Szambo to zbiornik na ścieki, zazwyczaj zlokalizowany pod ziemią, który stosuje się na obszarach gdzie nie ma dostępu do kanalizacji. Jest to rozwiązanie skuteczne aczkolwiek trochę uciążliwe, z uwagi na konieczność regularnych wizyt wozu asenizacyjnego. W dzisiejszym poradniku zastanowimy się jak działa szambo takiego rodzaju, jak dobrać je do swoich potrzeb, a także jak powinno być podłączone do instalacji ściekowej. Odpowiedni dobór oraz przyłączenie to absolutnie kluczowe kwestie, jeżeli chcemy mówić o bezproblemowym korzystaniu ze zbiornika na nieczystości.
Pierwszą kwestią jest sposób magazynowania ścieków w momencie, gdy nie ma możliwości ich regularnego usuwania (brak kanalizacji miejskiej). Wylewanie ich bezpośrednio poza budynek lub posesję byłoby bardzo szkodliwe dla środowiska, a dodatkowo zapach nie pozwoliłby nam spokojnie mieszkać. Dlatego też stosuje się specjalne zbiorniki, które mają przechować nieczystości do momentu ich odbioru przez wóz asenizacyjny. Szamba betonowe Tomex występują w różnych wersjach i rozmiarach. Najczęściej stanowią sześcienny lub prostopadłościenny zbiornik, który przeznaczony jest do zakopania w ziemi. W górnej części znajduje się jedynie tzw. komin, na którym umieszcza się pokrywę. Po jej podniesieniu możliwy jest dostęp do zbiornika, jego wypompowania przez wóz asenizacyjny, a także zejście do wnętrza w celu inspekcji. Każde szambo musi być szczelne, inaczej ścieki będą przesączać się do gruntu, co może spowodować skażenie wód gruntowych.
Dobór wielkości zbiornika ściekowego nie może pod żadnym pozorem być przypadkowy. Jego wielkość należy dostosować do tego ile wody zużywamy każdego dnia. Jeżeli jest to trzyosobowa rodzina, należy przyjąć że każdy zużyje dziennie około 100 litrów, a więc dziennie do szamba będzie dopływać 300 litrów ścieków. Jeżeli planujemy opróżniać zbiornik raz w miesiącu, to jego pojemność musi wynieść minimum 9000 litrów, a więc 9 metrów sześciennych. Większość firm odbierających ścieki posiada beczkowozy, które są w stanie zabrać 10 m3, co oznacza że taki rozmiar zbiornika może być używany jako maksymalny. Szamba betonowe Tomex można jednak kupić w wielu innych pojemnościach, co ułatwia dostosowanie ich do konkretnych potrzeb, w konkretnym gospodarstwie domowym. Jeśli szambo będzie za małe, będziemy musieli naturalnie częściej je wywozić. Czy jednak możliwe jest przewymiarowanie zbiornika? Teoretycznie jest to możliwe, jednak ścieki które długi czas będą zalegać w zbiorniku mogą intensywnie fermentować, co będzie oznaczało pojawianie się bardzo nieprzyjemnych zapachów na podwórku, a czasem również wewnątrz kuchni i łazienek.
Montaż szamba to jedno, a wykonanie instalacji odbierającej nieczystości to dodatkowa inwestycja. Przede wszystkim rury muszą posiadać odpowiedni spadek i jak najmniejszą ilość zakrętów, inaczej może dojść do częstego ich zapychania się. Bardzo ważny jest sam wlot to szamba, można wykonać go na różnych wysokościach, w tym również w "kominie" - elemencie łączącym górą część zbiornika z pokrywą. Pamiętajmy, że im niższy poziom wprowadzenia rury odpływowej, tym mniejszą pojemność będziemy mogli wykorzystać. Szamba betonowe Tomex mogą być osadzane głęboko pod ziemią, co pomaga we wprowadzeniu rury na tyle wysoko, by możliwe było wykorzystanie 100% pojemności zbiornika. Oprócz samego odpływu szambo musi posiadać także napowietrzenie i odpowietrzenie, dzięki którym nieprzyjemne zapachy nie będą wydostawać się na podwórko.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu bilgoraj.com.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz