Co potrafi pokrzywa i dlaczego warto zaprzyjaźnić się z trzmielami? Jak często wietrzyć i podlewać pomidory szklarniowe? Chcesz wiedzieć, jak naturalnie uprawiać sadzonki pomidorów? W przypadku upraw pod osłonami trzeba zwracać uwagę na wiele rzeczy, by nie dopuścić do rozwoju chorób i zapewnić krzaczkom owocowanie. Zobacz koniecznie, których zadań dopilnować, żeby praca w ogrodzie szklarniowym była łatwa i przyjemna.
Zamknięty obieg sprawia, że pod osłonami, w szklarniach czy tunelach, tworzy się charakterystyczny mikroklimat. Jest bardzo ciepło i wilgotno, a powietrze praktycznie się nie rusza. Co prawda pomidory pochodzą z terenów o wyższej temperaturze niż przeciętna w Polsce i lubią ciepło, to jednak potrzebują nieco oddechu. Dlatego codziennie trzeba wietrzyć szklarnię, co pozwoli wprowadzić świeże powietrze i trochę ochłodzić pomieszczenie. Otwarte drzwi do szklarni zaproszą też pożyteczne owady, a spadek wilgotności zapobiegnie rozwojowi grzybów i pleśni.
Co prawda pomidory są samopylne, ale ich uprawa w warunkach szklarniowych sprawia, że pyłek staje się ciężki i zbity. Do tego brak krążącego powietrza powoduje, że nie przenosi się między krzaczkami. Dlatego w uprawie amatorskiej najczęściej stosuje się te 2 metody:
Innym sposobem jest sztuczna hormonizacja, ale to proces na tyle trudny i żmudny, że o wiele lepiej skorzystać z dwóch powyższych.
Pomidory szklarniowe potrzebują obfitego podlewania mniej więcej co 4 lub 5 dni. Tyle im wystarczy, by zdrowo rosnąć. Jednak nie rozpędzaj się i nie lej wody, gdzie popadnie. Omiń liście i łodygę, kierując strumień wprost do ziemi. Potem dokładnie wzrusz ziemię. Dzięki temu na powierzchni nie powstanie kałuża, a korzenie dokładnie wchłoną wodę. To kluczowy składnik, który odgrywa ogromną rolę w jakości owoców, które dzięki odpowiedniemu nawodnieniu krzaczka są soczyste i doskonale wybarwione. Dlaczego omijasz liście? Wyobraź sobie, że w warunkach podwyższonej wilgotności dodatkowo zraszasz je ciepłą wodą, która nie ma gdzie odparować. To jak zaproszenie dla grzybów, pleśni i patogenów, by śmiało się rozgościły.
Zamiast kupować gotowe produkty do ochrony roślin, zrób samodzielnie preparaty na bazie naturalnych ziół. W ten sposób zjesz pomidory bez grama niepotrzebnej chemii. Możesz wykorzystać do tego nawozy ze skrzypu i żywokostu. Świetnym środkiem jest też pokrzywa, która działa na kilku frontach. Sfermentowany płyn do podlewania chroni pomidory przez niedoborem składników mineralnych, takich jak krzem, azot czy żelazo. Z kolei gnojówka z pokrzywy zabezpiecza przed atakami mszyc i innych niepożądanych gości szkodzących pomidorom. Te 3 zioła zapewniają naturalną ochronę w dodatku za niewielkie pieniądze.
Latem stawiasz na własne warzywa, zioła i owoce? Sprawdź ofertę sklepu Niezłe Ziółko, zawierającą duży wybór różnych odmian pomidorów i nie tylko. Klienci obcojęzyczni mogą skorzystać z niemieckojęzycznej wersji sklepu Setzlingeonline.de. Najróżniejsze odmiany sadzonek pomidorów znajdziesz tam w zakładce Tomaten-Setzlinge. Jesteś doświadczonym ogrodnikiem? A może dopiero szykujesz miejsce i budujesz pierwszą szklarnię? Niezależnie od tego, ile sezonów masz już za sobą, w sklepie znajdziesz wszystko, czego potrzebujesz, by poprowadzić ogródek szklarniowy. Martwisz się o wysyłkę? Spokojnie - dostawa zapakowana jest w bezpieczne kartony przystosowane do przewożenia sadzonek.
Kajakiem "Białą Ładą przez Radzięcin"
Najpierw przeciąć krzaki zarośla,przeciąć trawy , turzyce , trochę pokosić , powycinać i dopiero a nie gwizdorzyc nie swoim samochodem.zwykle prostackie nadużycie,
Hołysowe
22:15, 2025-07-15
Aktualności: Motocyklista zginął w wypadku
Szybciej szybciej . Uwaga na trasie na Woli tam dopiero wyścigi wariatów i aut i motocykli, a kontroli MO tam nie ma
Uciekać przed wariat
22:03, 2025-07-15
Kajakiem "Białą Ładą przez Radzięcin"
Ojjj chyba komentującego piecze, bo nie został zaproszony
Czytelniczek
21:42, 2025-07-15
Kajakiem "Białą Ładą przez Radzięcin"
to można zaliczyć do ćwiczeń, a połączeniu z rozrywką to tylko pochwalić
gratulacje
18:56, 2025-07-15
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz