Kupno nieruchomości należy zgłosić do organu podatkowego właściwego według adresu budynku lub działki. Sprawdź, jakich formalności musisz dopełnić, by sprawnie i bezbłędnie rozliczyć podatek od nieruchomości w Gdańsku. W tym poradniku dowiesz się m.in. jakie dokumenty wypełnić, jakie terminy obowiązują i gdzie znaleźć numer rachunku do wpłaty.
Obowiązek podatkowy w podatku od nieruchomości obejmuje:
Jeśli kupujesz nieruchomość jako osoba fizyczna, w ciągu 14 musisz złożyć w Urzędzie Miasta Gdańska informację o nieruchomościach i obiektach budowlanych IN-1 wraz z wymaganymi załącznikami.
Jak wypełnić informację IN-1?
W informacji IN-1 podajesz m.in. dane nowego właściciela i (ewentualnych) współwłaścicieli, przeznaczenie nieruchomości, a także szczegółowe informacje o niej. Znajdziesz je np. w księdze wieczystej. Jeśli wolisz papierowe druki, wypełnij formularz IN-1 ręcznie. Jeśli preferujesz formę elektroniczną, rozlicz podatek od nieruchomości online. W ostatnim przypadku masz dwie opcje do wyboru: dokumenty możesz przygotować i wysłać online przez ePUAP lub po prostu skorzystać z kreatora w celu ich wypełnienia, a następnie wydrukować i dostarczyć do Urzędu Miasta Gdańska w formie papierowej.
Ważne! Pamiętaj o podpisaniu dokumentów. W przypadku druku papierowego wystarczy podpis odręczny. Przy wysyłce elektronicznej będzie potrzeby Profil Zaufany lub podpis kwalifikowany.
Tutaj wypełnisz informację IN-1 online: https://przyjazne-deklaracje.pl/gdansk/podatek-od-nieruchomosci/ - w prosty sposób, bez wychodzenia z domu, o dowolnej porze.
Jak obliczyć podatek od nieruchomości?
Podatku od nieruchomości nie musisz obliczać samodzielnie. W odpowiedzi na złożoną informację IN-1, zrobi to za Ciebie Urząd Miasta Gdańska. Decyzję o wymiarze podatku otrzymasz listownie. Znajdziesz w niej m.in. indywidualny numer rachunku bankowego do wpłaty należnych rat.
Osoby fizyczne płacą podatek w 4 ratach proporcjonalnych do:
Wyjątkiem jest sytuacja, gdy roczna kwota podatku nie przekracza 100 zł. Wtedy musisz go uregulować w całości w terminie pierwszej raty.
Jakie załączniki do druku IN-1 obowiązują?
W zależności od rodzaju nieruchomości oraz formy własności, do informacji IN-1 musisz dołączyć następujące załączniki:
Oczywiście nie musisz wypełniać ich wszystkich: tylko te, które dotyczą Twojej sprawy.
Ważne! Inna procedura postępowania obowiązuje, gdy nieruchomość stanowi współwłasność osoby fizycznej i prawej. W takim wypadku osoba fizyczna dopełnia formalności i płaci podatek na zasadach obowiązujących osoby prawne. Oznacza to m.in., że nie składa informacji IN-1, lecz deklarację na podatek od nieruchomości DN-1, co do zasady obowiązującą właśnie osoby prawne.
Zakończenie inwestycji drogowej w Puszczy Solskiej
A może ktoś udzieli informacji jaka to lokalizacja?
z osiedla
21:34, 2025-07-17
Z nożem na kolegę przy alkoholu
Niepotrzebni są wrogowie, jak się ma takich kolegów... 👎
Znafca
18:55, 2025-07-17
Z nożem na kolegę przy alkoholu
na Wesołej jest wesoło znowu noże znowu osiedle dzielnica patoli razem piją razem się zażynają .już czas temu zarżnął jak dziką świnie kolega kolegę od kielicha. Oczywiście nie całe osiedle to patole ,ale tradycje z czasów komuny są tam żywe do dzisiaj.
tetryk
18:38, 2025-07-17
Z nożem na kolegę przy alkoholu
Wiedziałem, że spożywanie alkoholu szkodzi. Ale żeby, aż tak...? 😮
Silk
17:15, 2025-07-17
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz