Aplikacje PWA, czyli Progressive Web Applications, to jeden z największych trendów ostatnich lat w projektowaniu rozwiązań cyfrowych. Czym charakteryzują się PWA i jakie dają korzyści?
Skrót „PWA” rozwija się jako „Progressive Web Applications”, czyli progresywne aplikacje webowe. Jest to określenie opisujące szczególny rodzaj oprogramowania, który oferuje cechy zarówno strony internetowej, jak i standardowej mobilnej aplikacji. Ze stronami łączy je m.in. możliwość wyszukania w serwisach takich jak Google, a także bezproblemowe wykonywanie aktualizacji po stronie serwera. Funkcje aplikacji mobilnych dostępne w PWA to z kolei np. obsługa powiadomień push i integracja z funkcjami mobilnego systemu operacyjnego.
To unikatowe połączenie sprawia, że PWA są szybkie, wygodne w obsłudze i zapewniają bardzo korzystne doświadczenia użytkownika. Pierwsze rozwiązania tego typu pojawiły się już w 2015 roku, a od 2018, po wdrożeniu przez największe firmy z branży IT – takie jak Google, Apple i Microsoft – stają się coraz ważniejszą częścią rynku oprogramowania.
Aplikacje PWA zapewniają szereg istotnych korzyści, dzięki którym są popularne zarówno wśród firm, jak i użytkowników. Wśród najważniejszych zalet rozwiązań tego typu można wskazać:
dostęp offline – aplikacja PWA może być „zainstalowana” przez zapisanie w pamięci telefonu, co pozwala skorzystać z jej funkcji również bez dostępu do internetu;
krótszy czas ładowania – większa integracja z systemem zapewnia m.in. skuteczne przechowywanie danych w pamięci podręcznej, oferując szybsze ładowanie;
responsywność – aplikacje PWA są projektowane z uwzględnieniem różnych urządzeń i rozmiarów ekranu, co przekłada się na spójne i responsywne doświadczenia użytkownika;
niższe koszty dla twórców aplikacji – rozwiązania typu PWA są tworzone z użyciem standardowych aplikacji webowych i przeważnie wymagają przygotowania tylko jednej wersji na różne platformy.
Warto podkreślić, że kolejną zaletą PWA jest uniwersalność tego rozwiązania. Aplikacje tego typu mogą być wykorzystane w praktycznie dowolnym sektorze – od e-commerce, przez finanse i ubezpieczenia, aż po media. W każdym z nich można liczyć na szereg usprawnień związanych z implementacją takiego rozwiązania, które obejmują m.in. poprawę doświadczeń użytkowników, krótsze czasy ładowania i skuteczniejszą konwersję. Dzięki temu w wielu sytuacjach PWA są coraz korzystniejszą alternatywą dla innych typów architektury oprogramowania.
Powyższe zalety w parze ze stosunkowo niskimi kosztami implementacji sprawiają, że dla wielu firm wykonanie aplikacji PWA będzie zdecydowanie opłacalną inwestycją. Nowoczesne standardy webowe w parze z integracją z funkcjami systemu operacyjnego przekładają się na wygodną obsługę, sprawne działanie i łatwy rozwój aplikacji. Aby skorzystać ze wszystkich korzyści tego rozwiązania, najlepiej postawić na współpracę z doświadczonym software house – jedną z firm oferujących taki typ oprogramowania w Polsce jest X-ONE z Poznania.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz