W niedzielę, 19 października 2025 roku, remiza Ochotniczej Straży Pożarnej w Potoku Górnym stała się centrum celebracji Międzynarodowego Dnia Kobiet Wiejskich.
To święto, ustanowione przez ONZ w 2007 roku (obchodzone oficjalnie 15 października), zyskało lokalny, niezwykle smaczny wymiar dzięki inicjatywie Koła Gospodyń Wiejskich w Potoku Górnym. Wydarzenie miało na celu przede wszystkim integrację, docenienie roli kobiet w społeczności oraz promocję regionalnych talentów.
[FOTORELACJANOWA]14007[/FOTORELACJANOWA]
Jak podkreślali przedstawiciele organizatora, Marcin Muliński i Gabriela Węgrzecka-Pych z KGW Potok Górny, celem spotkania była przede wszystkim integracja lokalnej społeczności.
- Po to jesteśmy jako KGW, żeby coś dla społeczności naszej zrobić. Przy tym też zaprosiliśmy KGW z całej gminy do konkursu, żeby tu się zaprezentowały
- tłumaczyli organizatorzy.
Centralnym punktem wydarzenia był konkurs na najlepsze ciasto sezonowe. Gospodynie z poszczególnych Kół Gospodyń Wiejskich z terenu gminy Potok Górny zaprezentowały prawdziwe kulinarne arcydzieła, takie jak m.in. szarlotki, dyniowe serniki czy kruche ciasta ze śliwkami. Degustacja wypieków była jedną z głównych atrakcji biesiady.
Organizatorzy zadbali o bogaty poczęstunek, serwując m.in. przystawki regionalne, rozgrzewającą, pyszną zupę grzybową (nawiązującą do jesiennego tematu) oraz czerwony barszcz z zapiekankami.
Wydarzenie zyskało uznanie samorządowców, którzy podkreślili kluczową rolę KGW w życiu gminy i powiatu.
Stanisław Dyjak, wójt gminy Potok Górny, nie krył zadowolenia z aktywności mieszkanek:
- Bardzo się cieszę, że nasze gminne gospodynie są pomysłowe, kreatywne i utalentowane w szczególności kulinarnie. Cieszymy się, że mamy w gminie osiem kół gospodyń wiejskich i dwa stowarzyszenia, bo to naprawdę pomaga w ciągu całego roku, w czasie różnych uroczystości, a też integruje nasze społeczeństwo. To integruje społeczeństwo, spędzamy wspólnie czas, a to jest szczególnie ważne w tym czasie.
Słowa uznania skierował także Starosta Biłgorajski Andrzej Szarlip, który był jednym z członków komisji konkursowej:
- Jest to świetna okazja do integracji, ale też do zauważenia aktywności pań z tej gminy z Potoka Górnego, aktywności na różnych polach, ale przede wszystkim budowania właśnie takich relacji pomiędzy sobą, wpływania właśnie na kształt też tych społeczności lokalnych. Takie inicjatywy przede wszystkim wzmacniają to poczucie jedności i budowania takiej atmosfery wokół wzajemnych relacji.
Radny Jarosław Lipiec, złożył paniom najlepsze życzenia i podziękowania za ich codzienny trud, wręczając wspólnie ze starostą symboliczne słodkie upominki.
Oprócz kulinarnych zmagań, czas umilał występ gminnej orkiestry dętej, tworząc radosną i biesiadną atmosferę.
Ostrzeżenie pierwszego stopnia dla Biłgoraja i okolic
Co za dupki! tylko straszą. Teraz, że przymrozek i coś tam .... *%#)!& ... Myślałem, że drony lecą od ukrainy a tu , że zimno będzie .... *%#)!& straszy!
Borowiec
21:04, 2025-10-19
Poseł Janusz Kowalski w Goraju
Mniej niż zero
hehe
20:00, 2025-10-19
Poseł Janusz Kowalski w Goraju
Hehe... jestem za, a nawet przeciw... najpierw firmował swoim nazwiskiem woltę przeciw staroście z PiSu, a teraz ściska się i poklepuje z posłem tegoż ugrupowania... o co chodzi, ktoś wyjaśni? Czy to wyłącznie personalne animozje?
Beton
18:46, 2025-10-19
Modlitwa, która staje się misją nadziei
Ksiądz ma jakąś specjalną wykładnię, która tylko jemu jest dana? Może istnieje jakieś inne wyjaśnienie dlaczego modlitwa spotyka się z milczeniem? Czy w ogóle ksiądz dopuszcza, że może być inaczej?
.
17:02, 2025-10-19