Zamknij

Kolędowanie w Goraju. Śpiewano przy żywej szopce (FOTO, VIDEO)

Portal informacyjny bilgoraj.com.plPortal informacyjny bilgoraj.com.pl 20:58, 30.12.2023 . Aktualizacja: 09:13, 31.12.2023
Skomentuj Kolędowanie w Goraju. Śpiewano przy żywej szopce Kolędowanie w Goraju. Śpiewano przy żywej szopce
reo
  • Kilkaset osób wzięło udział we wspólnym kolędowaniu, które 30 grudnia 2023 roku odbyło się w Goraju.

  • Kolędnicy zgromadzili się przy żywej szopce, w sąsiedztwie kościoła parafialnego.

Tradycja kolędowa ma długie korzenie w Polsce. Boże Narodzenie, to okres pełen radości, wzruszeń i wspólnego śpiewania najpiękniejszych polskich kolęd i celebrowanie przez to narodziny Jezusa Chrystusa.

[FOTORELACJA]10367[/FOTORELACJA]

Kolędy są nieodłącznym elementem polskiej kultury i od wieków towarzyszą nam w ten magiczny czas. Popularność kolęd w Polsce jest niezwykła i niezmiennie utrzymuje się na wysokim poziomie. W Polsce jest wiele pięknych kolęd, takich jak "Cicha noc", "Gdy się Chrystus rodzi", "Przybieżeli do Betlejem", które stały się nieodłącznym elementem tradycji bożonarodzeniowej. Corocznie, na wiele tygodni przed świętami, rozbrzmiewają one na ulicach, w kościołach, a także w domach i placach.

Do wspólnego kolędowania zaproszono 30 grudnia 2023 roku w Goraju. Przy żywej szopce zgromadzili się lokalni artyści, całe rodziny oraz seniorzy. W podniosłą atmosferę Bożego Narodzenia wprowadziła zebranych Gminna Orkiestra Dęta. Najpiękniejsze pastorałki i świąteczne przeboje zaprezentowały dzieci i młodzież ze scholi "Promyczki Świętego Bartłomieja", a liryczne i ujmujące kolędy zaprezentowała Aleksandra Nizio. Tradycyjne, lokalne pastorałki i piosenki okołoświąteczne zaprezentowali zaś kapela Borowiacy.

Nieodłącznym elementem tradycji kolędowej są również szopki, które są małymi artystycznymi dziełami wykonanymi ręcznie. Są one symbolem Stajenki Betlejemskiej i przedstawiają całą scenę narodzin Jezusa. W Goraju przy kościelnej dzwonnicy ustawiono szopkę z żywymi zwierzętami, bez wątpienia - szczególnie dla najmłodszych - jest to nie lada atrakcja

- Tradycja kolędowa jest pięknym dziedzictwem kulturowym, które starannie przekazujemy kolejnym pokoleniom. Mimo upływu lat, rosnącego wpływu nowoczesności, nadal oddajemy hołd tym pieśniom, które łączą nas z naszą historią, wiarą i polską kulturą - podkreśla Paweł Kuraś, wiceprezes Stowarzyszenia "Cebularze", współorganizator wspólnego kolędowania.

[ZT]39194[/ZT]

Dołącz do nas na Facebooku!Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i fotorelacje. Jesteśmy tam, gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%