Zamknij

Salon kosmetyczny prowadzony w domu - czy to możliwe?

Artykuł sponsorowany + 12:46, 27.10.2023 Aktualizacja: 12:52, 27.10.2023
Skomentuj

Jednym z najbardziej kosztownych elementów prowadzenia biznesu jest najem lokalu. W zależności od miasta, dzielnicy, powierzchni czy standardu, koszty mogą sięgać kilku, kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych miesięcznie. W poszukiwaniu oszczędności, część przedsiębiorców decyduje się na prowadzenie firmy we własnym domu. O ile w przypadku programistów czy architektów takie rozwiązanie nie jest problematyczne, to już w przypadku salonu kosmetycznego czy fryzjerskiego, sprawa jest o wiele bardziej skomplikowana. Branża beauty należy do tych, w których niezbędne jest uzyskanie pozwoleń Sanepidu – czy wymagania inspektoratu może spełnić salon prowadzony w domu prywatnym?

Czy Sanepid wyda zgodę na salon kosmetyczny w domu?

Polskie prawo definiuje szereg wymogów, jakie musi spełnić przedsiębiorca, aby móc legalnie prowadzić działalność w branży beauty. Nigdzie nie istnieje jednak zapis, który nakazywałby wykorzystanie do tego celu specjalnie zaprojektowanych pomieszczeń, albo który zakazywałby wykonywania tego typu czynności w domu.

Zasadniczo Sanepidu nie będzie więc interesować, czy salon kosmetyczny znajduje się w galerii handlowej, w biurowcu, w bloku wielorodzinnym czy w domu prywatnym - istotne jest spełnienie konkretnych wymogów, związanych m.in. z dostępem do bieżącej wody, przechowywaniem odpadów czy metrażem.

Jakie dokumenty trzeba posiadać, aby prowadzić salon beauty w domu prywatnym?

Do prowadzenia salonu kosmetycznego wymagane jest posiadanie określonych dokumentów. Nie ma przy tym znaczenia, czy działalność odbywa się w osobnym budynku czy w domu prywatnym. Oczywiście podstawą jest zgłoszenie działalności do urzędu gminy (poprzez wniosek CEIDG-1), a także zgłoszenie do ZUS i do US – te formalności dotyczą każdej firmy.

Branża beauty podlega jednak dodatkowym regulacjom. Wszystkie osoby wykonujące zabiegi muszą posiadać aktualną książeczkę do celów sanitarno-epidemiologicznych. Działalności nie można także rozpocząć bez uzyskania pozytywnej opinii Sanepidu. Podstawą do jej wydania jest odebranie projektu technologicznego, składającego się z części graficznej (stanowiącej plan lokalu) oraz opisowej (doprecyzowującej tę pierwszą). Więcej na temat projektu technologicznego dla salonu kosmetycznego możesz przeczytać na https://horeca-design.pl/projekty-technologiczne-salonow-beauty/.

Jak przystosować wnętrze w prywatnym budynku do prowadzenia salonu kosmetycznego?

Salon kosmetyczny, także ten urządzony w domu, musi posiadać odpowiednie wyposażenie. Wymaga to wydzielenia części budynku typowo pod działalność. Konieczne jest ustawienie stanowisk dla klientów, wyodrębnienie miejsca do składowania odpadów oraz do magazynowania środków wykorzystywanych w trakcie zabiegów, jak i do sprzątania i dezynfekcji.

W lokalu należy zabezpieczyć dostęp do bieżącej wody, jak również toaletę dla klientów. Warto również pomyśleć przynajmniej o niewielkiej poczekalni, aby osoby, które przyszły przed czasem, nie musiały oczekiwać na zewnątrz. Należy też pamiętać o osobnym wejściu – klienci nie mogą korzystać z tej samej drogi, którą na teren nieruchomości wchodzą domownicy.

Mobilne usługi kosmetyczne - czy trzeba posiadać na nie zgodę Sanepidu?

Ciekawą alternatywą dla salonu kosmetycznego we własnym domu, są cieszące się coraz większą popularnością mobilne usługi kosmetyczne. Ich niewątpliwą zaletą jest wygoda klienta, który nawet nie musi wychodzić z własnego domu, aby skorzystać z oferty kosmetyczki. Z tego samego powodu taka działalność wiąże się z pewnymi ograniczeniami – specjalistka ma ograniczoną możliwość transportu sprzętu, preparatów i akcesoriów.

Co istotne, na mobilne usługi kosmetyczne nie trzeba mieć pozwolenia Sanepidu. W tym przypadku klient niejako bierze ryzyko na siebie. Nie zwalnia to jednak kosmetyczki z konieczności zachowania zasad higieny – np. podpisania umowy z firmą odbierającą odpady czy z przedsiębiorstwem zajmującym się sterylizacją narzędzi.

Wbrew rozpowszechnionym mitom, Sanepid nie jest wcale instytucją, której zadaniem jest utrudnianie życia przedsiębiorcom. Konieczność posiadania stosownych pozwoleń wynika z troski o zdrowie i życie klientów lokalu – lepiej w tym przypadku być zbyt restrykcyjnym, niż narazić kogoś na niebezpieczeństwo. Tym niemniej, jeśli jesteśmy w stanie przygotować pomieszczenia w domu do wymogów Sanepidu, prowadzenie salonu kosmetycznego w prywatnym budynku może okazać się najlepszym rozwiązaniem, zwłaszcza pod kątem oszczędności pieniędzy, ale także czasu, jaki należałoby poświęcić na codzienne dojazdy.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu bilgoraj.com.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%