Zamknij

Nie lokaty, tylko inwestycje. Jak młodzi Polacy mogą budować majątek?

Artykuł sponsorowany + 15:09, 03.07.2025 Aktualizacja: 15:19, 03.07.2025
Skomentuj

Informacja reklamowa Treść niniejszego komentarza ma wyłącznie cel marketingowy, nie stanowi umowy ani nie jest dokumentem informacyjnym wymaganym na mocy przepisów prawa, nie zawiera informacji wystarczających do podjęcia decyzji inwestycyjnej.

Stare, mocno zakorzenione w naszych przyzwyczajeniach, tradycyjne sposoby pomnażania oszczędności nie działają, bo lokaty bankowe często oferują oprocentowane poniżej wskaźnika inflacji. Czas pomyśleć o rynku kapitałowym.

Starsze pokolenie ma z tym problem. Lata peerelowskiej propagandy mówiącej, że giełda to zbiorowisko spekulantów – i późniejsze załamania kursów z początku lat dwutysięcznych oraz z 2008 roku – przynoszą efekty. Ale młodsze pokolenie spoziera na rynek kapitałowy z większą przychylnością. I choć inwestowanie na giełdzie jest nieuchronnie związane z ryzykiem, to jednak z reguły to ryzyko się opłaca.

Pod pewnymi warunkami jednak. Pierwszym i najważniejszym jest zachowanie zdrowego rozsądku, drugim – zdanie sobie sprawy z własnych ograniczeń. Nie tych finansowych, bo inwestowanie wcale nie wymaga wielkich pieniędzy (inwestuje się właśnie po to, aby zwiększyć swój stan posiadania, a nie odwrotnie), ale ze słabości wynikającej z braku wiedzy, znajomości mechanizmów rządzących rynkiem kapitałowym i światową gospodarką, czasu…

Wbrew utartym schematom, inwestowanie na giełdzie nie jest grą, próbą przechytrzenia innych, „strzelaniem z biodra”. Czasem takie „strzały” i łut szczęścia przynoszą efekty, ale długofalowo zawsze prowadzą do porażki. Co innego jeśli solidnie przygotujemy się do inwestowania i nabędziemy doświadczenia.

Jak rozpocząć inwestowanie na giełdzie

Giełda jest otwarta dla wszystkich osób pełnoletnich. Wystarczy założyć sobie konto maklerskie – można to zrobić na przykład w biurze maklerskim bądź w banku – wpłacić pieniądze i zlecić zakup wskazanych przez nas akcji. Nim to jednak zrobimy warto zdobyć wiedzę, która pozwoli nam dokonywać trafnych wyborów.

Aby to się ziściło nie musimy od razu zapisywać się na kurs maklerski. Internet oferuje całą gamę instrumentów, które będą nam pomocne, a do tego są bezpłatne. Znajdziemy w nich więc bardzo dużo komentarzy zarządzających, maklerów i analityków, którzy tłumaczą mechanizmy giełdowe. Wybierzmy kilku, którzy robią to w przystępny sposób i mają duże doświadczenie, a na koncie wiele sukcesów. Wybierzmy i czytajmy ich komentarze regularnie.

Bardzo dobrym instrumentem, są dostępne na niektórych platformach inwestycyjnych portfele modelowe i próbne. W ten sposób możemy łatwo zweryfikować naszą wiedzę i intuicję nie tracąc przy tym ani złotówki.

Fundusze: pierwszy krok

Dobrym rozwiązaniem dla początkujących inwestorów są też fundusze inwestycyjne. To coś w rodzaju „wspólnego inwestowania”, gdzie naszymi pieniędzmi opiekują się specjaliści z dużym doświadczeniem, mający wiedzę o rynku kapitałowym, znającym spółki – także dzięki bezpośrednim spotkaniom z ich managmenetm – mechanizmy i trendy.

Na początek to dobre rozwiązanie, które pozwoli nam zrozumieć rynek kapitałowy i zdobyć doświadczenie. I otworzy nam drogę do samodzielnego inwestowania na giełdzie, czyli na przykład do kupowania akcji konkretnych spółek, obligacji skarbowych i korporacyjnych.

Nota Prawna – Niniejszy dokument został sporządzony przez Caspar Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A

Przedstawione powyżej informacje stanowią informację reklamową, mają charakter informacyjny i nie są ofertą w rozumieniu ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeksu Cywilnego. Zawarte w niniejszym dokumencie informacje nie stanowią usługi doradztwa finansowego, prawnego i podatkowego oraz nie należy ich traktować jako rekomendacji dotyczących instrumentów finansowy.

Caspar TFI informuje, że z każdą inwestycją wiąże się ryzyko. Fundusze nie gwarantują realizacji założonego celu inwestycyjnego, ani uzyskania określonego wyniku inwestycyjnego.

Należy liczyć się z możliwością częściowej utraty wpłaconych środków. Indywidualna stopa zwrotu uczestnika nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym funduszu i jest uzależniona od dnia zbycia i odkupienia jednostek uczestnictwa oraz od poziomu pobranych opłat.

Opodatkowanie dochodów z inwestycji w fundusze zależy od indywidualnej sytuacji każdego uczestnika i może ulec zmianie w przyszłości.

Korzyściom wynikającym z inwestowania środków w jednostki uczestnictwa towarzyszą również ryzyka, takie jak: ryzyko nieosiągnięcia oczekiwanego zwrotu z inwestycji, wystąpienia okoliczności, na które uczestnik funduszu nie ma wpływu np. zmiany polityki inwestycyjnej czy połączenia lub likwidacji subfunduszu, a także ryzyko związane ze zmianami regulacji prawnych.

Wśród ryzyk związanych z inwestowaniem należy zwrócić szczególną uwagę na ryzyka dotyczące polityki inwestycyjnej, w tym: rynkowe, walutowe, stóp procentowych, kredytowe, koncentracji, jak również rozliczenia oraz płynności lokat.

Fundusze nie gwarantują realizacji założonego celu inwestycyjnego, ani uzyskania określonego wyniku inwestycyjnego. Ryzyko wykorzystania informacji zamieszczonych w niniejszym dokumencie, ponosi wyłącznie inwestor.

Caspar TFI pobiera opłaty dystrybucyjne za nabycie jednostek uczestnictwa subfunduszy Caspar Parasolowy FIO, za zamiany pomiędzy nimi, a także za zarządzanie nimi. Wysokość poszczególnych opłat wskazana jest w Tabeli Opłat oraz ogłoszeniach o ewentualnych promocjach w opłatach.

Przed podjęciem ostatecznych decyzji inwestycyjnych należy zapoznać się z Prospektem Informacyjnym Caspar Parasolowy FIO oraz z dokumentami Kluczowych Informacji dla Inwestorów.

(Artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%