Zamknij

Jak dostosować system płacowy, żeby utrzymać pracownika w firmie?

10:41, 06.05.2024 art. sponsorowany Aktualizacja: 10:41, 06.05.2024

Wynagrodzenie adekwatne do umiejętności i doświadczenia, ale też oczekiwań pracownika, to zwykle najważniejszy czynnik decydujący o przyjęciu zatrudniania w danej firmie. Z drugiej strony pracodawca musi wziąć pod uwagę własne możliwości finansowe oraz tak dostosować system płacowy, by zatrudnione osoby zachowały efektywność i zaangażowanie. Sprawdź, jakimi zasadami kierować się przy ustalaniu systemu wynagrodzeń!

Podstawa, prowizja i premia – niby wszystko jasne, ale… niekoniecznie

Zacznijmy od tego, że każdy pracownik powinien mieć podstawowe wynagrodzenie, które otrzymuje każdego miesiąca bez względu na wynik. W niektórych branżach podstawa może być niska, np. w zakładach zatrudniających nisko wykwalifikowanych pracowników. Jeśli jednak zatrudniasz specjalistów, których cenisz i chcesz zatrzymać w firmie na dłużej, podstawa powinna zapewniać im godziwe przeżycie miesiąca, nawet jeśli z różnych przyczyn zabraknie prowizji i premii. Taki system płacowy buduje poczucie stabilności i powstrzymuje pracowników przed szukaniem nowego zatrudnienia, gdy tylko okoliczności przyczynią się do gorszego wyniku finansowego.

Premie, dodatki i prowizje powinny stanowić narzędzie motywujące do efektywnej pracy i osiągania celów. Ale uwaga! Aby były naprawdę skuteczne, musisz opracować jasny system premiowania. Przyjrzyjmy się zasadom, jakich koniecznie należy przestrzegać w tym zakresie.

Spraw, by Twoja oferta pracy dotarła do setek kandydatów! Dodaj ogłoszenie w jednym z największych polskich portali rekrutacyjnych.

Jak nie premiować pracowników

Jeśli chcesz wprowadzić w swojej firmie naprawdę skuteczny i motywujący system płacowy, zapomnij o premiach „uznaniowych” oraz dodatkach przekazywanych każdego miesiąca w tej samej wysokości. O ile bowiem w gorszych miesiącach pracownik będzie ze te składniki wynagrodzenia wdzięczny, o tyle w lepszych będzie odczuwał wewnętrzny sprzeciw, że pomimo starań i wyników nie otrzymał wyższej pensji.

Premie uznaniowe są szczególnie niebezpieczne w firmach, w których pracownicy są ze sobą blisko i przekazują sobie informacje o wysokości wynagrodzenia. Problem z tego rodzaju premiami jest taki, że zwykle pracodawca nie definiuje jasnych zasad ich przydzielania. W rezultacie część pracowników może czuć się niesprawiedliwie traktowana lub nawet oskarżyć właściciela firmy o faworyzowanie niektórych osób.

Kliknij po sprawdzone porady dla firm – czerp z wiedzy najlepszych ekspertów!

Innym błędem jest tworzenie precyzyjnego, ale bardzo skomplikowanego systemu przyznawania premii, prowizji i dodatków. Przykładem może być prowizja zależna nie tylko od osiągnięcia ustalonego progu, ale od sprzedaży całego zespołu, wyliczana procentowo, pomniejszona o nieściągnięte należności itp. Rezultatem takiego zawiłego systemu premiowania jest zdziwienie na koniec miesiąca i ciągłe podejrzewanie, że „ktoś wyliczył coś źle”. Opracowany system powinien być jasny i zrozumiały dla każdego pracownika.

Jak wynagradzać pracowników

Podstawą skutecznego wynagradzania pracowników jest konkretne określenie celów, do których muszą oni dążyć, by otrzymać dodatkowe pieniądze. Cele te powinny być mierzalne. Pracownicy powinni mieć dostęp do raportów i zestawień, które pozwolą im ocenić własne postępy w realizacji postawionych celów. Na koniec każdego miesiąca zatrudnione osoby powinny dostać jasną informację o tym, skąd wzięły się poszczególne składniki wynagrodzenia.

Ważne! Cele postawione przez firmę powinny być osiągalne. W przeciwnym wypadku pracownik odniesie wrażenie, że progi czy targety zostały ustalone wyłącznie po to, by ich nie osiągnąć i nie otrzymać premii czy prowizji. Stawianie zbyt wysokich poprzeczek to niestety przypadłość wielu firm. Rezultatem takiego działania jest wysoka rotacja pracowników, straty wynikające z konieczności szkolenia nowych osób, a co za tym idzie zmniejszona wydajność przedsiębiorstwa.

Podsumowanie

Odpowiednie wynagradzanie pracowników to klucz do ich zadowolenia i efektywnej pracy. Aby ten cel osiągnąć, ustal jasny i konkretny system płacowy w firmie – powinien być zrozumiały dla każdego pracownika. Pamiętaj, by na koniec każdego miesiąca dostarczyć zatrudnionym osobom informację zwrotną o osiągniętych celach. W taki sposób utrzymasz w firmie wartościowych pracowników.

(art. sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%