Głęboka stymulacja elektromagnetyczna (z ang. Deep Electromagnetic Stimulation, dEMS) to nowoczesna metoda terapeutyczna wykorzystywana w leczeniu różnych schorzeń neurologicznych, psychiatrycznych i ortopedycznych. Technologia ta wykorzystuje silne pole elektromagnetyczne do nieinwazyjnej stymulacji głębokich struktur mózgu i układu nerwowo-mięśniowego.
Metoda dEMS bazuje na zastosowaniu pulsacyjnego pola elektromagnetycznego o wysokiej intensywności, które dociera do głębszych warstw tkanki nerwowej i mięśniowej, niż tradycyjna przezczaszkowa stymulacja magnetyczna (TMS). Urządzenie emitujące pole magnetyczne jest umieszczane nad określonym obszarem ciała, umożliwiając precyzyjną modulację aktywności neuronów i mięśni.
Leczenie depresji opornej na leczenie farmakologiczne
dTMS jest zatwierdzona przez FDA jako metoda leczenia depresji, szczególnie u pacjentów, u których terapia lekami i psychoterapia nie przynoszą oczekiwanych efektów.
Stymulacja kory przedczołowej poprawia nastrój i zmniejsza objawy depresyjne.
Zaburzenia lękowe (np. OCD – zaburzenie obsesyjno-kompulsyjne)
dTMS stosowana jest w leczeniu OCD poprzez wpływ na obszary mózgu związane z regulacją kompulsywnych myśli i zachowań.
Badania wskazują, że może skutecznie zmniejszać objawy zaburzenia.
Leczenie uzależnień
Terapia dTMS wykazuje obiecujące wyniki w redukowaniu uzależnienia od nikotyny, alkoholu oraz narkotyków poprzez wpływ na ośrodek nagrody w mózgu.
Może zmniejszać impulsywność i głód substancji uzależniających.
Zaburzenia neurologiczne (np. choroba Parkinsona, choroba Alzheimera, udar mózgu)
dTMS może poprawiać funkcje poznawcze i ruchowe u pacjentów z chorobami neurodegeneracyjnymi.
Stymulacja neuronów może wspomagać regenerację po udarze.
Ból przewlekły i fibromialgia
Stymulacja elektromagnetyczna wpływa na obszary mózgu związane z percepcją bólu, co pomaga w jego redukcji.
Jest stosowana u pacjentów cierpiących na przewlekłe zespoły bólowe, w tym bóle neuropatyczne.
Zaburzenia ze spektrum autyzmu (ASD)
Wstępne badania sugerują, że dTMS może poprawiać zdolności społeczne i komunikacyjne u osób z ASD poprzez wpływ na funkcjonowanie kory przedczołowej.
Zespół stresu pourazowego (PTSD)
Stymulacja może zmniejszać objawy PTSD, poprawiając regulację emocji i redukując lęk
Zabieg wykonuje się z użyciem specjalnego aparatu, który składa się z części głównej i głowicy na ruchomym ramieniu. Przykładem takiego urządzenia jest MagReX. To nowoczesne urządzenie generuje pole magnetyczne do 7,5 Tesli, przy zmiennej częstotliwości 1 -150 Hz, które jest około 800 razy silniejsze niż normalny magnes. Pole elektromagnetyczne sięga do 10 cm w głąb ciała, jest nieinwazyjną i bezbolesną terapią, a efekt działania często jest natychmiastowy.
W zależności od części ciała poddawanej zabiegowi, stymulację wykonuje się w pozycji stojącej lub siedzącej, na odsłoniętą lub zakrytą odzieżą część ciała. Do miejsca zabiegowego przykłada się lub zbliża głowicę, poddając tkanki odpowiedniej stymulacji. Można korzystać z gotowych programów terapeutycznych w przypadku najczęstszych problemów lub zaprogramować własne ustawienia.
Zabieg jest bezpieczny, nieinwazyjny i komfortowy dla pacjenta. Czas zabiegu wynosi około 20 minut, wykonuje się go co drugi dzień w serii 10-20 zabiegów, po których następuje przerwa.
W opinii osób przeprowadzających zabieg, głęboka stymulacja elektromagnetyczna jest zabiegiem obiecującym, przynoszącym bardzo dobre efekty. Penetracja pola elektromagnetycznego na 10 cm w głąb tkanek to ogromny postęp w fizjoterapii, który daje nowe możliwości działania.
Pomimo wielu korzyści, nie każda osoba może skorzystać z tej metody. Do głównych przeciwwskazań należą:
Obecność implantów metalowych w obszarze stymulacji (np. rozrusznik serca, implanty neurostymulacyjne)
Ciąża
Padaczka (ze względu na ryzyko wywołania napadów)
Ciężkie zaburzenia kardiologiczne
Nowotwory w obszarze poddawanym terapii
Aktywne infekcje w miejscu aplikacji
0 0
Gdzie można wykonać takie zabiegi w okolicy biłgoraja?