W trzech szkołach na terenie powiatu biłgorajskiego są zamontowane tzw. różowe skrzyneczki. To narzędzie, którego celem jest walka z wykluczeniem menstruacyjnym, zapewnienie powszechnego dostępu do bezpłatnych samorodkowy higieny na czas menstruacji w przestrzeni publicznej.
Z takiej pomocy korzystać mogą uczennice trzech szkół na terenie powiatu biłgorajskiego.
Chodzi o placówki w Biłgoraju i gminie Tarnogród, a dokładnie o Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. Papieża Jana Pawła II oraz Szkołę Podstawową w Tarnogrodzie i Różańcu Drugim.
- Różowa skrzyneczka w naszej szkole została wprowadzona z inicjatywy samorządu uczniowskiego i działa u nas od jesieni 2021 roku - wyjaśnia Justyna Wachowicz, opiekun Samorządu Uczniowskiego w Katolickim Liceum Ogólnokształcącym im. Papieża Jana Pawła II, i dodaje:
- Jedna z uczennic, która kandydowała do samorządu umieściła „walkę z wykluczeniem menstruacyjnym” jako punkt własnego programu wyborczego. Oczywiście po wygranych wyborach obietnica została zrealizowana.
Justyna Wachowicz podkreśla, iż w biłgorajskim „Katoliku" jest większość dziewcząt, więc ta inicjatywa spotkała się z dużym zainteresowaniem.
Także od 2021 roku różowa skrzyneczka funkcjonuje w Szkole Podstawowej w Tarnogrodzie.
- Chciałyśmy aby każda dziewczynka czy kobieta mogła mieć swobodny i bieżący dostęp do środków higienicznych. I Fundacja Różowa skrzyneczka przyszła z super podpowiedzią i pomocą. Po rozmowie z dyrekcją i radą rodziców uzyskałyśmy zgodę i zachętę, by taką skrzyneczkę zamówić, opłaciła ją Rada Rodziców - zaznacza Anna Kuziak, nauczyciel w tarnogrodzkiej podstawówce.
Okazuje się, że w Polsce i na świecie ubóstwo menstruacyjne dotyczy wielu kobiet i dziewcząt! Jest to ograniczenie z powodów ekonomicznych dostępu do produktów higienicznych tj. tamponów, podpasek czy kubeczków menstruacyjnych, ale także do edukacji związanej z okresem, czy odpowiednich warunków umożliwiających dbanie o higienę.
- Skrzyneczki w szkole są dwie. Jedna w łazience dla starszych dziewczynek i druga w przebieralni przy sali gimnastycznej. To odpowiedź na zapotrzebowanie. A także chęć udziału w świetnej pomocowej inicjatywie. Chodzi o zapewnienie powszechnego dostępu do bezpłatnych środków higieny na czas menstruacji - dodaje Marta Rogala pracująca w SP w Tarnogrodzie.
Jak wynika z danych, 4% Polek nie ma pieniędzy na zakup środków higienicznych. To blisko 500 tys. osób. Z trudnościami w dostępie do materiałów higienicznych ma 21% nastolatek, które musiało wyjść ze szkoły ze względu na ich brak, 10% z powodu ograniczonego dostępu do podpasek w ogóle nie wyszło z domu.
- Te informacje skłoniły dziewczyny z Samorządu Uczniowskiego do podjęcia na naszym małym terenie jakim jest szkoła, w której spędzamy po 8 godzin dziennie, takich działań, które zapobiegną temu wykluczeniu - podkreśla Justyna Wachowicz.
Komfortowo ze skrzyneczki korzystać mogą także uczennice Katolickiego Liceum w Biłgoraju.
- Skrzyneczka umieszczona jest w głównej damskiej łazience. Znajduję się na takiej wysokości, by była dostępna dla osób z niepełnosprawnościami. Wolna przestrzeń doje możliwość swobodnego dostępu do niej. Jest oznakowana i widoczna. Korzystać z bezpłatnych środków higieny na czas menstruacji może każda dziewczyna, która znajduje się w potrzebie. Znajdują się w niej darmowe podpaski i tampony - wyjaśnia w rozmowie z Portalem bilgoraj.com.pl Izabela Żmudzka, uczennica Katolickiego Liceum Ogólnokształcącym im. Papieża Jana Pawła II i członek Samorządu Uczniowskiego.
[ANKIETA]46[/ANKIETA]
Dostęp do podpasek i tamponów w szkolnych różowych skrzyneczkach jest jest darmowy. - Zapasy uzupełniają dziewczyny z Samorządu Uczniowskiego ze środków własnych czyli zbiórek pieniędzy przeprowadzanych wśród uczniów naszej szkoły - informuje Wachowicz.
Skrzyneczki zaspokajają potrzebę, zwalczają wykluczenie i ubóstwo menstruacyjne. Są estetyczne. Normalizują menstruację. - To nie może być w XXI wieku temat tabu - sprawa dotyczy przecież połowy ludności świata. Przez te prawie dwa lata nie zdarzyła się sytuacja jakiegokolwiek zniszczenia skrzyneczki czy jej zawartości. Wszyscy o to dbają - zapewnia Alicji z klasy VIII Szkoły Podstawowej w Tarnogrodzie.
Każda szkoła mieć powinna materiały higieniczne aby udostępnić je na prośbę uczennicy. Z uwagi na zawstydzenie, dziewczęta nie chcą prosić nauczycieli o pomoc w tym zakresie.
- Różowa skrzyneczka pozwoli dziewczętom na dostęp do koniecznych materiałów w czasie pobytu w szkole - przekonuje Justyna Wachowicz z KLO w Biłgoraju.
Woland13:16, 12.04.2023
Na tentychmiast należy wprowadzić podpaskowe+ w wysokości 500 złotych celem walki z wykluczeniem podpaskowym.
13:16, 12.04.2023
Dobry pomysł14:31, 12.04.2023
Tego rodzaju pomoc ( skrzynki z podpaskami) bardzo wskazana. Tylko prymitywny dureń tego nie rozumie. 14:31, 12.04.2023
a co my gorsi jesteś15:42, 12.04.2023
to i dla chłopców powinny być różowe skrzyneczki z prezerwatywami 15:42, 12.04.2023
Agnieszka 20:09, 12.04.2023
Też mi powód do dumy.
Nie chce was rozczarować, ale w niektórych szkołach to jest standard.
Moje dzieci do swojej szkoły to nawet butelek nie muszą przynosić, żeby nalać sobie ogólnodostępnej wody. Szkoła zapewnia im i wodę i kubeczki. Nawet normalna przerwę obiadowa mają :D
Skrzyneczka też jest dla dziewcząt :D
A teraz się trzymajcie bo padnięcie!
Dzieciaki mają szacunek od nauczycieli i pracowników, rodzice oraz dzieci mogą liczyć na pomoc i radę psychologa i pedagoga. Atmosfera wręcz rodzinna. A szkoła na terenie miasta Biłgoraj :D 20:09, 12.04.2023
woźna10:51, 13.04.2023
a w naszej szkole też to wszystko jest a także kochający rodzice mogą pozbyć się swoich dzieci z domu od 7.00-17.00 a kwestia czasu i będą tacy którzy zechcą zostawiać swoje pociechy i na spanie w szkole żeby mieć święty spokój z odbieraniem i ponownym zaprowadzaniem do szkoły 10:51, 13.04.2023
Iza 01:29, 16.04.2023
0 0
Nie lubię wchodzić w żadne dyskusje, ale myślę właśnie że jest to powód do dumy. O ile w mojej szkole różowa skrzyneczka jest, to w wielu szkołach jeszcze jej brakuje. Tak jak pani napisała ,,w niektórych szkołach to jest standard”, ALE w niektórych niestety nie i właśnie ten post myślę, że jest stworzony po to by do takich szkół zaapelować. To nie ma na celu chwalenia się a nagłośnienia tego jak to jest ważne.
A z tym szacunkiem od nauczycieli do uczniów i wzajemnie to coś dziwnego? To nie jest tak, że jest on tylko w szkole, z którą pani ma styczność. Przyznaje, że faktycznie brakuje teraz tego w niektórych szkołach, ale ja także trafiłam na szkołę, w której panuje przyjazna, domowa atmosfera. Zawsze wiem, że mogę na tych wszystkich ludzi liczyć i jestem za to bardzo wdzięczna, a wrzucanie wszystkich szkół do jednego worka jest niezbyt fajnym zachowaniem. I tak - moja szkoła również jest na terenie Biłgoraja… 01:29, 16.04.2023