Zamknij

Jak bezpiecznie podawać witaminę D u dzieci – zalecenia i ograniczenia

Artykuł sponsorowany + 15:06, 30.01.2024 Aktualizacja: 15:24, 30.01.2024
Skomentuj

O konieczności stosowania produktów z witaminą D najwięcej mówi się w sezonie jesienno-zimowym. Jest to oczywiście związane z tym, że najbardziej efektywnym i najlepszym źródłem tej witaminy jest synteza skórna, do której dochodzi pod wpływem promieniowania UV. Krótkie i pochmurne, jesienne i zimowe dni powodują, że nie jest możliwe pokrycie całego zapotrzebowania organizmu na witaminę D w ten sposób. Jak zatem powinno przebiegać dawkowanie witaminy D u dzieci?

Witamina D - dlaczego jest ważna dla dzieci?

Witamina D jest bardzo ważna dla zdrowia nas wszystkich – zarówno osób dorosłych, jak i dzieci. Dość powiedzieć, że lekarze i naukowcy regularnie przypominają o tym, że tak zwaną “witaminę słońca” należy podawać dzieciom już od pierwszych chwil ich życia. Dlaczego?

Przede wszystkim dlatego, że witamina D odgrywa kluczową rolę w regulowaniu gospodarki wapniowo-fosforanowej. Odpowiadając za wchłanianie tych składników mineralnych, pełni ważną funkcję w mineralizacji kości. To dzięki niej tkanka kostna rozwija się prawidłowo: ma odpowiednią masę i twardość. W ten sposób witamina D zapobiega rozwojowi krzywicy, na którą narażone są przede wszystkim dzieci w wieku 3-18 miesięcy1.

Dawkowanie witaminy D u dzieci - zalecenia

Naukowcy utrzymują, że witaminę D można podawać dzieciom nie tylko w okresie jesienno-zimowym, ale przez cały rok. Trzeba jednak pamiętać o odpowiednim dawkowaniu. Zgodnie z zaleceniami z 2023 roku wygląda ono następująco:

  • Niemowlęta w wieku 0-6 miesięcy: 400 j.m./dzień;

  • Niemowlęta w wieku 6-12 miesięcy: 400-600 j.m./dzień;

  • Dzieci w wieku 1-3 lat: 600 j.m./dzień;

  • Dzieci w wieku 4-10 lat: 600-1000 j.m./dzień;

  • Dzieci i młodzież w wieku 11-18 lat: 1000-2000 j.m./dzień2.

Jednocześnie należy pamiętać o tym, że dokładna dzienna dawka witaminy D powinna być dostosowana nie tylko do wieku, ale też do podaży witaminy D w diecie i masy ciała. Nadmiar witaminy D może być bowiem szkodliwy, a więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj: https://vigalex.pl/porady-czy-mozna-przedawkowac-witamine-d3.

Produkty Vigalex z witaminą D

W ramach podsumowania dodajmy, że witamina D nie w każdej postaci wchłania się równie dobrze. O tym, jak wybrać właściwe produkty lecznicze z witaminą D, można przeczytać w tym miejscu: https://vigalex.pl/porady-witamina-d-dla-dzieci-jaka-wybrac-czym-sie-kierowac.

Na stronie https://vigalex.pl/ można też zamówić leki z witaminą D dostępne bez recepty.

1Wagner C. L., Greer F. R., Prewencja krzywicy i niedoboru witaminy D u dzieci i młodzieży, Pediatria Po Dyplomie 2009.

2Płudowski, P.; Kos-Kudła, B.; Walczak, M.; Fal, A.; Zozulińska-Ziółkiewicz, D.; Sieroszewski, P.; Peregud-Pogorzelski, J.; Lauterbach, R.; Targowski, T.; Lewiński, A.; et al. Wytyczne dotyczące profilaktyki i leczenia niedoboru witaminy D: Aktualizacja na rok 2023 w Polsce. Nutrients 2023, 15, 695.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu bilgoraj.com.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%