Zamknij

Co składa się na koszty utrzymania komunikacji miejskiej?

13:26, 30.04.2024 Artykuł sponsorowany Aktualizacja: 13:27, 30.04.2024
Skomentuj

Komunikacja miejska jest nierozłącznym elementem funkcjonowania każdego dużego miasta w Polsce. Wiele miejscowości, czy też gmin, bardzo chętnie zobaczyliby takie rozwiązanie również u siebie, jednak nie wszystkie samorządy na to stać. Warto mieć świadomość, jakie są koszty utrzymania komunikacji miejskiej.

Zakup i utrzymanie taboru autobusów

Niewątpliwie jeden z największych wydatków następuje już na samym początku. Obecnie, zakup nowego autobusu, który może posłużyć jako komunikacja miejska, to koszt około 4 milionów złotych. Oczywistym jest, że jeden pojazd nie wystarczy, a więc nawet przy małej linii, koszt początkowy wyniesie co najmniej 8 milionów złotych brutto. Wszystko jest oczywiście zależne od marki pojazdu.

Trudno jest jednoznacznie określić, z jakimi kosztami utrzymania należy się zmierzyć. Składają się na nie oczywiście paliwo, konserwacja i ewentualne naprawy. Te kwoty mogą być zmienne.

Zatrudnienie kierowców

Poza zakupem taboru, konieczne jest również zatrudnienie personelu, przede wszystkim w postaci kierowców. Obecnie średnie wynagrodzenie na tym stanowisku wynosi około 5500 brutto miesięcznie. Tutaj również, podobnie jak w przypadku ilości autobusu, kierowców potrzebnych będzie co najmniej kilku. Niezbędny będzie także personel, który odpowiadać będzie za kwestie organizacyjne, takie jak chociażby detaliczna sprzedaż biletów.

Utrzymanie infrastruktury

Naturalnym jest, że wprowadzając komunikację miejską, należy odpowiednio zadbać o infrastrukturę, głównie w postaci przystanków, ale również w tablice informujące o rozkładzie jazdy. Muszą być one odpowiednio wyposażone. Nie mogą być także zaniedbane, co także będzie również będzie regularnym kosztem. Jest to niezbędna część komunikacji miejskiej, która zapewni jej prawidłowe funkcjonowanie.

Mimo wszystko, komunikacja miejska jest bardzo przydatnym rozwiązaniem dla mieszkańców. Dzięki niej łatwo i w przystępnej cenie możemy poruszać się po mieście. Ponadto, podczas podróży, czy podczas oczekiwania na nasz autobus mamy czas dla siebie. Możemy w tym czasie sprawdzić maile, wiadomości w internecie, a fani piłki z pewnością chętnie będą spoglądać na Copa America terminarz.

Reasumując, koszt komunikacji na samym wstępie to kwoty co najmniej kilku milionów złotych. Do tego należy doliczyć wydatki związane ze stworzeniem i utrzymaniem przystanków, a także samą eksploatację pojazdów.  W związku z tym, trudno jest jednoznacznie określić jakiego rzędu jest to wydatek, biorąc pod uwagę całokształt.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%