Biłgoraj będzie miejscem wyjątkowych uroczystości religijno-kulturowych, które upamiętnią dwa kluczowe wydarzenia w historii Kościoła prawosławnego. Serdecznie zapraszamy mieszkańców i gości na obchody jubileuszowe, które odbędą się 13 czerwca 2025 roku w Biłgorajskim Centrum Kultury.
Uroczystości rozpoczną się o godzinie 17:00 od otwarcia wystawy „100-lecie Autokefalii PAKP i 1700-lecie soboru nicejskiego”, którą poprowadzi ks. dr Jarosław Szczur, dyrektor Chełmskiego Centrum Kultury Prawosławnej. Po krótkim powitaniu oficjalnych gości i przemówieniach przedstawicieli władz samorządowych oraz administracyjnych, głos zabierze abp Abel, ordynariusz Prawosławnej Diecezji Lubelsko-Chełmskiej, wprowadzając uczestników w tematykę wydarzenia.
Kolejne punkty programu to prelekcje i projekcja filmu, które przybliżą historię rozwoju Kościoła prawosławnego w Polsce. Profesor Antoni Mironowicz z Uniwersytetu w Białymstoku opowie o drodze Kościoła do uzyskania autokefalii, od czasów misji cyrylo-metodiańskiej do współczesności. Następnie wyświetlony zostanie dokument pt. „Kościół niezależny i samodzielny”, produkcji Telewizji Polska. Ks. dr Łukasz Leonkiewicz z Prawosławnego Seminarium Duchownego w Warszawie przybliży historię i aktualne znaczenie Soboru Powszechnego w Nicei z 325 roku.
Na zakończenie wydarzenia odbędzie się koncert muzyki cerkiewnej w wykonaniu chóru Centrum Kultury Prawosławnej w Biłgoraju, który wprowadzi uczestników w duchową atmosferę tego wyjątkowego dnia.
Organizatorami uroczystości są Chełmskie Centrum Kultury Prawosławnej, Prawosławna Diecezja Lubelsko-Chełmska, Centrum Kultury Prawosławnej w Biłgoraju, Biłgorajskie Centrum Kultury oraz Starostwo Powiatowe w Biłgoraju. Partnerem wydarzenia jest Województwo Lubelskie, a patronat medialny sprawują TVP3 Lublin, Radio Lublin oraz portal bilgoraj.com.
Obchody jubileuszowe stanowią nie tylko okazję do refleksji nad historią i duchowością Kościoła prawosławnego w Polsce, ale także ważne wydarzenie kulturalne, które pozwala mieszkańcom Biłgoraja i okolic lepiej poznać bogatą tradycję religijną i religijno-kulturową naszego regionu. Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa i wspólnego świętowania tych niezwykłych rocznic!
Radni udzieli absolutorium Zarządowi Powiatu
Szarli to szkodnik ,zadufany w sobie i mocno nieudany, dokucza cały czas ale i to się skończy.
Popo
20:22, 2025-06-10
Poseł tłumaczy się ze zmiany barw politycznych
Czy "to wybór uczciwy...wobec wyborców" ocenią niebawem sami wyborcy. Próba przebrnięcia przez sito na plecach Grzegorza Brauna raczej się nie uda.
Wyborca
19:48, 2025-06-10
Nauczyciele coraz bliżej protestu
Zwalniajcie się z pracy i jeździjcie na szparagi do Niemiec. Zimą najmijcie się jako sprzątaczki w USA.
popieram
19:14, 2025-06-10
Poseł tłumaczy się ze zmiany barw politycznych
Szmatą to ty jesteś, ruska onuco!
do super
18:41, 2025-06-10
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz