Potrzebujesz wytchnienia? Stwórz swoje własne, wyjątkowe miejsce relaksu i odpoczynku za sprawą altany ogrodowej. Zanim to jednak zrobisz, przeczytaj, co warto wiedzieć o rodzajach altan, używanych do ich budowy materiałach oraz pomysłach na ciekawe aranżacje, które pozwolą stworzyć idealne miejsce do wypoczynku i spotkań z bliskimi.
To tradycyjna konstrukcja z otwartymi ścianami, zwykle wydzielona balustradami. Idealna do relaksu w ciepłe dni, zapewniająca osłonę przed słońcem i delikatną bryzą. Zbudowana z drewna lub metalu – w zależności od stylistyki zabudowy w ogrodzie.
Klasyczna drewniana altana ogrodowa, fot. Ogrodosfera.pl
Rozwiązanie dla tych, którzy pragną większej kontroli nad ilością światła docierającego do altany. Żaluzje umożliwiają regulację nasłonecznienia i zapewniają prywatność. Wydzielona żaluzjami przestrzeń sprzyja regeneracji bez obawy o „podglądaczy”.
Altana z przeszkleniem (tzw. ogród zimowy) lub stałymi ścianami to doskonałe rozwiązanie na chłodniejsze dni czy deszczowe wieczory. Pozwala cieszyć się ogrodem bez względu na warunki atmosferyczne i stworzyć przytulny kącik do relaksu.
Ogród zimowy z jacuzzi, fot. Ogrodosfera.pl
Delikatna konstrukcja i materiałowe zadaszenie zapewnią osłonę przed wiatrem i słońcem. Takie altanki, nazywane także pawilonami ogrodowymi, doskonale sprawdzą się w ogrodzie lub na tarasie. Dodatkowym atutem są zasłonki lub moskitiery.
Zarówno wygląd, jak i funkcjonalność altan ogrodowych może być różna w zależności od zastosowanych do jej budowy materiałów.
Altana ogrodowa z dachem z poliwęglanu, fot. Ogrodosfera.pl
Altana ogrodowa to nie tylko praktyczne miejsce do wypoczynku, ale również ozdoba ogrodu. Wybór odpowiedniego typu altany to nie wszystko. Jak zaaranżować altanę ogrodową, żeby stworzyć spersonalizowane miejsce, idealne do relaksu i spotkań?
Wybór mebli ogrodowych ma kluczowe znaczenie. Stylowe i wygodne krzesła oraz stół sprawią, że altana stanie się idealnym miejscem do spożywania posiłków czy relaksu z książką.
Rośliny ozdobne, takie jak bluszcz, winorośl czy pnące róże, dodają romantycznego charakteru altanie, tworząc naturalną osłonę przed słońcem i wiatrem.
Stylowe lampki, lampiony, girlandy LED czy liny świetlne nadają altanie przytulny wygląd, a jednocześnie zapewniają odpowiednie oświetlenie wieczorami.
Wybór odpowiedniej podłogi ma duże znaczenie. Drewniane podłogi nadają ciepła, a kamienne płytki są łatwe w utrzymaniu i dodają elegancji. Zastosowanie dywanu to sposób na przytulny klimat.
Dodanie zasłon czy poduszek wprowadzi do altany element przytulności i komfortu, jednocześnie chroniąc przed nadmiernym światłem czy wiatrem.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz