Zamknij

Objawy jaskry i objawy zaćmy - jak rozróżnić te dwa schorzenia oczu?

Artykuł sponsorowany + 08:40, 03.03.2024 Aktualizacja: 08:42, 03.03.2024
Skomentuj

Gdy oczy zaczynają szwankować i tracimy ostrość widzenia, zwykle na myśl przychodzą dwie wstępne diagnozy: jaskra albo zaćma. To także dwie najczęściej mylone ze sobą schorzenia oczu. Z tego artykułu dowiesz się, czym się od siebie różnią, jakie są pierwsze objawy każdej z tych chorób i jak podjąć skuteczne leczenie.

Zaćma - zmiany w polu widzenia

Przy zaćmie w gałce oczne dochodzi do stopniowego zmętnienia soczewki. Normalnie całkowicie przezroczysta, soczewka zachodzi mgłą aż do całkowitej utraty wzroku. Zazwyczaj zaćma powodowana jest starzeniem się, czasem to także wynik cukrzycy, urazów czy promieniowania UV jeśli zapominasz używać korekcyjne okulary przeciwsłoneczne. Zaćma jest chorobą uleczalną, szczególnie wykryta na wczesnym etapie. Do całkowitego wyleczenia niezbędne jest operacyjne usunięcie zaćmy. Zaćma objawia się zmniejszeniem ostrości widzenia, na którą nie pomagają okulary, oraz pogorszeniem odbierania barw.

Jaskra - objawy i przebieg choroby

Jaskra to schorzenie oczu o zupełnie innym podłożu niż zaćma. Na skutek uszkodzenia nerwu wzrokowego dochodzi do stopniowego wzrostu ciśnienia wewnątrzgałkowego, co prowadzi do zmniejszenia pola widzenia. Uszkodzenie nerwu wzrokowego powoduje także bóle głowy i oczu, zmniejszenie widoczności obszarów na zewnętrznym polu widzenia. Dlatego tak ważne jest systematyczne badanie pola widzenia u okulisty czy optometrysty - dzięki temu można wykryć chorobę już na wczesnym etapie. Jaskra to schorzenie stale postępujące, a nieleczona przypadłość może prowadzić do całkowitej ślepoty.

Leczenie jaskry - nie tak proste jak leczenie zaćmy

By usunąć zmętnienie soczewki w przebiegu zaćmy wystarczy jeden zabieg. Pacjent odzyskuje zdolność ostego widzenia już po 15 -20-minutowej operacji, a po zabiegu musi jedynie unikać podnoszenia ciężarów i stosować zalecone przez lekarza krople. W przebiegu jaskry możliwe jest jedynie zatrzymanie lub opóźnienie progresji choroby. Najważniejsze jest, by wyrównać ciśnienie wewnątrzgałkowe. Podstawą jest regularne stosowanie przepisanych kropli, które zwiększają odpływ cieczy wodnistej z oczu lub zmniejszają jej produkcję. Do regulacji ciśnienia w gałce ocznej stosuje się też leczenie farmakologiczne. Możliwa jest także laseroterapia lub zabiegi chirurgiczne, które tworzą nowe ujście dla cieczy wodnistej z oka.

Jak bada się ubytki w polu widzenia?

Wzrost ciśnienia wewnątrzgałkowego związany z postępującym zanikiem nerwu wzrokowego jest chorobą nieuleczalną. Jaskra objawy daje stosunkowo późno, w przeciwieństwie do zaćmy, która daje objawy w samym centrum pola widzenia. Dlatego ważna jest profilaktyka - badanie kąta przesączania, pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego, itp, które pozwolą wykryć i zatrzymać chorobę na wczesnym etapie.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu bilgoraj.com.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%