Zamknij

Rozliczanie pracy kierowców a obowiązki pracodawcy

Artykuł sponsorowany + 13:21, 14.05.2025 Aktualizacja: 13:31, 14.05.2025
Skomentuj

Podobnie jak każdy inny pracownik, również zawodowy kierowca ma z góry określony dzienny oraz tygodniowy czas pracy. Jednak przepisy w branży transportowej dotyczące czasu pracy kierowców są bardzo rygorystyczne i wymagają od pracodawcy dokładnego rejestrowania wszystkich związanych z tym parametrów. Sprawdź, co jeszcze należy do obowiązków pracodawcy!

Oprócz pozyskiwania kontrahentów i zleceń transportu, dbania o pojazdy i niezbędne zaplecze techniczne, pracodawca w branży transportowej ma dodatkowo inne ważne zadanie – prawidłowo rozliczać czas pracy swoich kierowców. Co to jednak dokładnie oznacza i na czym konkretnie polega? Wyjaśniamy tę kwestię poniżej!

Rozliczanie kierowców - definicja czasu pracy

Aby dokładnie zrozumieć, na czym polega obowiązek pracodawcy, jakim jest rozliczanie kierowców, warto poznać definicję czasu pracy kierowcy. Zgodnie z przepisami czas pracy kierowcy liczy się od rozpoczęcia do zakończenia pracy i obejmuje wszystkie czynności związane z wykonywaniem przewozu drogowego. W szczególności będzie to:

prowadzenie pojazdu;

załadunek i rozładunek oraz nadzór nad załadunkiem i wyładunkiem;

nadzór i pomoc osobom wsiadającym i wysiadającym;

czynności spedycyjne;

codzienna obsługa pojazdów i przyczep;

utrzymanie pojazdu w czystości,

a także inne prace podejmowane w związku z wykonywaniem zadań służbowych.

Co więcej, w czasie pracy kierowcy ujmuje się także 15-minutową przerwę, która przysługuje pracownikowi, którego dobowy wymiar czasu pracy wynosi co najmniej 6 godzin. Do czasu pracy nie wlicza się natomiast czasu dyżuru, nieusprawiedliwionych postojów czy dobowego nieprzerwanego odpoczynku.

Jak należy rozliczać czas pracy kierowców?

Do podstawowych obowiązków pracodawcy w firmie transportowej należy nie tylko prowadzenie ewidencji czasu pracy wszystkich zatrudnionych kierowców, ale także inne czynności spedycyjne, takie jak planowanie odpoczynków zgodnie z ustawą o czasie pracy kierowców. Pracodawca musi także zadbać o dopełnienie niezbędnych formalności administracyjnych, czyli na przykład pilnować zgodności ewidencji czasu pracy z listą płac kierowców.

Skoro za wszystko to odpowiedzialny jest pracodawca, może on zadawać sobie pytanie: jak prawidłowo rozliczyć czas pracy kierowców? Pilnowanie wszystkich parametrów osobiście, szczególnie przy większej liczbie kierowców, może być niesamowicie czasochłonne. Konieczna jest znajomość aktualnych przepisów, aby nie narazić firmy na kary od Inspekcji Transportu Drogowego czy Państwowej Inspekcji Pracy.

Aby ułatwić sobie to zadanie i mieć pewność dokładnie oraz rzetelnie prowadzonej dokumentacji, coraz więcej pracodawców decyduje się na korzystanie z usług firm zewnętrznych zajmujących się rozliczaniem czasu pracy kierowców. Takie rozwiązanie pozwala uchronić się przed roszczeniami pracowników, zapewnić im odpowiednie szkolenie i otrzymywać gotowe rozliczenia zgodne z interpretacjami ITD oraz PIP.

(Artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu bilgoraj.com.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%