Zamknij

Sadzonki pomidorów do ogrodu, szklarni i na balkon. Rośliny online

Artykuł sponsorowany + 07:24, 02.12.2022 Aktualizacja: 07:27, 02.12.2022
Skomentuj

Jak dbać o sadzonki pomidorów w szklarni? 5 rzeczy, na które musisz zwrócić uwagę

Co potrafi pokrzywa i dlaczego warto zaprzyjaźnić się z trzmielami? Jak często wietrzyć i podlewać pomidory szklarniowe? Chcesz wiedzieć, jak naturalnie uprawiać sadzonki pomidorów? W przypadku upraw pod osłonami trzeba zwracać uwagę na wiele rzeczy, by nie dopuścić do rozwoju chorób i zapewnić krzaczkom owocowanie. Zobacz koniecznie, których zadań dopilnować, żeby praca w ogrodzie szklarniowym była łatwa i przyjemna.

Uprawa sadzonek pomidorów pod folią - temperatura i wilgotność

Zamknięty obieg sprawia, że pod osłonami, w szklarniach czy tunelach, tworzy się charakterystyczny mikroklimat. Jest bardzo ciepło i wilgotno, a powietrze praktycznie się nie rusza. Co prawda pomidory pochodzą z terenów o wyższej temperaturze niż przeciętna w Polsce i lubią ciepło, to jednak potrzebują nieco oddechu. Dlatego codziennie trzeba wietrzyć szklarnię, co pozwoli wprowadzić świeże powietrze i trochę ochłodzić pomieszczenie. Otwarte drzwi do szklarni zaproszą też pożyteczne owady, a spadek wilgotności zapobiegnie rozwojowi grzybów i pleśni.

Zapylanie krzaczków - jak pomóc naturze?

Co prawda pomidory są samopylne, ale ich uprawa w warunkach szklarniowych sprawia, że pyłek staje się ciężki i zbity. Do tego brak krążącego powietrza powoduje, że nie przenosi się między krzaczkami. Dlatego w uprawie amatorskiej najczęściej stosuje się te 2 metody:

  • mechaniczne, czyli potrząsanie krzaczkiem, żeby poruszyć pyłek; do zapylania wykorzystuje się także pędzelek, którym przenosi się pyłek z kwiatu na kwiat,
  • umieszczenie trzmieli w szklarni - te brzęczące owady pomogą zapylić wszystkie pomidory. W ciągu minuty jeden osobnik jest w stanie zapylić 20-30 kwiatów. Wystarczy dobrać odpowiednią liczbę uli do wielkości uprawy, a nie dość, że trzmiele wykonają pracę za Ciebie, to jeszcze zrobią to o wiele szybciej i dokładniej.

Innym sposobem jest sztuczna hormonizacja, ale to proces na tyle trudny i żmudny, że o wiele lepiej skorzystać z dwóch powyższych.

Od zielonych sadzonek po kolorowe uprawy - podlewaj uważnie

Pomidory szklarniowe potrzebują obfitego podlewania mniej więcej co 4 lub 5 dni. Tyle im wystarczy, by zdrowo rosnąć. Jednak nie rozpędzaj się i nie lej wody, gdzie popadnie. Omiń liście i łodygę, kierując strumień wprost do ziemi. Potem dokładnie wzrusz ziemię. Dzięki temu na powierzchni nie powstanie kałuża, a korzenie dokładnie wchłoną wodę. To kluczowy składnik, który odgrywa ogromną rolę w jakości owoców, które dzięki odpowiedniemu nawodnieniu krzaczka są soczyste i doskonale wybarwione. Dlaczego omijasz liście? Wyobraź sobie, że w warunkach podwyższonej wilgotności dodatkowo zraszasz je ciepłą wodą, która nie ma gdzie odparować. To jak zaproszenie dla grzybów, pleśni i patogenów, by śmiało się rozgościły.

Najpopularniejsze zioła w uprawie pomidorów - zrób samodzielnie wyciągi

Zamiast kupować gotowe produkty do ochrony roślin, zrób samodzielnie preparaty na bazie naturalnych ziół. W ten sposób zjesz pomidory bez grama niepotrzebnej chemii. Możesz wykorzystać do tego nawozy ze skrzypu i żywokostu. Świetnym środkiem jest też pokrzywa, która działa na kilku frontach. Sfermentowany płyn do podlewania chroni pomidory przez niedoborem składników mineralnych, takich jak krzem, azot czy żelazo. Z kolei gnojówka z pokrzywy zabezpiecza przed atakami mszyc i innych niepożądanych gości szkodzących pomidorom. Te 3 zioła zapewniają naturalną ochronę w dodatku za niewielkie pieniądze.

Ekologiczne pomidory i inne rośliny z własnego ogrodu - znajdź odmiany dla siebie

Latem stawiasz na własne warzywa, zioła i owoce? Sprawdź ofertę sklepu Niezłe Ziółko, zawierającą duży wybór różnych odmian pomidorów i nie tylko. Klienci obcojęzyczni mogą skorzystać z niemieckojęzycznej wersji sklepu Setzlingeonline.de. Najróżniejsze odmiany sadzonek pomidorów znajdziesz tam w zakładce Tomaten-Setzlinge. Jesteś doświadczonym ogrodnikiem? A może dopiero szykujesz miejsce i budujesz pierwszą szklarnię? Niezależnie od tego, ile sezonów masz już za sobą, w sklepie znajdziesz wszystko, czego potrzebujesz, by poprowadzić ogródek szklarniowy. Martwisz się o wysyłkę? Spokojnie - dostawa zapakowana jest w bezpieczne kartony przystosowane do przewożenia sadzonek.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%