Zamknij

Sztuczna inteligencja - od czego się zaczęło? Krótka historia początków

07:45, 17.08.2022 Artykuł sponsorowany Aktualizacja: 07:49, 17.08.2022
Skomentuj

Chyba każdy kto słyszy frazę „sztuczna inteligencja” od razu wyobraża sobie fabuły filmów science-fiction. Początki sięgają 1955 roku, gdy pewien mężczyzna postanowił zorganizować warsztaty dotyczące rozwoju myślących maszyn w Dartmouth. Takie spotkania polegały na swoistej „burzy mózgów” naukowców i ekspertów w dziedzinie rozwoju technologicznego. W ich efekcie rozpoczął się etap powstawania i ulepszania Sztucznej Inteligencji.

Od elektronicznego rozmówcy do mózgu magazynu logistycznego. Etapy rozwoju SIS
ztuczną inteligencją zainteresowały się amerykańskie agencje rządowe - inwestując w projekty technologiczne sporo pieniędzy. Już pierwsze efekty zaczęły być zaskakujące. Algorytmy opracowane przez tamtejszych ekspertów radziły sobie doskonale z prostymi układami. Nastąpił czas, w którym komputer zaczął używać naturalnego języka i rozwiązywać proste zadania matematyczne. Także była możliwość skontaktowania się z chatbotem, który przeprowadzał konwersację wręcz na ludzkim poziomie.

W 1969 roku kolejnym przełomem stał się robot Shakey, wykorzystujący widzenie komputerowe i naturalny język. Robot ten, na specjalną komendę, potrafił wykonywać czynności takie jak przestawianie małych i większych bloczków. I choć w 1974 roku nastąpił hiatus dla sztucznej inteligencji – jednak, jak widzimy dziś, technologia przebiła okres ciszy i rozwinęła się na tyle, że dziś ciężko byłoby obejść się bez systemów opartych w dużej mierze na sztucznej inteligencji. Widać to przede wszystkim w logistyce, bowiem to właśnie tam wykorzystywane są nowoczesne technologie, mające wspierać przebieg wszystkich procesów. Najlepszym przykładem i hołdem dla praktycznego wykorzystywania sztucznej inteligencji jest system WMS, bez którego praca byłaby o wiele cięższa.

System WMS - na czym polega? Przeznaczenie magazynowego systemu logistycznego
WMS stał się przełomem, jeżeli chodzi o sterowanie magazynem logistycznym. Jest to oprogramowanie zarządzające magazynem, będące jednocześnie narzędziem informatycznym używanym do kontroli, koordynacji i optymalizacji działań operacyjnych w magazynie. System ten stał się kolejnym przełomem, znacznie usprawniającym wszystkie prace magazynowe. Informuje on o takich rzeczach jak stan magazynu, ilość zwrotów czy uszkodzeń towarowych, a także inteligentnie rozplanowuje miejsce na halach magazynowych, w oparciu o wcześniej wgraną mapę magazynu.

Zalet WMS jest naprawdę wiele, a inwestycja określana jest jako zdecydowanie opłacalna dla właścicieli przedsiębiorstw logistycznych. Jedną z firm, która zwraca szczególnę uwagę na rolę systemów w logistyce jest Consafe Logistics. Ich zdanie na temat możliwości wykorzystywania technologii i korzyści płynących z tego typu działań znajdziesz pod linkiem https://www.consafelogistics.com/pl/. Bardzo ważnym jest posiadanie wiedzy na temat nowinek ze strefy sztucznej inteligencji i korzyści płynących z zastosowania jej w realnym życiu. Dzięki temu zyskuje się sporą wiedzę o współczesnym świecie, a także o jego dalszych losach. Technologia wiedzie prym, otwierając drzwi do całkiem nowej, ulepszonej rzeczywistości.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%