Zamknij

Fajki na wystawie w biłgorajskim muzeum (FOTO)

Portal informacyjny bilgoraj.com.plPortal informacyjny bilgoraj.com.pl 14:24, 26.01.2024 Aktualizacja: 15:37, 26.01.2024
Skomentuj Fajki na wystawie w biłgorajskim muzeum Fajki na wystawie w biłgorajskim muzeum
  • 26 stycznia 2024 roku, w Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju odbył się wernisaż wystawy fajki w nowożytnej tradycji i obyczajowości mieszkańców Krakowa "Mieszczańska kultura palenia tytoniu".

  • Wystawę, której pomysłodawcą i kuratorem jest Jakub Puziuk, zwiedzać będzie można w Biłgoraju do 10 kwietnia 2024 roku.

Fajki posiadają w dziejach nowożytnej Europy bogatą historię, która nierozłącznie związana jest z handlem i uprawą tytoniu, traktowanego przez Europejczyków jako botaniczna osobliwość, przeznaczona głównie do celów leczniczych. Zwyczaj jego palenia, przybył na Stary Kontynent z Ameryki. Moda ta cieszyła miesięczną popularnością wśród marynarzy, w szczególności Anglików, Hiszpanów i Portugalczyków, którzy wracając z Nowego Świata przywozili nieznane Europejczykom egzemplarze fajek indiańskich.

[FOTORELACJA]10540[/FOTORELACJA]

Zwyczaj palenia tytoniu w fajce znany był również wśród żołnierzy, którzy zwłaszcza w okresie wojny trzydziestoletniej (1618 - 1638) rozpowszechnili go w wielu krajach europejskich. produkcję pierwszych okazów fajek, zwanych jednorodnymi, rozpoczęto już pod koniec XVI wieku w Anglii. Anglikom przypisuje się również wprowadzenie zwyczaju palenia fajki w Europie.

- Nigdy na etapie prac koncepcyjnych nad wystawą nie przyświecała nam ideała promowania zgubnego i szkodliwego dla organizmu palenia tytoniu, chodzi nam o pokazanie zabytków archeologicznych, które są wyrazem pewnej mody, stylu życia mieszkańców Europy w tym i Polski już od XVII wieku. Te zabytki, który zostały odkryte w Krakowie i rejonie podkrakowski, to zabytki od XVII do poczatku XX wieku. To przykład i potwierdzenie, że mieszkańcy Małopolski hołdowali zwyczajom wschodnioeuropejskiej czyli palenia fajki złożonej, pochodzącej z Turcji - mówi Jakub Puziuk z Muzeum Archeologicznego w Krakowie.

Jak podkreśla Puziuk, palenie tytoniu w Europie było rozpowszechnione i palili zarówno mężczyźni jak i kobiety. - Co ciekawe propagatorami palenia fajki byli żołnierze, trwało to do poczatku XX wieku. W tym okresie wyodrębniły się tzw. fajki rezerwistów, otrzymywali je na pożegnanie żołnierze przechodzący do cywila - dodaje.

Archeologiczne zabytki prezentowane są w specjalnych gablotach wraz z opisem i planszami informacyjnymi. Cała wystawa utrzymana jest w scenografii kawiarni tureckiej.

[ZT]36228[/ZT]

Dołącz do nas na Facebooku!Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i fotorelacje. Jesteśmy tam, gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%