Dziś, 22 lutego br odbyła się odprawa roczna lubelskiego garnizonu Policji na której podsumowano miniony rok pracy Lubelskiej Policji. Podczas odprawy, której przewodniczył p.o. Komendanta Wojewódzkiego Policji w Lublinie mł. insp. Tomasz Gil. Miniony rok to nie tylko dobre wyniki w walce z przestępczością, ale także ważne inwestycje.
W odprawie uczestniczyli komendanci komend miejskich i powiatowych Policji, naczelnicy i kierownicy Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie, przewodniczący związków Policji, a także szefowie Centralnego Biura Śledczego Policji, Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości i Biura Spraw Wewnętrznych Policji w naszym województwie. Roczną naradę zaszczycili również swoją obecnością przedstawiciele władz rządowych i samorządowych.
2023 rok był to dla lubelskich policjantów pracowity czas, podczas którego skutecznie zapewniali bezpieczeństwo mieszkańcom województwa lubelskiego. P.o. Komendanta Wojewódzkiego Policji w Lublinie mł. insp. Tomasz Gil omówił osiągnięcia lubelskich funkcjonariuszy, dziękując za rok bardzo dobrej służby.
PION KRYMINALNY
Policjanci pionu kryminalnego w 2023 roku osiągnęli 100% wykrywalność zabójstw, ponad 95% wykrywalność przestępstw rozboju. 94% wykrywalność przestępstw związanych z uszczerbkiem na zdrowiu, prawie 90% wykrywalność bójek i ponad 75% wykrywalność kradzieży samochodów.
W 2023 roku na terenie województwa lubelskiego doszło do 32 zabójstw. Rok wcześniej było ich 24. Wykrywalność w tym aspekcie, tak jak w 2022 roku wynosi 100%. Zdjęto z rynku 709 kg narkotyków, to o ponad 200 kg więcej niż w roku poprzednim.
Wartość mienia zabezpieczonego u podejrzanych w prowadzonych przez policjantów postępowaniach wyniosła ponad 120 mln zł, to ponad 40 mln zł więcej względem 2022 roku. W województwie lubelskim w 2023 roku doszło do 33 376 przestępstw – ich wykrywalność wyniosła 79,3%,
W ciągu minionego roku odnotowano w całym garnizonie lubelskim 152 935 interwencji.
W lubelskiej Policji w 2023 roku średnio każdego dnia skierowano do służby patrolowej i obchodowej 737 policjantów prewencji, a do służby na drogach 216 policjantów ruchu drogowego. Przeprowadzono 419 interwencji, dokonano 15 zatrzymań na gorącym uczynku, wykryto 73 przestępstwa oraz ujawniono 1136 wykroczeń. Policjanci zrealizowali 14 konwojów, w których przekonwojowano 21 osób.
Wykazywane w trakcie służby zaangażowanie policjantów przekłada się na osiągnięty średni czas reakcji na zdarzenia pilne, który w garnizonie lubelskim wyniósł 09:48 minut.
Dużym zainteresowaniem mieszkańców cieszyła się Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Na Lubelszczyźnie odnotowaliśmy ponad 34 tysięcy zgłoszeń. Dzięki tej aplikacji, każdy może mieć wpływ na bezpieczeństwo w swojej okolicy.
Lubelski garnizon Policji w skali kraju osiągnął I miejsce pod względem potwierdzalności zgłoszeń (76,6%) dokonywanych za pośrednictwem KMZB. Według najnowszych badań CBOS, przeprowadzonych w kwietniu 2023 r. wynika, że 96% ankietowanych uważa miejsce swojego zamieszkania za bezpieczne i spokojne.
Komenda Wojewódzka Policji w Lublinie realizowała projekty finansowane lub dofinansowywane ze środków europejskich i innych funduszy pomocowych. Szkolenia dotyczyły tematyki prewencyjnej oraz kryminalnej. Zorganizowaliśmy również szkolenie dla Ukraińskich policjantów z podejmowanych działań minersko-pirotechnicznych.
Dbanie o bezpieczeństwo na drogach naszego regionu było priorytetowym zadaniem funkcjonariuszy ruchu drogowego. Na drogach garnizonu realizowano działania kontrolno-prewencyjne tj. Alkohol i Narkotyki, Prędkość, Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego, Bezpieczeństwo na drodze krajowej, Kontrola poziomu hałasu, Kontrola przewozu osób. W ubiegłym roku przeprowadzono blisko 3200 działań profilaktycznych.
W minionym roku na drogach naszego województwa odnotowano 800 wypadków, w których zginęło 121 osób, a 843 zostało rannych. W porównaniu do ubiegłego roku, odnotowano tendencję spadkową w zakresie kolizji drogowych - ponad 200 mniej takich zdarzeń niż w 2022 roku.
Głównymi przyczynami wypadków z winy kierujących było niedostosowanie prędkości do warunków ruchu, nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu, nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu oraz nieprawidłowe wyprzedzanie.
Każdego dnia kontrolowano kierujących pojazdami by wyeliminować z ruch tych, którzy wsiadali za kierownicę w stanie nietrzeźwości.
W 2023 roku przebadano więcej kierujących niż w poprzednim roku. Policja lubelska odnotowała spadek kierujących pod działaniem alkoholu lub środków podobnie działających o blisko 700 osób.
Odnotowano ponad 30 wypadków mniej spowodowanych przez nietrzeźwych kierujących niż w 2022 r.
W zdecydowany sposób walczy Policja lubelska z piratami drogowymi, którzy nieśli niebezpieczeństwo na drogach. Powołana do zwalczania agresywnych zachowań na drodze - grupa „Speed”, skontrolowała ponad 46 tysięcy pojazdów, ujawniając ponad 50 tysięcy wykroczeń. Policjanci z tej grupy zatrzymali łącznie 336 praw jazdy, w tym 271 za przekroczenie prędkości powyżej 50 km/h w obszarze zabudowanym.
Podczas odprawy rocznej omówiono również zakończone i planowane inwestycje budowlane, a także przybliżono wyzwania, jakie stoją przed Lubelską Policją w 2024 roku. W 2023 roku w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Lublinie w planie inwestycji znajdowało się 16 zadań inwestycyjnych, z czego 5 zostało zakończonych, a 11 jest kontynuowanych.
W minionym roku zakończono 4 inwestycje dotyczące budowy posterunków Policji. Do użytku oddano:
Łącznie w ramach inwestycji w 2023 roku wydatkowane zostały środki finansowe na kwotę ponad 32,5 miliona złotych.
Obecnie w trakcie realizacji pozostaje budowa obiektu koszarowego dla potrzeb Oddziału Prewencji Policji w Lublinie, Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Lublinie i Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości, budowa Komisariatu Policji w Kraśniku oraz modułowego Posterunku Policji w Niedrzwicy Dużej.
Trwają prace związane z adaptacją obiektu na potrzeby zamiejscowej siedziby kompanii Oddziału Prewencji Policji w Zamościu a także rozbudowa budynku KMP w Białej Podlaskiej pod potrzeby zamiejscowej siedziby Kompanii Oddziału Prewencji Policji w Białej Podlaskiej.
Trwa również opracowanie programu funkcjonalno-użytkowego budowy szkoły Policji w Lublinie. Trwa etap opracowania dokumentacji projektowej budowy nowej siedziby KP II w Lublinie. Z kolei na etapie opracowania dokumentacji projektowo-kosztorysowej pozostają budowy nowych posterunków Policji: w Trawnikach, Mełgwi, Żyrzynie, Józefowie nad Wisłą, w Łomazach.
Na koniec 2023 roku stan etatowy lubelskiego garnizonu Policji liczył 5131 policyjnych etatów. W realizowanych naborach w 2023 r. w szeregi naszej formacji wstąpiło kolejnych 308 policjantów. W 2024 roku odbędą się kolejne przyjęcia do służby w naborach w marcu, kwietniu, lipcu, wrześniu, październiku i grudniu.
/Rzecznik Prasowy Komendanta Wojewódzkiego Policjiw Lublinie nadkomisarz Andrzej Fijołek/
Arko14:19, 25.02.2024
Może się ktoś zainteresuje dlaczego w ostatnich dwóch latach w KPP Biłgoraj odeszło lub przeniosło się do normalnych jednostek kilkudziesięciu policjantów
do Arka09:22, 26.02.2024
Mogę podpowiedzieć. Powstał posterunek w Turobinie, Odział Prewencji w Zamościu, jeszcze inni poprzenosili się do jednostek bliżej miejsca zamieszkania. Szukali swojego miejsca. Na ulicach widać znaczną ilość młodych policjantów, którzy przenieśli się do Biłgoraja. Są jeszcze tacy którzy chcą się przenieść ale nikt ich nie chce. Arek trochę samokrytycyzmu i do roboty bo malkontenci są wszędzie.
W temacie09:30, 26.02.2024
W policji istnieje pojęcie rozkaz i polecenie służbowe. Jest to formacja umundurowana i zmilitaryzowana. Kto nie potrafi przystosować się do specyfiki pracy w takich jednostkach powinien odejść a nie męczyć siebie i innych. Na rynku pracy poszukiwani są pracownicy we wszelkich zawodach związanych z budownictwem itp. Nikt na siłę nikogo nie trzyma.
1 0
Normalna rotacja kadr. Po co komuś dojeżdżać do pracy jak może pracować w pobliżu miejsca zamieszkania.