Zamknij

X Międzygminny Festiwal Muzyki Ludowej im. Anny Malec w Jędrzejówce (FOTO, VIDEO)

Portal informacyjny bilgoraj.com.plPortal informacyjny bilgoraj.com.pl 19:27, 15.09.2024 . Aktualizacja: 20:33, 15.09.2024
Skomentuj X Międzygminny Festiwal Muzyki Ludowej im. Anny Malec w Jędrzejówce X Międzygminny Festiwal Muzyki Ludowej im. Anny Malec w Jędrzejówce

  • W Jędrzejówce w gminie Goraj, odbył się dziś Festiwal Muzyki Ludowej im. Anny Malec.

  • Była to już jubileuszowa, dziesiąta edycja wydarzenie, które z jednej strony upamiętnia twórczynie ludową, z drugiej strony pozwala zaprezentować kulturę Roztocza i Ziemi Biłgorajskiej.

Anna Malec urodziła się w 1910 roku w Chłopkowie ale po wyjściu za mąż całe swe życie związała z Jędrzejówką. Była znaną w regionie wykonawczynią pieśni ludowych.

[FOTORELACJANOWA]11876[/FOTORELACJANOWA]

- Sama tworzyła, czerpiąc z bogatego dorobku lokalnej kultury. Pamiętała kilkaset pieśni przekazanych w tradycji ustnej. Śpiewała pieśni polne, weselne, przyśpiewki. W kulturze popularnej rozsławił jej twórczość Grzegorz Ciechowski. Choć jeśli chodzi o kultura ludową to była laureatką I Nagrody Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą i otrzymała Nagrodę im. Oskara Kolberga - przypomina Marta Miszczak - Najda.

W tegorocznej edycji udział wzięło około 30 podmiotów muzycznych, a przesłuchania konkursowe podzielone były na dwie części. W przerwie wystąpiła Gminna Orkiestra Dęta z Goraja. Gwiazdą wieczoru były zespół Hajda Banda. Organizatorzy zadbali także o atracje dodatkowe związane z tradycja i historia regionu. Było stoisko Drużyny Grodu Sutiejsk, a panie ze Stowarzyszenia Kobiet Goraja - Kobieta Aktywna, przygotowały stoisko z lokalnymi kulinariami.

- Ten festiwal, który w tym roku obchodzi 10-lecie, jest doskonałym przykładem łączenia lokalności i dzisiejszych potrzeb współczesność człowieka chcącego sięgać do źródeł kultury. Jędrzejówka słynie z wielu przejawów materialnego i niematerialnego dziedzictwa kulturowego, które to spina osoba Anny Malec - mówi dr. Agata Kusto z Instytutu Nauk o Kulturze UMCS i Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie.

- Jako Ziemia Biłgorajska, jako Roztocze, jako gmina Goraj mamy się czym szczycić w perspektywie kultury lokalnej. Mamy się czym szczycić na skalę Polski. Ta ludowa mądrość zawarta m.in. w pieśniach i obrzędach to nasz skarb, który chcemy zrachowywać i nim się dzielić - zaznacza Andrzej Szarlip, starosta biłgorajski.

Dołącz do nas na Facebooku!Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i fotorelacje. Jesteśmy tam, gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%