Zamknij

Uczcili prof. Markiewicza. Biłgorajska Biblioteka nazwana jego imieniem (FOTO)

Portal informacyjny bilgoraj.com.plPortal informacyjny bilgoraj.com.pl 14:09, 22.05.2024 Aktualizacja: 18:16, 22.05.2024
Skomentuj Uczcili prof. Markiewicza. Biłgorajska Biblioteka nazwana jego imieniem Uczcili prof. Markiewicza. Biłgorajska Biblioteka nazwana jego imieniem
  • Biłgorajska biblioteka powstała na przełomie 1944 i 1945 roku, a jej pierwszy księgozbiór, około 800 książek, stanowił dar mieszkańców miasta.

  • Dziś, tj. 22 maja 2024 roku, decyzja Rady Miasta Biłgoraja Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna otrzymała imię. Patronuje je prof. Jerzy Markiewicz.

Nadanie Bibliotece imienia prof. Markiewicza oraz odsłonięcie na jej frontonie pamiątkowej tablicy to ukłon i uczczenie tego wybitnego biłgorajanina. - Profesor Markiewicz był nie tylko wybitnym prawnikiem, regionalistą i historykiem, ale prawdziwym człowiekiem renesansu, o ogromnej wiedzy z różnych dziedzin, człowiekiem wielce pracowitym,  światłym umysłem. Było podejmowane wiele działań, których owocem miało być uczczenie osoby i dokonań pana profesora. Udało się to zrobić nadając MiPBP w Biłgoraju jego imię, i odsłaniając odpowiednia tablicę - podkreśla były burmistrz Janusz Rosłan.

[FOTORELACJA]11228[/FOTORELACJA]

- Ojciec zawsze o sobie mówił, że jest biłgorajanime. Swe miasto rodzinne ukochał szczególnie i można powiedzieć że poświecił mu swe serce. Nie tylko tutaj pracował ale szczególnie interesował się jego historią, historią mieszkańców i tym zagadnieniom poświęcił większą część swego życia. Dla nas, jako dla rodziny, dzisiejszy dzień - a więc oficjalne uroczystości związane z nadaniem bibliotece imienia Jana Markiewicza - to wydarzenie szczególne. Pokazuje ono, że mój taka i jego praca dla Biłgoraja i biłgorajan jest szczególnie ważna i nadal żywa - zaznacza Tomasz Markiewicz, syn prof. Jana Markiewicza.

Maria Szeliga dyrektor Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Biłgoraju, zauważa iż kierowana przez nią placówka jest pierwsza w powiecie biłgorajskim, której nadano imię. - W naszych zbiorach znajduje się wiele książek i pamiątek po profesorze Markiewiczu. Wierzę i jestem głęboko przekonana, że nadanie naszej bibliotece imienia pana profesora, przyczyny się do popularyzacji jego twórczości o osoby. Chcemy także by służyła temu otwarta w naszych murach wystawa czasowa - dodaje dyrektor.

- Bez wątpienia jako region zawdzięczamy prof. Markiewiczowi bardzo wiele. To on podjął się żmudnych i czasochłonnych oraz bezcennych z dzisiejszego punktu widzenia badań nad działalnością partyzantki polskiej na Zamojszczyźnie ze szczególnym uwzględnieniem Biłgoraja i okolic. Jego prace mają walor naukowy, oparte są na krytycznych i zweryfikowanych źródłach i są skarbnicą wiedzy - pookreśla dr Dorota Skakuj z Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju.

Prof. Jerzy Markiewicz to urodziny w Biłgoraju, prawnik, historyk, publicysta, regionalista, żołnierz Armii Krajowej, zasłużony dla Biłgoraja i Ziemi Biłgorajskiej. Był pracownikiem UMCS i KUL w Lublinie oraz członkiem Okręgowej Komisji Badania Zbrodni Hitlerowskich w Lublinie i dziekanem Okręgowej Rady Adwokackiej w Lublinie. Jest autorem około 150 książek, w tym publikacji opisujących historię Biłgoraja i Regionu. Zmarł w marcu 2015 roku.

[ZT]40189[/ZT]

Dołącz do nas na Facebooku!Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i fotorelacje. Jesteśmy tam, gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(4)

rodowity biłgorajczyrodowity biłgorajczy

5 1

my rodowici biłgorajanie pamiętamy pana prof. Markiewicza bo reszta mieszkańców do tej pory nie miała zielonego pojęcia o tym wybitnym człowieku !!!

17:04, 22.05.2024
Odpowiedzi:1
Odpowiedz

czytelnikczytelnik

1 0

Nic dziwnego, obce osoby w naszym Biłgoraju na posadach .

08:18, 24.05.2024

Z miastaZ miasta

3 0

Osoba na stanowisku dyrektora Biblioteki do zmiany.

17:55, 22.05.2024
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ColtColt

3 0

"Biblioteka im. prof. Jerzego Markiewicza" - taka będzie nowa nazwa biblioteki - dobre i to. Tylko dlaczego nagle na wniosek PTTK, kiedy inne organizacje wnioskowały od lat o nadanie jednej z ważniejszych ulic imieniem profesora włodarze nie reagowali. Najłatwiej to załatwić tablicą.

21:03, 22.05.2024
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

znajomi prof.znajomi prof.

2 1

Zgadzam się Coltem, pamięć wybitnego Biłgorajanina powinno się uczcić m.in. nazwą ulicy. Warto okresowo przybliżać wiedzę o nim młodszym pokoleniom. Profesor, autor książek, od lat był związany z miejscowymi literatami, z niektórymi łączyła go przyjaźń. Niestety dyrektor biblioteki zapomniała literatów zaprosić na uroczystość ustanowionego patronatu tej placówki. Szkoda, że Pani Sachar (wzorowa na tym stanowisku pod każdym względem ) odeszła na emeryturę.

09:50, 23.05.2024
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%