Szkolenia SEP są sposobem zdobycia praktycznej wiedzy związanej z eksploatacją sieci energetycznych. Zdanie egzaminu związanego z nimi formalnie potwierdza gotowość do pracy w zawodzie, dlatego staje się atrakcyjnym dodatkiem w CV osób potrzebujących specjalistycznych kompetencji. Czym dokładnie są uprawnienia SEP, jakie są ich rodzaje i dlaczego warto zdobyć takie właśnie uprawnienia?
Gdzie znaleźć odpowiednie możliwości edukacyjne pozwalające zdobyć uprawnienia SEP? Kursy i szkolenia z tego zakresu można wyszukać w internecie, na przykład na stronie https://kursyzawodowe.pl/oferta/f-gazy/.
Uprawnieniami SEP nazywamy kwalifikacje potwierdzające wiedzę i umiejętności kluczowe do bezpiecznej pracy związanej z energią elektryczną, gazem i ciepłem. Świadectwa kwalifikacji nadaje w tym przypadku Stowarzyszenie Elektryków Polskich, od którego cała kategoria wzięła swoją nazwę. Świadectwa kwalifikacyjne SEP możemy podzielić na trzy grupy, do których zaliczamy:
Aby uzyskać omawiane uprawnienia, należy ukończyć specjalistyczne kursy, a następnie zdać egzaminy potwierdzające kwalifikacje. Podstawę stanowi natomiast zdobycie wykształcenia i doświadczenie zawodowe. Konieczne jest przynajmniej wykształcenie zawodowe, zgodne z grupą klasyfikacji, o którą ubiega się kursant. Przy niektórych specjalizacjach dodatkowym wymogiem jest doświadczenie zawodowe - konkretny okres pracy jest różny i wiąże się ze specyfiką i poziomem uprawnień. Może to być kilka miesięcy lub nawet kilka lat.
Po ukończeniu kursu należy zdać egzamin państwowy składający się z dwóch części: teoretycznej i praktycznej.
Ukończenie kursu i zdanie egzaminu stanowi potwierdzenie wiedzy i specjalistycznych umiejętności w przyszłościowych obszarach rynku. W dzisiejszych czasach, gdzie technologia rozwija się w zawrotnym tempie, zdolność do pracy z systemami energetycznymi staje się coraz bardziej cenna. Tym samym atrakcyjność pracownika w oczach przyszłego pracodawcy rośnie.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz