W Polsce odnotowuje się wzrost ilości świeckich pogrzebów. Mimo tego, że w naszym kraju dominującą religią jest katolicyzm, coraz częściej słyszymy o ostatnich wolach bliskich, którzy nie życzą sobie by ich pogrzeb odbywał się w kościelnych murach. Powodów takiej decyzji jest bardzo wiele i nie zawsze wynikają one z braku wiary; wręcz przeciwnie. Wiele osób deklaruje się jako wierzący, jednak bardziej podoba im się idea pogrzebu świeckiego, okraszonego mniej oficjalną i sakramentalną otoczką co pożegnanie w styku katolickim. By móc dokonać samodzielnego osądu co do obu rodzajów pochówku, warto najpierw dokładnie zapoznać się z przebiegiem zarówno pogrzebu katolickiego, jak i świeckiego.
Pogrzeb w Kościele Katolickim a świecki pochówek
Z pochówku kościelnego może skorzystać każdy ochrzczony Katolik. Istnieje jednak kilka przypadków, gdy osoba mająca odprawiać ceremonię (w przypadku Kościoła Katolickiego jest to ksiądz) ma prawo odmówić przeprowadzenia takiej uroczystości - jest nim dokonanie apostazji. Obrządek pogrzebu wyznaniowego może odbywać się w dwóch miejscach, do których należą kościół i kaplica pogrzebowa przy cmentarzu. Zdarza się, że uroczystość odbywa się w domu pogrzebowym, lecz w polskich realiach takim miejscem najczęściej pozostaje kościół. Przebieg ceremonii składa się z kilku ważnych, następujących po sobie punktów:
- modlitwie przy zmarłym w kaplicy,przejściu z kaplicy do kościoła,
- umieszczeniu trumny na podwyższeniu,
- Mszy Świętej w intencji pomyślnej drogi do zbawienia,
- okadzenia trumny kadzidłem i skropienia jej wodą święconą,
- konduktu cmentarnego.
Cena mszy jest uznaniowa, jednak zwykle wynosi co najmniej kilkaset złotych. Nieco inaczej przedstawia się pogrzeb świecki. Przebieg uroczystości jest znacznie bardziej spersonalizowany, ustalany w dokładnych detalach z rodziną zmarłego. Organizacją pożegnania zajmuje się świecki mistrz ceremonii pogrzebowej - zazwyczaj dysponuje on kartami, na których bliscy będą mogli zamieścić swoje wymagania co do uroczystości. Czas trwania takiej ceremonii zwykle nie przekracza godziny, choć to zależy od życiorysu zmarłego i decyzji rodziny. Zdarza się, że podczas pogrzebu z głośników puszczane są ulubione utwory zmarłego. W zależności od ostatniej woli osoby zmarłej (zazwyczaj to właśnie ona decyduje o formie pogrzebu), ceremonia konstruowana jest w taki sposób, by jak najlepiej oddawała charakter osoby za życia. Wiele osób pragnie, by - w miarę możliwości - ich pożegnanie nie było przygnębiające.
Co łączy pożegnanie w wierze katolickiej z pogrzebem świeckim?
Niezależnie od wyznawanej wiary czy formy pochówku, zwieńczeniem żywota ziemskiego osoby zmarłej jest solidny pomnik. Wykonany z dbałością o każdy szczegół, może przybrać dowolną formę - zakłady kamieniarskie coraz częściej realizują niestandardowe zlecenia. Przykład stanowią nowoczesne pomniki VHCT, wyróżniające się kształtem czy kolorytem wśród klasycznych nagrobków. Tradycja stawiania nagrobków praktykowana jest w wielu kręgach kulturowych i religijnych od tysięcy lat. Ideą stawiania pomnika osobie zmarłej jest chęć upamiętnienia jej życia w trwały, a przy tym wyjątkowy sposób.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz