Choroby gruczołów wydzielania wewnętrznego dotyczą coraz większej grupy osób, zarówno dzieci, jak i dorosłych. Ich rozpoznaniem i leczeniem zajmuje się lekarz endokrynolog. Kiedy należy udać się do specjalisty? Co robi endokrynolog na pierwszej wizycie?
Endokrynolog to lekarz specjalista, który zajmuje się leczeniem, diagnozowaniem oraz profilaktyką chorób gruczołów wydzielania wewnętrznego (dokrewnych) tj. podwzgórze, przysadka mózgowa, tarczyca, przytarczyca, nadnercza, gonady, grasica i szyszynka. Dba o prawidłową gospodarką hormonalną, która ma wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Od tego, jak działają hormony, zależy m.in. metabolizm, praca mózgu, stan psychiczny, działanie układu rozrodczego i pokarmowego, ciśnienie krwi, praca serca.
Endokrynolog leczy wiele chorób, m.in. niedoczynność tarczycy, nadczynność tarczycy, choroba Hashimoto, niedoczynność i nadczynność przytarczyc, choroby nadnerczy m.in. zespół Cushinga, nowotwory nadnerczy, choroby przysadki mózgowej, choroby metaboliczne, zespół policystycznych jajników, ginekomastie, zespoły androgenne itp. Lekarze endokrynolodzy przyjmują w ramach NFZ lub prywatnie. W pierwszym przypadku niezbędne jest skierowanie od lekarza POZ lub innego specjalisty, udzielającego pomocy w ramach umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia. Na państwową wizytę czeka się bardzo długo, nawet kilkanaście miesięcy, dlatego w razie wystąpienia niepokojących objawów warto umówić się do endokrynologa, przyjmującego w prywatnej klinice lub własnym gabinecie.
Jest wiele objawów, które mogą wskazywać problemy endokrynologiczne. Niektóre z nich są mało specyficzne, mogą sugerować również inne choroby, wymagające leczenia kardiologicznego lub ginekologicznego. Najlepiej na początku zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu, który zleci podstawowe badania lub skieruje do odpowiedniego specjalisty. Niepokojące dolegliwości, które mogą sugerować występowanie problemów z gruczołami dokrewnymi to m.in.:
Długotrwałe zmęczenie,
Osłabienie,
Występujące omdlenia,
Wahania masy ciała, niezwiązane z nadmiernym lub osłabionym apetytem,
Drżenie rąk,
Stałe uczucie pragnienia,
Zmiany na skórze o charakterze trądzikowym,
Uczucie gorąca lub zimna,
Nadmierna potliwość,
Zaburzenia odporności,
Obrzęki kończyn dolnych i górnych,
Bezsenność,
Wytrzeszcz oczu,
Wahania nastrojów,
Spadek libido,
Zaburzenia miesiączkowania,
Zaburzenia płodności,
Zaburzenia erekcji,
Nasilone objawy menopauzy,
Łysienie androgenowe u kobiet,
Nadmierne owłosienie u kobiet.
Endokrynolog leczy nie tylko dorosłych, ale pomaga również najmłodszym pacjentom. Rodzice powinni zgłosić na konsultacje, w przypadku, gdy u dzieci występują zaburzenia wzrostu, przedwczesne lub opóźnione dojrzewanie płciowe, silny trądzik, problemy z pamięcią i koncentracją, zaburzenia odżywiania (otyłość lub spadek masy ciała).
Wiele osób odkłada wizytę u specjalisty, ponieważ nie wie, co robi endokrynolog na pierwszej wizycie. Nie warto zwlekać, ponieważ szybkie rozpoznanie choroby, pozwala niezwłocznie wdrożyć odpowiednie leczenie i przywrócić organizm do prawidłowego funkcjonowania. Pierwsza wizyta u endokrynologa rozpoczyna się od wywiadu, w którego czasie lekarz zadaje wiele pytań i zapoznaje się z przyniesioną dokumentację medyczną. Pyta m.in. o występujące dolegliwości, czas ich trwania, historię zdrowotną. Wizyta u endokrynologa nie wymaga specjalnego przygotowania, ale warto zabrać ze sobą wcześniejszą dokumentację medyczną, która pozwoli lekarzowi uzyskać niezbędne informacje o zdrowiu. Dużą pomocą będzie morfologia krwi, poziom hormonów tarczycy, testy tolerancji glukozy, poziom witaminy D3 itp. Warto również przypomnieć sobie przebyte choroby oraz to, na co chorowali rodzice, dziadkowie czy rodzeństwo – wiele chorób endokrynologicznych może mieć podłoże genetyczne. Ważne również zapisać nazwy aktualnie przyjmowanych leków, a także przygotować listę pytań. Po przeprowadzonym wywiadzie lekarz endokrynolog może wykonać badanie stetoskopem, zmierzyć ciśnienie krwi, zbadać tętno, sprawdzić, ile wynosi masa ciała, a także przeprowadzić badania fizykalne, oceniające tarczycę oraz inne gruczoły endokrynologiczne W niektórych gabinetach możliwe jest również wykonanie badania ultrasonograficznego tarczycy, które pozwala ocenić struktury gruczołów wydzielania wewnętrznego.
Aby wykryć przyczynę problemów, lekarz może zlecić badania krwi oraz inne badania diagnostyczne. Do najczęstszych należą:
Badania TSH, czyli hormon tyreotropowy, tyreotropina,
Badania hormonów tarczycy, czyli FT3 i FT4,
USG tarczycy,
Badanie anty-TPO (przeciwciała przeciwko tyreoglobulinie).
Po wykonaniu zleconych badań lekarz będzie mógł wdrożyć odpowiednie leczenie lub zlecić dalszą, bardziej szczegółową diagnostykę np. biopsję tarczycy, scyntygrafię, szczegółowe badania hormonalne.
Wizyta u endokrynologa w wielu przypadkach jest koniecznością. Pomaga wykryć zaburzenia hormonalne i inne niebezpieczne choroby endokrynologiczne, które zaburzają pracę całego organizmu. Warto znaleźć dobrego specjalistę i zadbać o swoje zdrowie.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz