Podczas koncertu zaprezentowały się trzy znakomite chóry. Męski Zespół Muzyki Cerkiewnej "Grabarka", Chór im. ks. Błażeja Nowosada z Aleksandrowa oraz Chór Centrum Kultury Prawosławnej w Biłgoraju zachwycili publiczność niezwykłymi interpretacjami cerkiewnych pieśni.
[FOTORELACJA]10264[/FOTORELACJA]
Męski Zespół Muzyki Cerkiewnej "Grabarka" to grupa utalentowanych amatorów, którzy miłośniczy cerkiewnego śpiewu wielogłosowego. Powstał on wiosną 2021 roku przy klasztorze św. św. Marty i Marii na św. Górze Grabarce. W krótkim czasie zespół zdążył już wziąć udział w wielu wydarzeniach muzycznych w Polsce i za granicą. Ich występy oczarowały publiczność podczas obchodów 200-lecia cerkwi w Mielniku oraz podczas koncertu "Między wschodem a zachodem" w Cegłowie. Mężczyźni regularnie śpiewają podczas nabożeństw w cerkwiach w całej Polsce i biorą udział w renomowanych przeglądach i festiwalach religijnej i paraliturgicznej muzyki w Siemiatyczach.
Kolejnym chórem, który wystąpił podczas koncertu, był Chór im. ks. Błażeja Nowosada z Aleksandrowa. To wyjątkowy zespół, którego historia sięga 90 lat wstecz. Chór został założony przez Sługę Bożego ks. Błażeja Nowosada, który został zamordowany podczas II wojny światowej. Chór od lat propaguje kult Sługi Bożego oraz wykonuje utwory sakralne, ludowe, patriotyczne i inne. Dyrygentem chóru jest Jan Michoński, który od 1992 roku pielęgnuje i rozwija zespół. W swoim repertuarze mają ponad 200 utworów, które prezentują zarówno na terenie parafii Aleksandrów, jak i podczas występów w najbliższej okolicy.
Trzecim chórem, który wziął udział w koncercie, był Chór Centrum Kultury Prawosławnej w Biłgoraju. Pomimo swojego stosunkowo krótkiego stażu, od roku działalności, chór zdążył już zaprezentować się na wielu liturgiach oraz koncertach muzyki cerkiewnej. Członkowie chóru na co dzień śpiewają w chórze parafialnym p.w. św. Jerzego w Biłgoraju oraz św. Trójcy w Tarnogrodzie. Występowali również podczas świąt parafialnych w parafiach dekanatu Zamojskiego oraz w międzynarodowym festiwalu kolęd w Terespolu.
Organizatorem koncertu był Biłgorajskie Centrum Kultury przy współpracy z Centrum Kultury Prawosławnej w Biłgoraju. Projekt został zrealizowany przy pomocy finansowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego, Miasta Biłgoraj oraz Powiatu Biłgorajskiego.
- Musimy także pamiętać, że kolędy i pieśni bożonarodzeniowe to także forma modlitwy. Bóg - Jezus Chrystus rodzi się dla nas tu i teraz. Jego przyjście na świat nie jest faktem z odległej przyszłości ale teraźniejszością. Poprzez śpiewanie i słuchanie kolęd przypominamy sobie prawdy teologiczne mówiące o Narodzeniu Bogomłodzieńca - podkreśla ks. Karol Wilkiel, proboszcz parafii prawosławnej w Biłgoraju.
Jak zauważa Beata Strzałka, wójt gminy Biłgoraj, wieczór z kolędami wyznania prawosławnego i katolickiego pozwala także poznać kulturę obu wyznań. - Biłgoraj i okolice od zawsze były miejscem wielokulturowym, gdzie w zgodzie i pokoju żyli obok siebie wyznawcy wielu religii dziś mamy okazję poznać tradycje bożonarodzeniowe prawosławia i to jest wartość dodana tego koncertu - zaznacza.
[ZT]38865[/ZT]
[ZT]38570[/ZT]
Pożegnanie...
Piękna sentencja, która jest ciągle aktualna w wielu instytucjach, przykłady mozna mnożyć
Dziekujemy
17:22, 2025-07-02
Głośno o Biłgoraju. Zainteresował się nim działacz Konf
Nie ty Wioskę SOS zorganizowałeś dla dobra dzieci. Przyzwoici ludzie dawno temu ją tu zorganizowali. Tobie wara od niej!
normalny
16:36, 2025-07-02
Poseł Romanowski o nielegalnych migrantach w Biłgoraju
Wyborcy pisu i konfy najchętniej zlikwidowaliby te nieszczęsne dzieci.Dzwon dzwoni,bo jest wewnątrz pusty.
veto
16:21, 2025-07-02
Głośno o Biłgoraju. Zainteresował się nim działacz Konf
Nie ma domu dziecka w Biłgoraju? To co przepraszam jest przy ul. Zielonej? SOS wioska dziecięca to dom dziecka.
Prawda
15:50, 2025-07-02
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz