Zamknij

Uczniowie będą uczyć się strzelać! Decyzja już zapadła

12:00, 04.08.2022 Źródło: Onet.pl
Skomentuj Zdjęcie ilustracyjne. Fot. pixabay.com/pl/ Zdjęcie ilustracyjne. Fot. pixabay.com/pl/

Znaczenie cyberzagrożeń, przygotowanie do działań ratowniczych, a także nauka strzelania. To tylko jedne z zadań, jakie czekają uczniów od roku szkolnego 2022/2023.  

Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek podpisał rozporządzenia zmieniające podstawę programową kształcenia ogólnego dla szkoły podstawowej i szkół ponadpodstawowych w zakresie edukacji dla bezpieczeństwa. 

W przypadku zajęć ze strzelectwa przewidziany został trwający dwa najbliższe lata szkolne okres przejściowy.

- Oznacza to, że zmieniona podstawa programowa edukacji dla bezpieczeństwa w zakresie umiejętności strzeleckich z wykorzystaniem broni kulowej, pneumatycznej, replik broni strzeleckiej (ASG), strzelnic wirtualnych albo laserowych będzie realizowana począwszy od roku szkolnego 2024/2025 - podaje MEiN.

W przypadku szkół, które na terenie danego powiatu mają dostęp do broni kulowej, pneumatycznej, replik broni strzeleckiej (ASG), strzelnic wirtualnych albo laserowych – wymóg ten będzie realizowany od roku szkolnego 2022/2023.

- Wzrastające zagrożenie bezpieczeństwa państwa wymaga uzupełniania celów kształcenia i treści nauczania przedmiotu edukacja dla bezpieczeństwa o kwestie związane z obronnością państwa, nabyciem umiejętności strzelectwa oraz przygotowaniem uczniów do radzenia sobie z zagrożeniami wywołanymi działaniami wojennymi oraz podstawami ratownictwa taktycznego - napisano w uzasadnieniu rozporządzenia. 

Treści nauczania zostaną rozszerzone także m.in. o identyfikację wyzwań dla bezpieczeństwa indywidulanego i zbiorowego, znaczenie cyberzagrożeń i przygotowanie do działań ratowniczych w sytuacjach nadzwyczajnych zagrożeń. 

To jednak nie wszystkie zmiany, które dotkną placówki oświatowe w nowym roku szkolnym. Nowym przedmiot historia i teraźniejszość ma zastąpić wiedzę o społeczeństwie. Obejmie to klasy pierwsze szkół ponadpodstawowych. 

- W nowym roku szkolnym 2022/2023 zmieni się lista lektur szkolnych oraz podstawa programowa z języka polskiego. Dodatkowo matura z tego przedmiotu będzie się składać z trzech części: języka w użyciu, testu historycznoliterackiego oraz wypracowania. Uczniowie otrzymają dwa arkusze: pierwszy sprawdzi język w użyciu, drugi arkusz to wypracowanie - wskazuje Onet.pl

Zmieni się również arkusz egzaminacyjny z matematyki. Ma być więcej zadań otwartych, zniknąć mają zadania, za które można było otrzymać nawet 5 i 6 punktów. W ich miejsce ma pojawić się więcej zadań, ale będą one zadania zdecydowanie słabiej punktowane.

(Źródło: Onet.pl)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%