Zamknij

Festiwal Fanfara przetoczy się przez Roztocze. Będzie przypominał lokalne tradycje muzyczne. Oto co w programie...

09:27, 20.07.2022 bilgoraj.com.pl Aktualizacja: 08:06, 22.07.2022
Skomentuj

Trwają zgłoszenia na muzyczne warsztaty w ramach tegorocznej edycji festiwalu Fanfara. Poświęcona tradycyjnej muzyce Roztocza impreza odbędzie się w dniach 10 - 15 sierpnia 2022 roku, w okolicach Frampola i Radecznicy.

Oprócz wieczornych potańcówek na "dechach" i rajdów orkiestrowej Fury po roztoczańskich zakamarkach istotna treścią tego nietypowego festiwalu są warsztaty.

Organizatorzy przygotowali w tym roku 8 propozycji warsztatowych dla śpiewaków, skrzypków, bębnistów i osób grających na instrumentach dętych.

Podczas zajęć będzie można nauczyć się starodawnych pieśni i melodii wykonywanych tak, jak grano i śpiewano je w tym konkretnym miejscu 50 i 100 lat temu.

Dla osób kojarzących wiejską muzykę z  przaśnymi "folklorami" może to być lekki szok - mówi Krzysztof Gorczyca, organizator imprezy. Przed potańcówkami odbędą się wprawki taneczne, które pozwolą odkryć nieziemską przyjemność wirowania przy oberkach i polkach.

Od czwartku do niedzieli po 19.00 na dechach pod remizą OSP w Chłopkowie do tańca grają orkiestry i kapele wykonujące tradycyjny, roztoczański i nie tylko repertuar taneczny. Zagrają Orkiestra Dęta z Goraja, Orkiestra Dęta ze Zdziłowic, Kapela z Gisowa, Kapela Butrynów, Kapela ze Zdziłowic, US Orchestra (Kijów), Kapela Stanisław Golem, Kadryl, kapela Turobińska, Warszawsko - Lubelska Orkiestra Dęta oraz Kapela Mazowiecka.

WPRAWKI TANECZNE
Przed potańcówkami, ok 18.00 zapraszamy pod remizę na szybki kurs tańca: jak kręcić oberka, polkę, walczyka i inne. Prowadzenie: Katarzyna Tucholska i muzykanci



FURA Z ORKIESTRĄ

Tradycyjnie Fanfarze towarzyszy mobilny koncert orkiestry na furze odwiedzającej wioski, sklepy i plantacje malin. Czwartek i niedziela. Harmonogram i marszruta wkrótce.

WARSZTATY I SPOTKANIA MUZYCZNE 10-13 sierpnia
ŚPIEW

Zajęcia w dwu równoległych grupach do wyboru, ok 3 h dziennie przez 4 dni. Warsztaty prowadzą Agnieszka Szokaluk (grupa dla kobiet) i Agata Harz (grupa mieszana) W programie nauka obrzędowych i lirycznych pieśni i stylu z okolic Biłgoraja, ćwiczenia emisyjne i oddechowe.



SKRZYPCE ROZTOCZAŃSKIE

Warsztat melodii z repertuaru legendarnych kapel – braci Bednarzy z Nowej Wsi i kapeli Bździuchów z Aleksandrowa. Dla grających z własnym instrumentem. Prowadzenie: Bartosz Niedźwiecki. 4 dni po ok 3 h.

ORKIESTRA DĘTA - OTWARTE PRÓBY
Warszawsko-Lubelska Orkiestra Dęta zaprasza do dołączenia na kilka dni do tymczasowego składu. Spotkania to praca nad nowymi utworami z tradycyjnego repertuaru tanecznego dawnych orkiestr z tej części Roztocza. Dla osób grających już na instrumentach dętych (trąbce, klarnecie, flecie, saksofonie, sakshornie, puzonie, waltorni, tubie…) w stopniu przynajmniej średnio-zaawansowanym z nut lub ze słuchu.



BĘBNIENIE LUBELSKIE

„Na dwa” i „na trzy” bębni się w całej Polsce, ale tutejsze kapele miały charakterystyczny styl stukania dopasowany do tutejszej melodyki i tutejszych upodobań tanecznych, Głównie na bębenku obręczowym, ale też na barabanie. W programie poznawanie regionalnej specyfiki, sztuczek i myków, gra do skrzypiec i pod nogę, trochę opowieści. Prowadzenie: Remek Mazur - Hanaj 4 dni po ok. 2 h.

ŚPIEW MĘSKI. NABOŻNY I NIE TYLKO
Swobodne w formie spotkania śpiewacze poświęcone głównie repertuarowi nabożnemu w wariantach z okolic Biłgoraja i Janowa Lubelskiego. Część pracy dotyczyć będzie pieśni maryjnych, w lokalnym wariancie z okolic Goraja, śpiewanych z okazji święta Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny (tzw. Matki Boskiej Zielnej) obchodzonym 15 sierpnia. Ten repertuar wykorzystamy w dniu święta (poniedziałek) zapraszając do wspólnego śpiewu mieszkańców w jednym z okolicznych kościołów. W planach także wyjazdowe spotkanie z jednym z męskich zespołów śpiewaczych z regionu. Cykl poprowadzi Robert Burdalski.

ŚPIEWY NA „ZIELNEJ”
(14 i 15.08 godz. 10.00)Cykl spotkań śpiewaczych poświęconych pieśniom maryjnym w lokalnych melodiach, śpiewanym w dniu święta Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny (tzw. Matki Boskiej Zielnej) 15 sierpnia. W poniedziałek w jednym z okolicznych kościołów zaprosimy mieszkańców do wspólnego śpiewu.Cykl poprowadzi Agnieszka Szokaluk. Bez zgłoszeń.



WIANKI NA „ZIELNEJ”

Niedziela, 14.08 Tworzenie tradycyjnych bukietów z kwiatów, ziół i owoców wykonywanych na święto Matki Boskiej Zielnej (15.08). Dobrać, rozpoznać rośliny pomoże i opowie o nich. Joanna Sucholas.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

aaa..aaa..

0 0

Super pomysł :-) 06:23, 21.07.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

PijąPiją

1 0

Orkiestra pijana , jeździ po wypiciu,na furze bez zabezpieczenia,natychmiast do zatrzymania i potężnego ukarania,jak stado pijaków,dzieci widzą,piją pod remizami,wsiadają na furę i rusek ciągnie, tylko to zabronić, bo pijacka impra 11:29, 22.07.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%