Ceremonia rozpocznie się od uroczystego odsłonięcia obelisku, który został wzniesiony na cześć biskupa Siemaszko, symbolizując złożoną pamięć o jego życiu i dokonaniach. Po odsłonięciu nastąpi nabożeństwo żałobne, w trakcie którego uczestnicy będą mieli okazję oddać hołd, a następnie złożyć kwiaty pod obeliskiem.
To wydarzenie jest nie tylko hołdem dla biskupa Mateusza, ale także ważnym momentem refleksji nad historią prawosławia w Polsce oraz jego rolą w dziejach naszego kraju.
Biskup Mateusz (właściwe imię Konstanty) Siemaszko urodził się w 1894 roku w Babicach. Po ukończeniu seminarium duchownego w Chełmie rozpoczął swoją służbę w armii polskiej w 1920 roku, gdzie brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej. Po demobilizacji zajął się pracą nauczyciela, a w 1922 roku przyjął święcenia kapłańskie.Jego kariera duchowna związana była z funkcją kapelana wojskowego, a po awansie do stopnia biskupa w 1938 roku zyskał uznanie wśród żołnierzy oraz społeczności prawosławnej.
[ALERT]1731683780123[/ALERT]
Po zakończeniu II wojny światowej, biskup Siemaszko osiedlił się w Londynie, gdzie zmarł w 1985 roku. Jego doczesne szczątki powróciły do Polski w 2012 roku, a ich złożenie do grobu na Prawosławnym Cmentarzu na Woli w Warszawie było odpowiedzią na wieloletnie pragnienie uhonorowania biskupa, który tak wiele poświęcił dla swojego narodu i wiary.
Uroczyście odsłonięty obelisk w Babicach będzie stanowił ważny element kulturowej i historycznej tożsamości tego regionu, przypominając o wartościach, które biskup Siemaszko reprezentował.
To wydarzenie stanie się okazją do zacieśnienia więzi między społecznością prawosławną a historią Wojsk Polskich, a także do refleksji nad znaczeniem pamięci narodowej w obliczu przemian współczesnego świata.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz