USG, czyli ultrasonografia, to technika diagnostyczna, która wykorzystuje fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości do tworzenia obrazów wnętrza ciała. Jest to nieinwazyjne i bezpieczne badanie, które nie wymaga użycia promieniowania jonizującego, co czyni je popularnym narzędziem w diagnostyce medycznej. USG pediatryczne jest wykonywane często, gdyż pozwala wykryć wiele chorób bez narażania dziecka na bolesne i inwazyjne procedury medyczne. Dowiedz się, dlaczego warto wykonać badanie ultrasonograficzne u dziecka.
1. Kiedy warto wykonać badanie USG u dziecka?
2. USG dziecięce to proste i nieinwazyjne badanie
USG to jedno z najczęściej stosowanych narzędzi w diagnostyce, które pozwala na szybką ocenę stanu zdrowia pacjenta bez konieczności przeprowadzania bardziej inwazyjnych procedur. Dzięki niemu można zarówno wykryć potencjalne wady wrodzone, jak i nowotwory oraz stany zapalne. Dowiedz się więcej o wykonywaniu USG w ramach obrazowych badań przesiewowych.
Badanie USG u dziecka warto wykonać, gdy różne badania laboratoryjne lub objawy chorobowe wskazują na problemy zdrowotne zlokalizowane w jamie brzusznej, sercu, stawach. Ultrasonografii uwidacznia np. pęcherz moczowy, nerki, żołądek i jelita. Dzięki ultrasonografii lekarz może wstępnie obejrzeć narządy wewnętrzne i ocenić ich wielkość, jednorodność i inne parametry. W ten sposób można wykluczyć różne schorzenia lub zlecić kolejne nadania obrazowe o większej dokładności, by wdrożyć odpowiednie leczenie dziecka. Przykładowo, USG stawów biodrowych pozwala wcześnie wykryć ewentualne zniekształcenia i zadbać o prawidłową postawę ciała w przyszłości.
USG dla dzieci to badanie, które można wykonać u większości pacjentów pediatrycznych. Badanie nie wiąże się z żadnym ryzykiem, ponieważ nie wykorzystuje promieniowania. Dzięki temu jest pozbawione jakiegokolwiek wpływu na organizm malucha. Ponadto USG jest bezbolesne i zwykle nie wiąże się z żadnym dyskomfortem. Dziecko czuje jedynie przesuwanie się głowicy po skórze. Specjalny żel sprawia, że głowica przesuwa się po ciele gładko i nie pozostawia po sobie żadnych śladów.
Co ważne, USG może być stosowane w wielu dziedzinach medycyny, m.in. w diagnostyce ginekologicznej, kardiologicznej, onkologicznej, urologicznej i ortopedycznej. Aparat jest wszechstronny, dlatego wykorzystuje się go podczas badania USG jamy brzusznej, USG węzłów chłonnych, czy też bioder. Ponadto lekarz może wykonać USG Doppler, dzięki któremu zbada przepływy w naczyniach i wykryje ewentualne problemy z krążeniem.
Więcej dowiesz się na https://gustav.pl/services/usg-dzieciece/
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz