Powstanie styczniowe było odpowiedzią narodu polskiego na sytuację w zaborze rosyjskim. Po utracie niepodległości w wyniku III rozbioru, Polacy pragnęli odzyskać wolność i niezależność. Manifest wydany przez Komitet Centralny Narodowy 22 stycznia 1863 roku ogłosił powstanie i powołał Tymczasowy Rząd Narodowy. Był to ważny moment w historii Polski.
[FOTORELACJA]10511[/FOTORELACJA]
W 161. rocznicę wybuchu powstania styczniowego, mieszkańcy Biłgoraja postanowili uczcić to wydarzenie. Obchody rocznicowe odbyły się miejscu, które odgrywało istotną rolę w walkach powstańczych. Na wzgórzu przy sanktuarium św. Marii Magdaleny 161 lat temu zgromadziło się kilkuset powstańców, którzy otrzymawszy błogosławieństwo od pracujących wówczas tutaj franciszkanów ruszyli by walczyć o wolną Polskę - przypomina Stanisław Schodziński, jeden z organizatorów rocznicowych obchodów.
- Powstanie styczniowe było jednym z najważniejszych wydarzeń w historii Polski, które do dziś pozostaje symbolem walki o niepodległość. Udział w uroczystościach takich jak ta dzisiejsza to wyraz naszego szacunku i wdzięczności wobec wszystkich tych, którzy walczyli o wolność i niepodległość naszej Ojczyzny. To także przypomnienie i upamiętnienie bohaterów tamtych czasów - zauważa Wojciech Gleń, radny Rady Miasta Biłgoraja.
Z kolei Andrzej Łągożny członek Zarządu Powiatu podkreślał, że powstanie styczniowe było wyrazem solidarnego pragnienia wolnej Ojczyzny przez naszych przodków. - Biłgoraj i jego okolice miały olbrzymi wkład w partyzanckie walki powstańcze. To ze wzgórza św. Marii Magdaleny ruszyła powstańcza partia, to nieopodal Biłgoraja odbyła się jedna z największych i zwycięska bitwa z wojskami rosyjskim na Wzgórzu Polak. Dziś - wdzięczni za ich poświęcenie i walkę - winniśmy powstańcom pamięć, hołd i cześć. Winniśmy przekazywać historię ich walki i drogę Polski do wolności kolejnym pokoleniom. Musimy na etosie powstańców i ich ideałach budować naszą teraźniejszość i przyszłość - przekonywał Andrzej Łagożny.
Ksiądz Witold Batycki, kustosz sanktuarium św. Marii Magdaleny w Biłgoraju oraz dziekan Dekanatu Biłgoraj Południe zwrócił uwagę na kwestie wolności.
- Dziś żyjemy w wolnej Ojczyźnie, mamy wolność materialną, wolność polityczną i suwerenność. Warto jednak przy okazji takich rocznic ja ta celebrowana dziś, zastanowić się nad wolnością sumienia, wolnością wewnętrzną. By naród mógł przetrwać i się rozwijać, trzeba budować jego ducha, trzeba kultywować ideały, podtrzymywać kulturę i budować etos - przekonuje kapłan.
Po Mszy świętej, uczestnicy uroczystości złożyli kwiaty i zapalili znicze przy obelisku upamiętniającym powstańców styczniowych oraz posługujących w Biłgoraju franciszkanach.
1 0
Oby naród nie był tak podzielony jak obecnie, winni nieuczciwi, zachłanni politycy.