Zamknij

Warta Honorowa przy Grobie Pana Jezusa

17:15, 30.03.2013
Skomentuj
Jest takie działanie, które co roku zgodnie z tradycją podejmują strażacy i mimo ich zaangażowania i szczerych chęci ich trud pozostaje daremny. Chodzi o trzymanie warty honorowej przy Grobie Pańskim. Strażacy, którzy symbolizują rzymskich żołnierzy, mają za zadanie strzec grobu i złożonego w nim Ciała.

-Dziękując wszystkim za zaangażowanie w przeżywanie Świąt Wielkiej Nocy, nie sposób nie zauważyć pracy i poświęcenia strażaków, którzy przez cały czas trzymali wartę przy Grobie Pańskim. Jeśli mogę mieć do nich jakiś zarzut, to tylko taki, że znów nie upilnowali i Chrystus Zmartwychwstał - mówił podczas jednej z rezurekcji ks. Bogusław Wojtasiuk, emerytowany proboszcz parafii Wniebowzięcia NMP w Biłgoraju.



Tradycja trzymania straży u grobu Jezusa Chrystusa począwszy od Wielkiego Piątku na rezurekcji skończywszy ma swe zakorzenienie w Piśmie Świętym. W Ewangelii św. Mateusza czytamy:  "Nazajutrz, to znaczy po dniu Przygotowania, zebrali się arcykapłani i faryzeusze u Piłata i oznajmili: "Panie, przypomnieliśmy sobie, że ów oszust powiedział jeszcze za życia: "Po trzech dniach powstanę". Każ więc zabezpieczyć grób aż do trzeciego dnia, żeby przypadkiem nie przyszli jego uczniowie, nie wykradli Go i nie powiedzieli ludowi: "Powstał z martwych". I będzie ostatnie oszustwo gorsze niż pierwsze". Rzekł im Piłat: "Macie straż: idźcie, zabezpieczcie grób, jak umiecie". Oni poszli i zabezpieczyli grób opieczętowując kamień i stawiając straż."



Stąd więc od wielkopiątkowego wieczoru aż do rezurekcji, przy urządzonym w świątyni Bożym Grobie stoi zbrojna warta. Najczęściej są to członkowie Ochotniczej Straży Pożarnej w odświętnych mundurach. Wartownicy ci trzymają w ręku drewniane halabardy, dzidy, drewniane lub prawdziwe szable lub toporki. Stoją na baczność po dwóch lub czterech, a co pewien czas następuje uroczysta zmiana warty. Jedną z najstarszych relacji o zbrojnej straży przy Grobie Jezusa zamieścił Jędrzej Kitowicz w swoim Opisie obyczajów za panowania Augusta III pisząc, że w Warszawie... w kościele kolegialnym drabanci królewscy, u panien benedyktynek w kościele Świętej Trójcy artylerystowie koronni od wstawiania do grobu Chrystusa aż do rezurekcji trzymali wartę.



W dzisiejszych czasach nie ma artyrerystów koronnych straż więc trzymają druhowie z OSP. -Adoracja Grobu Pańskiego przez strażaków ochotników rozpoczyna się już w Wielki Piątek po nabożeństwie i trwa do mszy rezurekcyjnej w Niedzielę Wielkanocną. W Gminie funkcjonuje pięć jednostek OSP, które pełnią wartę honorową podzieloną między każdą jednostkę. Jak dowiedzieliśmy się w Zarządzie Gminnym OSP w Tereszpolu każda z jednostek w tym roku będzie adorować po 6 godz. aż do niedzielnego poranka - usłyszeliśmy w Gminie Tereszpol.

Jak mówią sami strażacy przygotowania zaczynają się już na kilka dni przed świętami kiedy to wszyscy w jednostce zbierają się by wypolerować hełmy, skompletować pasy oraz wyczyścić toporki, bo przecież wszystko musi być przygotowane idealnie przed tak ważnymi świętami jakimi są Święta Wielkiej Nocy. Jeżeli chodzi o ubranie druhów to mundur wyjściowy oraz obowiązkowo pantofle – w żartach dodają ”czarne oczywiście”. -Dla każdego z nas możliwość pełnienia warty honorowej to wielki zaszczyt jak i również wielka odpowiedzialność, chcemy pokazać się z jak najlepszej strony i wartę taką pełnią tylko najlepsi z najlepszych strażaków, bo stanie w bezruchu przez pół godziny nie każdy potrafi wytrzymać, zdarzały się zasłabnięcia – przyznaje strażak Emil Maciocha.



-Jeżeli chodzi o techniczne szczegóły takiej warty honorowej to w naszej jednostce wygląda to tak, że na czele idzie dowódca zmiany, który prowadzi dwóch strażaków aż do Grobu Pańskiego gdzie następuje zmiana na kolejne pół godziny, a dowódca odprowadza poprzednią zmianę do koszar. W tym roku nasza jednostka z Tereszpola – Zaorendy swoją zmianę będzie miała w godz. 20:00 do godz. 1:00 kiedy to zmieni ja kolejna OSP - dodaje naczelnik Grzegorz Skóra.



Jednak nie tylko strażacy z OSP trzymają wartę przy Grobie Jezusa Chrystusa. W świątyni pw. św. Jerzego w Biłgoraju, straż trzymają współcześni "legioniści", zgromadzeni w Stowarzyszeniu Strzeleckim STRZELEC w Smólsku. -Dziś oprawę świąt Zmartwychwstania Pańskiego ubogacają swą obecnością członkowie TS STRZELEC, młodzi chłopcy i dziewczęta, niczym żołnierze sprzed 2 tysięcy lat trzymają wartę przy Grobie Pańskim - informuje w rozmowie z bilgoraj.com.pl ks. proboszcz Stanisław Budzyński.



Nie tylko jednak oni czynnie włączają się w przeżywanie Triduum Paschalnego. Wartę zaciągnęli także członkowie Biłgorajskiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej, którzy w mundurach żołnierzy polskich z lat 40 ubiegłego wieku wpisują się w tradycję strażników Grobu Pańskiego. W "Kościółku" na warcie zastać można także kosynierów i powstańców styczniowych. W stroje z epoki ubrali się biłgorajscy miłośnicy historii (BSRH).

/bilgoraj.com.pl/

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(4)

..

0 0

ha, nowy tytuł, oj redaktorek, wróć do szkoły.

23:18, 30.03.2013
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

nergalnergal

0 0

Ciekaw jestem czy Bóg tak chciał ?

21:30, 31.03.2013
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0 0

fajne są te żołnierki

10:08, 01.04.2013
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

wefweewefwee

0 0

Czemu nigdy księża nie mówią ile z tacy wysyłają do Watykanu?Przecież to nasze pieniądze powinniśmy wiedzieć jak się nimi dysponuje,ja nie zamierzam dawać pieniędzy na procesy jakiś zboczeńców o jakich się w kościele mówi

12:37, 01.04.2013
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%