Jak upewnić się, że system zabezpieczeń, który chcesz wdrożyć, spełni Twoje wymagania? Czy można zweryfikować jego funkcjonalności bez ponoszenia kosztów? Jeśli te pytania krążą Ci po głowie, może czas poznać Utimaco HSM Simulator, czyli narzędzie, które pozwala na testy w rzeczywistych warunkach – szybko, tanio i skutecznie. Zanim jednak przyjrzymy się temu bliżej, warto rzucić nieco światła na sam Hardware Security Module (HSM), czyli sprzętowy moduł bezpieczeństwa.
Specjalistyczne urządzenie sprzętowe zaprojektowane do ochrony kluczowych danych i operacji kryptograficznych — tak w jednym zdaniu można opisać Hardware Security Module (HSM). Jest to fizyczny moduł wykonujący operacje takie jak generowanie kluczy czy ich przechowywanie, a to wszystko w bezpiecznym i izolowanym środowisku. Dzięki temu, że działa na zasadzie niezależnego, fizycznie zabezpieczonego urządzenia, jest znacznie mniej podatny na ataki niż tradycyjne oprogramowania.
Są branże, w których ochrona danych to nie tylko kwestie bezpieczeństwa, ale również zgodności z rygorystycznymi wymogami prawnymi, np. operacje bankowe w świecie finansów. Również w instytucjach rządowych nie ma miejsca na kompromisy w kwestii tajności dokumentów czy komunikacji. Utimaco Hardware Security Module jest zgodny ze wszystkimi obowiązującymi standardami bezpieczeństwa, nawet amerykańskimi normami FIPS 140-2 Poziom 2 i Poziom 3. Ponadto, jako niezależny moduł sprzętowy, oferuje ochronę przed atakami fizycznymi, nie tylko mechanicznymi, ale m.in. chemicznymi lub przeprowadzonymi przy pomocy zmian temperatury otoczenia.
Wśród rozwiązań Utimaco można wyróżnić dwa główne rodzaje sprzętowych modułów bezpieczeństwa:
Wybór pomiędzy nimi zależy od konkretnych potrzeb biznesowych. Kartowy HSM PCI https://crypto-hsm.com/news/utimaco-hsm-zgodne-ze-standardem-pci/ lub PCIe to moduł, który można bezpośrednio zainstalować w serwerze. Jest to idealne rozwiązanie dla firm, które potrzebują silnych zabezpieczeń, ale chcą unikać zależności od zewnętrznych urządzeń. Dzięki fizycznej obecności organizacje mogą mieć pełną kontrolę nad operacjami kryptograficznymi, co jest kluczowe np. w przypadku przetwarzania transakcji finansowych.
Zaś sieciowy Hardware Security Module oferuje większą elastyczność, ponieważ umożliwia zdalny dostęp do jego funkcji przez sieć. Jest to doskonałe rozwiązanie dla firm i instytucji o rozproszonej strukturze, gdzie różne jednostki potrzebują dostępu do zabezpieczonych operacji kryptograficznych. Sieciowy HSM może obsługiwać wiele operacji jednocześnie, co czyni go idealnym wyborem tam, gdzie wymagana jest szybka i niezawodna obsługa danych.
Dla firm i organizacji, które dopiero planują wdrożenie sprzętowego modułu bezpieczeństwa, Utimaco HSM Simulator daje możliwość przetestowania dostępnych rozwiązań w rzeczywistym środowisku zanim zapadnie decyzja o zakupie. Pozwala również sprawdzić, w jaki sposób HSM współpracuje z innymi systemami i czy zarówno wdrożenie, jak i integracja przebiegnie bezproblemowo.
Co więcej, symulator może zainstalować i skonfigurować w pełni zdalnie firma ESYSCO, czyli partner i dystrybutor marki Utimaco w Polsce. Dzięki temu do Twoich zadań będzie należeć tylko podłączenie wybranych aplikacji i przejście do testowania. Dla wielu przedsiębiorstw symulator HSM jest pierwszym krokiem w procesie wdrażania pełnego rozwiązania zabezpieczającego.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz