Zamknij

Ostrożeń polny – nie pozwól aby zniszczył Twoje uprawy zbóż!

Artykuł sponsorowany + 18:17, 25.04.2025 Aktualizacja: 18:21, 25.04.2025
Skomentuj

Ostrożeń polny (Cirsium arvense), potocznie zwany ostem, to jeden z najbardziej uciążliwych chwastów wieloletnich występujących na polach uprawnych w Polsce. Jego obecność w zbożach ozimych, takich jak pszenica, pszenżyto, żyto czy jęczmień, może prowadzić do poważnych strat plonów, dlatego skuteczne zwalczanie ostrożenia polnego jest istotnym elementem agrotechniki.

Charakterystyka ostrożenia polnego

Ostrożeń polny to chwast głęboko korzeniący się, o silnie rozbudowanym systemie korzeniowym, który umożliwia mu szybkie rozmnażanie i regenerację nawet po mechanicznym usunięciu. Roślina ta dorasta nawet do 150 cm wysokości i charakteryzuje się kolczastymi liśćmi oraz fioletowymi kwiatami zebranymi w koszyczki.

Dlaczego ostrożeń jest problemem?

Obecność ostrożenia w pszenicy ozimej, pszenżycie, życie czy jęczmieniu wpływa negatywnie na rozwój roślin uprawnych. Chwast ten silnie konkuruje o wodę, światło i składniki pokarmowe. Dodatkowo jego obecność utrudnia zbiory i może obniżać jakość ziarna.

Zwalczanie chwastu – skuteczne metody

  1. Zabiegi agrotechniczne
  • Płodozmian – uprawa roślin szerokorzędowych, np. buraków cukrowych lub kukurydzy, pozwala na skuteczniejsze zabiegi mechaniczne i chemiczne.
  • Orka zimowa – niszczy części nadziemne i uszkadza korzenie ostrożenia, ograniczając jego rozrost.
  1. Zabiegi chemiczne – czym zwalczyć ostrożeń polny?

Do skutecznych środków ochrony roślin stosowanych w zwalczaniu ostrożenia polnego w pszenicy ozimej, życie, jęczmieniu czy pszenżycie należą:

  • Preparaty zawierające MCPA, fluroksypyr, dikambę, chlopyralid – najlepiej działają w fazie intensywnego wzrostu chwastów (BBCH 30-39).
  • Środki systemiczne – wnikają do korzeni i niszczą całą roślinę, nie tylko część nadziemną.
  • Preparaty wieloskładnikowe – często oferują większą skuteczność w zwalczaniu kilku rodzajów chwastów jednocześnie, dobrym przykładem herbicyd Galaxo 15 WG

Optymalny termin zwalczania

Najlepsze efekty przynosi zwalczanie ostrożenia polnego wczesną wiosną, gdy roślina intensywnie rośnie, ale nie zakwitła jeszcze. W pszenicy ozimej i innych zbożach ozimych warto wykonać zabieg w fazie strzelania w źdźbło (BBCH 31-32).

Podsumowanie

Zwalczanie ostrożenia polnego to nie tylko kwestia jednorazowego zabiegu chemicznego, ale cały proces, który powinien obejmować zarówno odpowiednią agrotechnikę, jak i dobrze dobrane środki ochrony roślin. Regularne monitorowanie pól i szybka reakcja to klucz do ograniczenia populacji tego uciążliwego chwastu w uprawach zbóż ozimych.

Dowiedz się więcej na temat herbicydowych technologii ochrony roślin Innvigo!

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%