2022 r., gdy ministrem edukacji i nauki był Przemysław Czarnek, w życie weszła nowelizacja Karty Nauczyciela, w której zapisano, że ramach maksymalnie 40-godzinnego tygodnia pracy nauczyciel zostanie zobowiązany do "dostępności w szkole w wymiarze 1 godziny tygodniowo", w której trakcie "odpowiednio do potrzeb, prowadzi konsultacje dla uczniów lub wychowanków lub ich rodziców".
Zgodnie z nią, w przypadku nauczyciela zatrudnionego w wymiarze niższym niż jedna druga obowiązkowego wymiaru zajęć, jest on zobowiązany do dostępności w wymiarze godziny w ciągu dwóch tygodni. Uzasadniono, że chodzi o "zagwarantowanie uczniom i ich rodzicom możliwości konsultacji z nauczycielem". (PAP)
pak/ aszw/
Sejm udzielił wotum zaufania rządowi Donalda Tuska
W następnych wyborach nie będzie żadnej koalicji wygra PO!
Brawo
22:26, 2025-06-12
117 osób poszukiwanych zatrzymanych na Lubelszczyźnie
Niedobrze się dzieje , trzech 19-latków planowało zbrojny atak terrorystyczny, podobno pierwszy miał być na szkołę. Policja wykryła te zbrodnicze plany. Niedobrze się dzieje, skutki tolerowania menelstwa, chuligańskich wybryków, niektórzy zamiast potępiać twierdzą, że to objawy męskości. To nie męskość a karygodne chuligaństwo. Skandaliczne pyskówki parlamentarzystów ( niczym prostacka hołota) dają fatalny przykład.Czas domagać się kultury politycznej.
niedobrze
19:36, 2025-06-12
117 osób poszukiwanych zatrzymanych na Lubelszczyźnie
Zatrzymali a teraz będą wypuszczać.
18:13, 2025-06-12
117 osób poszukiwanych zatrzymanych na Lubelszczyźnie
to musi być aż ogólnopolska akcja zatrzymania poszukiwanych !? a po służbie w czasie wolnym funkcjonariusze nie mogą wykazać się w zatrzymaniach !?
to nie modne ?
17:29, 2025-06-12
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz