Zamknij

Spirytus rektyfikowany i jego właściwości

Artykuł sponsorowany + 16:30, 16.04.2023 Aktualizacja: 16:35, 16.04.2023
Skomentuj

Spirytus to alkohol, kojarzony z wysokoprocentowym trunkiem i "mocniejszą" odmianą wódki. Tymczasem spirytus rektyfikowany to coś więcej. Spirytus rektyfikowany produkowany w gorzelniach ma dość szerokie zastosowanie zarówno w domu, w przemyśle i produkcji, a nawet medycynie. Czym zatem jest takie produkt jak spirytus? Gdzie można go stosować? Jakie alkohole między innymi robi się ze spirytusu?

Spirytus - czym jest?

Czym takim jest spirytus? Wedle definicji to wodny roztwór alkoholu etylowego, z maksymalnym stężeniem alkoholu równym 95,6%. Przy czym mowa tu o stężeniu maksymalnym.

Wyróżnić możemy co do zasady dwa rodzaje spirytusu. Pierwszy z nich - spirytus rektyfkowany - wytwarzany jest w gorzelniach w procesie destylacji i nadaje się do spożycia. Otrzymywany jest on z takich surowców jak buraki cukrowe, ziemniaki, zboże. 

Drugi rodzaj to spirytus do celów przemysłowych. Jest uzyskiwany syntezy mieszaniny gazów tj. wodór oraz tlenek węgla z wodą. Dzięki temu powstaje etanol.

Do picia i do wypieków, czyli szerokie zastosowane spirytusu

Spirytus należy do produktu alkoholowego o największej mocy, ma też działanie odkażające, dezynfekcyjne oraz bakteriobójcze. Dawno temu, w medycynie, był szeroko stosowany jako środek do oczyszczania ran, a także dezynfekcji narzędzi chirurgicznych. Obecnie, bardziej przydaje się w kuchni jako środek spożywczy do wypieku ciast, jako forma napoju i baza do wielu trunków, a także jako środek rozgrzewający, którym nacieramy zmarznięte stopy, dłonie czy plecy.

Spirytus, jak wspomniano, znajduje duże zastosowanie w cukiernictwie, do nasączania biszkoptów ciast, dodatek do smażenia pączków czy faworków. 

Spirytus rektyfikowany wciąż jest ceniony za właściwości odkażające i bakteriobójcze, więc można go spotkać jako środek do dezynfekcja powierzchni czy jako składnik produktów odkażających. Z punktu medycznego, chętnie jest stosowany jako wcierka do rozgrzania i rozluźnienia mięśni. 

Spirytus chętnie jest też wykorzystywany w przemyśle, bo ma właściwości odtłuszczające. Dlatego też stosowany jest do mycia maszyn, usuwania tłustych zanieczyszczeń czy jako rozpuszczalnik.

Pamiętajmy o wieku! Alkohole na bazie spirytusu

Oczywiście, na bazie spirytusu, produkowane są także rozmaite alkohole. Najbardziej znana jest wódka, a także bimber, ale to nie wszystko.

Na bazie tego produktu powstają różnego rodzaju nalewki, likiery, a także gin, rum, tequila, absynt.

Jeśli chcesz kupić dobry i sprawdzony spirytus rektyfikowany, zapraszamy do odnalezienia go w naszej ofercie.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%