Przy obecnej ulicy Zamojskiej, w latach 40. XX wieku było więzienie. Na poczatku wykorzystywali go niemieccy okupanci, a po opuszczeniu Biłgoraja przez Niemców, więzienie przejęła Służba Bezpieczeństwa pod kuratelą sowiecką.
[FOTORELACJA]10811[/FOTORELACJA]
Budynek został wybudowany w latach 30. XX wieku i pełnił na początku funkcję aresztu miejskiego. W czasie II wojny światowej został rozbudowany i otoczony murem i zamieniony na więzienie przez Niemców.
- Po roku 1944 więzienie zostało przejęte przez Urząd Bezpieczeństwa Publicznego. To tu przetrzymywani byli więźniowie polityczni, głównie żołnierze Armii Krajowej - podkreśla Tomasz Książek, szef biłgorajskich struktur Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.
Jak informuje historyk, dr Dorota Skakuj, w więzieniu przez okres jego funkcjonowania przetrzymywanych było setki mieszkańców regionu. - Stąd więźniowie wywożeni byli do zamojskiej "Rotundy" i do obozu na Majdanku. Część więźniów była mordowana w pobliskich latach. Wiele grobów nie odkryto do dziś. Partyzantom podnajmowali akcje odbicia więźniów. Dwa razy w roku 1943 oraz raz na poczatku roku 1944, gdy więzienie przejęła już Słaba Bezpieczeństwa - wyjaśnia dr Dorota Skakuj.
Uroczystości odsłonięcia pomnika poprzedziła Msza święta sprawowana w kościele Trójcy Świętej, Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Biłgoraju. Poświęcenia pomnika dokonał ks. Jerzy Kołtun.
W wydarzeniu uczestniczyli mieszkańcy Biłgoraja oraz przedstawiciele środowisk prawicowych, władz samorządowych, poczty sztandarowe oraz harcerze z 13. DSH "Pochodni".
[ZT]40540[/ZT]
[ALERT]1710674330320[/ALERT]
Prawda12:36, 17.03.2024
Super inicjatywa , teraz czekam na pomnik ofiar na Wołyniu mordowanych przez Ukraińców , gdzie dzieci były wbijane na sztachety , kobietom rozpruwano brzuchy i zaszywano kota , ludzi palono żywcem w kościołach , należy im się pomnik , Putin w Katyniu składał kwiaty , to może pod takim pomnikiem ktoś z partnerskiego miasta Biłgoraja z Ukrainy złoży , to był by piękny gest potępienia Bandery
historia17:15, 17.03.2024
Zbrodnia Wołyńska to straszne wydarzenie w historii, ponad 100 tys polskich ofiar. Poza Polakami także zamordowano inne narodowości z tamtych terenów.Zresztą odwet na Ukraińcach też był straszny, zabito kilka tysięcy z zemsty, podobnie okrutnie. Warto wiedzieć, że banderowcy zamordowali ok. 20 tys. swoich rodaków Ukraińców, za to, że ci nie chcieli mordować swoich sąsiadów Polaków. Tak więc nie można osądzać wszystkich Ukraińców, mordercami byli banderowcy i i ich sympatycy. Czyli nacjonaliści, nacjonalizm to jest totalne zło.
do historia22:13, 17.03.2024
Co innego gdy na wojnie żołnierze do siebie strzelają a co innego mordowanie dzieci , palenie żywcem ludzi , sąsiad sąsiada siekierą czy sierpem mordował , takich metod mordowania nie miały dzikie plemiona afrykańskie , to naród uwielbiony przez Lucyfera a Polacy pomordowani powinni mieć pomniki i cały świat powinien mówić o tym co było ku przestrodze
Odpowiedź07:12, 18.03.2024
Banderowcy i i ich sympatycy to okrutni nacjonaliści, nie są symbolem całego narodu ukraińskiego. To wielki błąd tak uważać. Zemsta na Ukraińcach była podobnie okrutna, tego nie wolno pomijać. Tamten nacjonalizm ukraiński był wielkim złem. Zresztą każdy nacjonalizm jest złem, wyrażają go źli ludzie , bardzo źli, to nie ma nic wspólnego z patriotyzmem. Niestety niektóre osoby karmią się nienawiścią do innych. Kwestia wrednego charakteru gdy zawsze szuka się wrogów. Co do pomników, na pewno powinny być hołdem dla ofiar Wołynia.
Do-Odpowiedź08:19, 18.03.2024
Ale nikt z obecnych władz Ukrainy nie potępił Bandery a wręcz przeciwnie Mer Lwowa urządza urodziny Bandery , główna ulica we Lwowie imienia Bandery , tysiące pomników na Ukrainie morderców Polaków i czczenie ich jak bohaterów , czy Niemcy oficjalnie czczą Hitlera ?Nikt z Ukrainy nie przeprosił za Banderę , jeżeli ta sprawa nie będzie załatwiona to wychodzi na to że Polacy pomagają tym co mordowali Polaków , flagi UPA to jak faszystowskie flagi Hitlera i jeżeli w partnerskim mieście na Ukrainie są pomniki Bandery i się go wychwala , to powinno się zerwać współpracę , trochę honoru
tyuio08:23, 18.03.2024
Jeżeli w mieście partnerskim z Biłgoraja na Ukrainie jest pomnik Bandery czy się wychwala tego zbrodniarza , powinno się zerwać stosunki partnerskie , trochę honoru
obiektywnie11:00, 18.03.2024
Kto lubi nienawiść, ten zawsze będzie szukał do tego powodu, bez względu na realia międzynarodowe współczesne , bez względu na zagrożenia. Będzie grzebał w tym co działo się wieki temu, byleby mieć powód do judzenia. Taki ktoś wymaga pomocy co najmniej psychologa, a może wystarczy zastanowić się nad sobą i postanowić z uśmiechem witać ludzi każdego dnia, naprawdę tak warto.
do obiektywnie11:00,11:52, 18.03.2024
Pamięć o bestialsko pomordowanych Polakach przez UON i UPA to nasz obowiązek ! Jesteśmy im to winni.
Jeśli MY zapomniemy o swoich pomordowanych siostrach i braciach to wkrótce nie ma narodu polskiego
do-obiektywnie11:57, 18.03.2024
Chodzi o prawdę i pamięć , nie nienawiść , jeżeli Polacy nie będą siebie szanować to nikt ich szanować nie będzie
Do obiektywnie12:09, 18.03.2024
Mamy dużo pomników ale komu przeszkadza pomnik ofiar Wołynia ?Chodzi o pamięć i szacunek .Jeżeli Polacy nie będą siebie szanować to nikt ich szanować nie będzie ,jeżeli stawia się pomniki pomordowanych przez Niemców czy Ruskich to nie oznacza że ludzie ich nienawidzą ,to samo dotyczy Ukraińców
obiektywnie13:29, 18.03.2024
Oczywiście, że pomniki pamięci ofiar Wołynia powinny być. Też tak uważam. Czas najwyższy.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu bilgoraj.com.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
2 1
Jak można chwalić Putina, jesteś jego sympatykiem, a może agentem ruskiej swołoczy?