Zamknij

Rynek pracy w województwie lubelskim - kto może mieć problem ze znalezieniem pracy

Artykuł sponsorowany + 13:34, 06.12.2023 Aktualizacja: 09:03, 09.12.2023
Skomentuj

Prognozy pokazują, że rynek pracy w województwie lubelskim w 2024 roku powinien być we względnej równowadze. W większości branż i zawodów kandydatów jest tylu, ile oferowanych im miejsc pracy. Są jednak wyjątki. W niektórych sektorach ciężko znaleźć dobrego pracownika, a w kilku grupach zawodowych to kandydaci mają problem z podjęciem zatrudnienia.

Województwo lubelskie - dla kogo nie ma tu pracy?

Najnowsza analiza “Barometru Zawodów” na 2024 rok nie pozostawia złudzeń. Pracy w województwie lubelskim nie brakuje, ale nie dla wszystkich. Oferty dostępne, choćby pod tym linkiem: https://www.gowork.pl/praca/region/lubelskie, potwierdzają, że w najbliższym czasie ekonomiści, filozofowie, historycy, politolodzy, kulturoznawcy i technicy informatycy nie mają co liczyć na wiele ogłoszeń dla siebie. To właśnie specjaliści, których jest zbyt wielu w regionie. Duża konkurencja i rynek, który nie może wchłonąć aż tylu pracowników, niestety nie wróży najlepiej. Lokalni pracodawcy nie stwarzają aż tylu miejsc zatrudnienia w wymienionych wyżej zawodach. 

Zbyt duża konkurencja na rynku pracy - co z tym zrobić?

Co jest przyczyną nadwyżek wymienionych specjalistów? W przypadku ekonomistów to m.in. duża popularność tego kierunku na lubelskich uczelniach wyższych. Uniwersytety “produkują” jednak zbyt wielu specjalistów, którzy nie są w stanie odnaleźć się we współczesnych realiach zatrudnienia.

Ekonomistów jest zbyt wielu w niemal każdym powiecie województwa lubelskiego. Zawód ten obecnie pozostaje we względnej równowadze pomiędzy zapotrzebowaniem a dostępnością kandydatów jedynie w powiecie parczewskim, w Chełmie i okolicach miasta oraz w powiecie biłgorajskim.

Równowaga na rynku też nie oznacza jednak aż tak wielu ofert pracy. W dobie wysokiej inflacji, kryzysu i niepewności związanych z wojną firmy cenią dziś przede wszystkim doświadczonych kandydatów, którzy są samodzielni, mają praktyczne umiejętności i w których nie trzeba aż tyle inwestować.

Powinno to być wskazówką dla każdego ekonomisty, który nie może znaleźć pracy w województwie lubelskim, a właściwie już dla każdego studenta tego kierunku. Zdobywanie stażu w zawodzie należy rozpocząć jak najwcześniej. Absolwent z pustym CV nie ma czego szukać na rynku pracy. Dlatego warto korzystać ze wszelkich programów praktyk.

Wymaganie w ofertach pracy - praktyczna specjalizacja 

Ekonomia to ponadto bardzo obszerna dziedzina. Należy postawić na poszukiwaną specjalizację. Dziś może to być zwrot w stronę księgowości czy rozliczeń magazynowych. Samodzielni księgowi oraz niżsi rangą pracownicy ds. rachunkowości i księgowości to specjaliści rozchwytywani na rynku pracy w województwie lubelskim. Filozofowie, historycy, politolodzy i kulturoznawcy to grupa zawodowa, która również powinna rozejrzeć się za konkretną i praktyczną specjalizacją.

Nie musi to oznaczać zupełnego przebranżowienia. Szansą mogą okazać się ponadto oferty pracy zdalnej z innych regionów kraju, najczęściej od firm z dużych ośrodków, takich jak Warszawa, Poznań, Kraków czy Wrocław. Nikogo nie powinna dziś dziwić również nadwyżka techników informatyków na rynku pracy w województwie lubelskim. Wybór kierunku informatycznego już na poziomie szkoły średniej to wciąż bardzo popularna opcja wśród uczniów.

Zachęcające są tu z pewnością dobre perspektywy zawodowe w branży IT. Niemniej obecnie rynek jest zdecydowanie przesycony pracownikami z wykształceniem średnim branżowym. Firmy poszukują specjalistów z wyższym wykształceniem i większymi kwalifikacjami. Dlatego rada dla techników informatyków z województwa lubelskiego, którzy nie mogą znaleźć satysfakcjonującej pracy w swojej branży, jest jedna. 

Osoby te powinny dalej się kształcić i zdobywać praktyczne umiejętności i wiedzę potrzebną do wykonywania, choćby takich zawodów jak programista, analityk danych, architekt IT, twórca i administrator stron internetowych itp. Wskazania badania “Barometru Zawodów” pokazują, że jedynie powiat radzyński chętnie przyjmie większą liczbę techników informatyków.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu bilgoraj.com.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%