Zamknij

Gawęda o Niepodległej: Kultura, historia i wspólnota

Portal informacyjny bilgoraj.com.plPortal informacyjny bilgoraj.com.pl 18:30, 11.11.2024 Aktualizacja: 19:20, 11.11.2024
Skomentuj Gawęda o Niepodległej: Kultura, historia i wspólnota Gawęda o Niepodległej: Kultura, historia i wspólnota
  • W Biłgoraju, gdzie odbywały się obchody Narodowego Święta Niepodległości, nie zabrakło emocjonujących wydarzeń kulturalnych.

  • Zwieńczeniem tej wyjątkowej celebracji była „Gawęda o Niepodległej”, która miała miejsce w Biłgorajskim Centrum Kultury.

Kulminacyjnym punktem wydarzenia była premiera filmu „Gente Ruthenus, natione Polonus. Rzecz o Janie Andruszewskim ze Smolina”. Fabularyzowany dokument, w reżyserii Alicji Jachiewicz-Szmidt, przybliża sylwetkę Jana Andruszewskiego, Rusina z pochodzenia, który stał się ważną postacią w kontekście zarówno kulturowym, jak i narodowym. Film ma na celu nie tylko opowiedzenie historii jednostki, ale również przywołanie wspólnych korzeni kulturowych Polaków i Ukraińców.

[FOTORELACJANOWA]12160[/FOTORELACJANOWA]

Bezpośrednio po projekcji filmu odbyły się inspirujące rozmowy na temat „Polskiej drogi do niepodległości”. Dyskusja, w której uczestniczyli Alicja Jachiewicz-Szmidt, Stefan Szmidt oraz Cezary Andruszewski, była moderowana przez Janusza Jarosławskiego. Uczestnicy mieli okazję nie tylko wymienić się refleksjami na temat niepodległości, ale także zgłębić kwestie historyczne, które ukształtowały współczesną Polskę.

Kolejnym punktem programu była prezentacja książki autorstwa Janusza Jarosławskiego „Szable Marszałka Józefa Piłsudskiego”. Autor z pasją opowiadał o nie tylko o samych szablach tego wielkiego wodza, ale także o burzliwej historii Polski w XX wieku. Publikacja dostarcza cennych informacji o powstaniu Muzeum Józefa Piłsudskiego w Belwederze oraz o losach zbiorów podczas II wojny światowej, oferując czytelnikom wgląd w jedną z mniej znanych kart polskiej historii.

[ZT]47923[/ZT]

Fragmenty książki czytali Stefana Szmidt oraz Alicja Jachiewicz-Szmidt, co dodało wydarzeniu wyjątkowego klimatu. Prezentacji towarzyszyła wystawa wielkoformatowych fotografii, które ukazywały szable najwybitniejszych postaci II Rzeczpospolitej, takich jak Józef Piłsudski, Edward Rydz-Śmigły i inni.

Celem wystawy jest promocja wiedzy o polskim orężu oraz wartościach, jakie ze sobą niesie: żołnierskim honorze, męstwie i umiłowaniu Ojczyzny.

[ZT]47893[/ZT]

Na wydarzeniu obecna była również Biłgorajska Grupa Rekonstrukcji Historycznej Powstanie Styczniowe 1863, która w stroju z epoki zaprezentowała się uczestnikom, dodatkowo upamiętniając nie tylko historyczną, ale i kulturową wartość minionych wieków.

Gawęda o Niepodległej w Biłgoraju to doskonały przykład na to, jak kultura i historia mogą współistnieć, edukować i jednoczyć. To wydarzenie nie tylko przypomniało o ważnych chwilach w historii Polski, ale także pokazało, że wartości takie jak wspólnota, tradycja i pamięć o przeszłości są niezmiernie istotne dla przyszłych pokoleń.

Dołącz do nas na Facebooku!Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i fotorelacje. Jesteśmy tam, gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

kłamcykłamcy

1 1

Polska nie jest niepodległa nie wciskajcie ludziom kitu

21:33, 11.11.2024
Odpowiedzi:1
Odpowiedz

PolakPolak

1 0

Oczywiście że jest niepodległa. Rządzący nie zabiorą niepodległości. A my jako naród musimy dbać a nie pluć jedni na drugich

22:24, 11.11.2024

0%