Zamknij

Brać sitarska - "biłgoraje" - projekt w MiPBP w Biłgoraju

Portal informacyjny bilgoraj.com.plPortal informacyjny bilgoraj.com.pl 20:05, 04.10.2024 Aktualizacja: 20:30, 04.10.2024
Skomentuj Brać sitarska - biłgoraje - projekt MiPBP w Biłgoraju Brać sitarska - biłgoraje - projekt MiPBP w Biłgoraju
  • Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. prof. Jerzego Markiewicza w Biłgoraju otrzymała grant w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.

  • Wysokość przyznanego dofinansowania to 21 tys. zł.

Dzięki grantowi zrealizujemy projekt „Brać sitarska - "biłgoraje", w ramach którego chcemy przypomnieć młodemu pokoleniu bogatą tradycję sitarstwa. Sitarstwo (tworzenie sit) po założeniu miasta w XVI w. miało ogromny wpływ na jego rozwój gospodarczy i kulturowy.

Sitarze biłgorajscy wytworzyli specyficzną kulturę, która obecnie znajduje się na granicy społecznej (nie)pamięci. Odniesienie do tego dziedzictwa, w tym do wielokulturowej tradycji, ma na celu budowanie dumy z lokalnych zasobów kulturowych.

Projekt rozpoczął się na początku września. Natalia Czacharowska, starszy kustosz MiPBP im. prof. Jerzego Markiewicza w Biłgoraju wykonała obszerną kwerendę historyczną, dzięki której zebraliśmy materiały dotyczące sitarzy: legendy, informacje z czasopism naukowych i publikacji książkowych oraz zdjęcia.

Kolejnym krokiem będzie spotkanie młodzieży z Liceum Ogólnokształcące im. Organizacji Narodów Zjednoczonych w Biłgoraju oraz Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Biłgoraju z dr Dorotą Skakuj, historykiem i pracownikiem Muzeum Ziemi Biłgorajskiej.

Dołącz do nas na Facebooku!Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i fotorelacje. Jesteśmy tam, gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dr Skakuj przygotowała prelekcję, w której przedstawi dzieje sitarstwa, opis tego rzemiosła, powstania cechu i handlu sitami oraz tradycje, w tym obrzędowość, strój, język.Następnie w ramach projektu powstanie mobilna gra terenowa „Kamienny Sitarz”, którą realizujemy we współpracy z Fundacją Good Culture.

Mobilna gra terenowa przypomina znaną “Pokemon GO”. Jej innowacyjność polega na połączeniu fabuły, dopasowanej do percepcji młodzieży i mechaniki, które łącznie budują zaangażowanie graczy. Gracze poruszają się od punktu do punktu rozwiązując zadania dotyczące historii, tradycji braci sitarskiej. Premiera gry odbędzie się w ostatnich dniach października 2024 r.

[ZT]43203[/ZT]

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%