Zamknij

Tereszpol. Pochowanie szczątek żołnierzy Wojska Polskiego (FOTO)

Portal informacyjny bilgoraj.com.plPortal informacyjny bilgoraj.com.pl 12:26, 18.09.2024 . Aktualizacja: 16:03, 18.09.2024
Skomentuj Tereszpol. Pochowanie szczątek żołnierzy WP Tereszpol. Pochowanie szczątek żołnierzy WP
  • W obecności przedstawicieli władz samorządowych, lubelskiego Oddziału IPN oraz mieszkańców gminy Tereszpol, odbyło się dziś  pochowek szczątek żołnierzy Wojska Polskiego.

  • Zginęli we wrześniu 1939 roku, najprawdopodobniej zostali zamordowani przez Niemców.

Jak podkreślił Jacek Pawluk, wójt gminy Tereszpol, zorganizowane 18 września 2024 roku, to oddanie hołdu ty, którzy złożyli najwyższą ofiarę w imię naszej wolności i bezpieczeństwa.

- Pochowani tu żołnierze walczyli z odwagą i poświęceniem abyśmy my mogli żyć w pokoju. Dzisiejsza uroczystość ma szczególny charakter, gdyż to z upamiętnienie nie tylko słowem, czy pamięcią ale i czynem. Stajemy w niezwykłej chwili, w chwili w której pochowani 85 lat temu na tym cmentarzu żołnierze odzyskują swe nazwiska - dodał wójt Pawluk.

[FOTORELACJANOWA]11886[/FOTORELACJANOWA]

Jak podkreślono podczas uroczystości przeniesienie szczątków żołnierzy i upamiętnienie ich nazwisk na symbolicznej mogile, to początek drogi i rozdziału pamięci o nich. Od 18 września 2024 roku, spoczywają w miejscu które na miarę naszych czasów godnie upamiętnia ich zasługi i ofiarę.

- Wierzę, że to miejsce na naszym cmentarzu, ta mogiła, będzie inspirować nasza społeczność do budowania przyszłości na fundamencie ich bohaterstwa i idei które wyznawali - dodaje w rozmowie z naszym Portalem wójt Jacek Pawluk.

[ZT]46411[/ZT]

- Prace ekshumacyjne żołnierzy Wojska Polskiego podjęliśmy po tym, gdy przeniesione zostały szczątki najprawdopodobniej ludności niemieckiej, która pochowana była w sąsiedniej mogile. Prace archeologiczne wykazały, że mamy do czynienia z dwoma żołnierzami Wojska Polskiego, którzy najprawdopodobniej nie zginęli w walkach z niemieckim okupantem ale zostali przez Niemców zamordowani, bo ujawniliśmy w rany postrzałowe głowy, któe wskazują na egzekwuję - podkreśla Jacek Romanek, naczelnik Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN Oddział w Lublinie.

Poświęcenia żołnierskiej mogiły, którą ufundował lubelski INP, dokonał ks. Janusz Dudzicz, proboszcz parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Tereszpolu.

Dołącz do nas na Facebooku!Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i fotorelacje. Jesteśmy tam, gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%