Zamknij

W blasku ognia: Gołda, Chana, Hinde - Rekonstrukcja historii żydów we Frampolu

Portal informacyjny bilgoraj.com.plPortal informacyjny bilgoraj.com.pl 15:03, 25.02.2025 Aktualizacja: 15:07, 25.02.2025
Skomentuj W blasku ognia: Gołda, Chana, Hinde - Rekonstrukcja historii żydów we Frampolu W blasku ognia: Gołda, Chana, Hinde - Rekonstrukcja historii żydów we Frampolu
  • 24 lutego 2025 roku, w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury we Frampolu, miała miejsce niezwykła projekcja filmu "W blasku ognia: Gołda, Chana, Hinde", autorstwa Andrzeja Burlewicza oraz Dominiki Macochy. 

  • To wyjątkowe dzieło filmowe opowiada o losach trzech żydowskich Polek, które przeżyły trzeci etap zagłady Żydów w Frampolu. 

Film nie tylko przywraca pamięć o zmarłych, ale także stawia pytania o nasze rozumienie przeszłości.

Treść Filmu

Film "W blasku ognia" to emocjonalna podróż, w której główną rolę odgrywa Andrzej Burlewicz. Jego postać wędruje po malowniczych zakątkach Frampola, rekonstruując poszczególne mikrohistorie. Dzięki rozmowom z młodą badaczką, widzowie mają okazję lepiej poznać kontekst historyczny i społeczne tło wydarzeń, które miały miejsce w tym małym miasteczku.

Reżyserzy z wielką wrażliwością ukazują dramaty, z jakimi borykały się żydowskie kobiety w obliczu zagłady. Ich losy są nie tylko osobistymi historiami, ale także częścią większej narracji o Holokauście i jego wpływie na społeczności lokalne. Film stawia ważne pytania o pamięć, tożsamość oraz o to, jak możemy uczyć się z przeszłości.

Żywa lekcja historii

Projekcja w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury we Frampolu przyciągnęła wielu mieszkańców i pasjonatów historii. Po seansie odbyła się dyskusja, podczas której zebrani mieli okazję podzielić się swoimi refleksjami na temat filmu oraz historii Żydów w Frampolu. Wspólne rozmowy pozwoliły na głębsze zrozumienie nie tylko przedstawionych w filmie wydarzeń, ale także ich wpływu na współczesne społeczeństwo.

Pamięć

"W blasku ognia: Gołda, Chana, Hinde" to film, który nie tylko dokumentuje historię, ale także skłania do refleksji nad tym, jak pamiętamy o przeszłości. Projekcja w Frampolu była ważnym krokiem w kierunku upamiętnienia żydowskiej społeczności oraz ich losów w czasie II wojny światowej. Dzieło Burlewicza i Macochy z pewnością pozostanie w pamięci widzów i będzie inspiracją do dalszych poszukiwań historycznych.

Foto: MGOK we Frampolu

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

AdamAdam

1 0

We Frampolu przed wojną, można powiedzieć, że od wieków mieszkało wiele ludności żydowskiej, Dramatyczne losy dotknęły ich jak wszędzie w czasie II wojny światowej. Wszędzie niemało Polaków ma korzenie żydowskie, których przodkowie się spolonizowali. Niektórzy wracają pamięcią do swoich drzew genealogicznych.

09:58, 27.02.2025
Odpowiedzi:0
Odpowiedz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu bilgoraj.com.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%